O nas

dziewczynka

Przedszkole nasze jest placówką 5 oddziałową, położoną w niewielkiej odległości od budynku żłobka. Posiadamy duży zagospodarowany ogród. Placówka wyróżnia się estetycznym wnętrzem, przestronnymi, funkcjonalnymi i dobrze wyposażonymi salami. Do dyspozycji dzieci mają nowoczesne i kolorowe łazienki. Zapewniamy pyszne i zdrowe 4 posiłki dziennie, uwzględniając wszystkie rodzaje diet. Nauczycielki w pracy z dziećmi wykorzystują tradycyjne i nowatorskie metody. Codziennie poprzez zabawę odkrywamy z dziećmi tajemnice świata, przyrody, rozwijamy ich zdolności, pomagamy zdobywać wiedzę i umiejętności, które będą potrzebne by sprostać wymaganiom stawianym w szkole i dorosłym życiu. Kładziemy duży nacisk na rozwijanie zdolności u dzieci organizując liczne zajęcia dodatkowe.

Przedszkole nasze dysponuje 125 miejscami. Dzieci przebywają w 5 oddziałach grupowych. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00- 16.30

Zapraszamy serdecznie na nasz profil na facebook:

 

 

Spotkanie adaptacyjne dla 3-latków

 

Zapraszamy nowo przyjęte dzieci wraz z mamą lub z tatą do przedszkola na spotkanie adaptacyjne:

30 sierpnia 2018 r./ czwartek /
o godz. 15:00

 

Prosimy o przyniesienie obuwia zmiennego
( DZIECKO I RODZIC)

Prosimy o przygotowanie wyprawki
dla 3- latka

 • pantofle na rzepy, które nie wymagają wiązania ( podpisane)

 • ubrania luźne i wygodne, bez zapinanych mankietów, łatwe do zdjęcia

 • dodatkowe ubrania na zmianę ( majteczki, spodnie, rajstopy, skarpetki, podkoszulka, bluzka), które umieszczamy w worku materiałowym w szafce indywidualnej dziecka w szatni

Zestaw do leżakowania:

* poduszka „Jasiek” w powłoczce podpisana imieniem i nazwiskiem

* powłoka na koc o wymiarach 160×200 cm podpisana imieniem i nazwiskiem

* piżamka bawełniana z krótkim rękawem w miesiącach ciepłych, z długim w miesiącach jesienno – zimowych – umieszczona w poszewce poduszki.

 

Prosimy o nie przynoszenie do przedszkola żadnych artykułów papierniczych.


 

OGŁOSZENIE

W ZWIĄZKU ZE ZMIANĄ PRZEPISÓW W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 NIE BĘDZIE PODPISYWANIA UMOWY Z RODZICAMI .

Wszelkie dodatkowe informacje będą podane spotkaniach z rodzicami

 

Klauzula informacyjna RODO

Pragniemy poinformować, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. „RODO”, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Rozporządzenie to stosowane jest równolegle we wszystkich państwach Unii Europejskiej i ma na celu uspójnienie zasad przetwarzania danych osobowych na tym obszarze.

W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1−2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych

Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 9 w Dębicy informuje, iż:

 • Administratorem Pani/Pana danych osobowych oraz dziecka jest Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 9 w Dębicy ul. Sienkiewicza 5B, 39-200 Dębica.

 • Kontakt z inspektorem ochrony danych : tel. 14 68 38 144, e-mail: iod@mzo.edu.pl

 • Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo Oświatowe, zgodnie z Ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz na podstawie art.6 ust.1 lit. a,b,c ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

 • Pani/Pana dane osobowe oraz dziecka będą przechowywane i usuwane w terminach wskazanych w jednolitym rzeczowym wykazie akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych lub innych przepisach prawa, regulujących czas przetwarzania danych, którym podlega administrator, a jeżeli te przepisy nie wskazują okresu dotyczącego konkretnej sprawy – dane przechowywane będą możliwie najkrótszy czas niezbędny do realizacji obowiązku lub usługi.

 • Odbiorcą Pani /Pana danych oraz dziecka są: osoby upoważnione przez administratora do przetwarzania danych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych, podmioty, którym administrator zleca wykonanie czynności z którymi wiąże się konieczność przetwarzania danych.

 • Pani/Pana dane osobowe oraz dziecka nie będą przekazywane do państw trzecich oraz organizacji międzynarodowych.

 • Pani/Pana dane oraz dziecka nie będą podlegały profilowaniu.

 • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem

 • Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa RODO gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

 • Podanie przez Panią/Pana danych osobowych wynikających z przepisów prawa jest obowiązkowe.

 

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

CZERWIEC

 

Pożegnanie „Jeżyków”

„Przedszkole żegnamy – do szkoły się wybieramy, dobrze nam tutaj było, bezpiecznie, za co wszystkim dziękujemy serdecznie” – recytowali nasi tegoroczni absolwenci na swym ostatnim przedszkolnym występie. Oprócz podziękowań za wspólną zabawę i opiekę starszaki przedstawiły inscenizację pt.” Jak Pan Alfabet do przedszkola maszerował” udowadniając wszystkim, że absolwenci zerówki wszystkie litery mają w jednym paluszku.

 

Turniej szachowy

W bieżącym roku szkolnym dzieci z gr. IV i V uczestniczyły w zajęciach kółka szachowego pod okiem instruktora Pana Mariusza Bachurskiego. W ramach podsumowania zdobytych umiejętności 18.06 odbył się Przedszkolny Turniej Szachowy. Po rozegraniu kilkunastu partii spośród blisko pięćdziesięciu uczestników wyłonili się najlepsi. Oto nasi Mistrzowie Szachownicy:

I miejsce – Seweryn Reguła gr. V

II miejsce – Szymon Piłat gr. IV

III miejsce – Kornelia Szerszeń gr. V

Tuż za podium z niewiele mniejszą ilością punktów uplasowali się:

IV miejsce – Filip Jendruszko gr. V

V miejsce – Jan Ryszkiewicz gr. IV

VI miejsce – Kacper Wolak – gr. V

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim młodym szachistom życzymy, aby ich przygoda z tą niezwykłą szlachecką grą trwała nadal.

 

„Jeżyki” w Krakowie

14 czerwca wczesnym rankiem starszaki z gr. V wybrały się na swą ostatnią wspólną przedszkolną wycieczkę. Jej celem był Ogród Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie. Dzieci z olbrzymim zainteresowaniem oglądały ogrodowe instalacje i bawiły się na rozmaitych interaktywnych urządzeniach wyjaśniających zjawiska fizyki i przyrody. Następnie przedszkolaki wzięły udział w warsztatach edukacyjnych, na których uczyły się określać gęstość rzeczy i cieczy oraz poznały przepis na „gumisiowy sok”. Bogatsze o nowe doświadczenia „Jeżyki” bezpiecznie powróciły do przedszkola.

 

Wycieczka do Fabryki Czekolady

„Czekolada – palce lizać,
tego nie da się opisać.
Mleczna, toffi, jogurtowa,
jest po prostu wyborowa”

W dniu 13 czerwca grupa I „Pajacyki” wraz z grupą II „Biedronki” udały się na wycieczkę do Fabryki Czekolady w Rzeszowie. Przedszkolaki miały okazję zwiedzić całą fabrykę, poznać historię czekolady a także samodzielnie wykonać własną kolorową tabliczkę oraz malować czekoladowe rysunki. Na koniec dzieci czekała wielka frajda – zabawy w specjalnej sali zabaw.

 

PIKNIK RODZINNY

6 czerwca po południu w ogrodzie przy Przedszkolu po raz kolejny odbył się piknik rodzinny z mnóstwem atrakcji dla dzieci i rodziców.
Wydarzenie to zostało zorganizowane z okazji Dnia Dziecka, ale także Dnia Mamy i Taty. Okazją do spotkania był także Jubileusz 40- lecia Przedszkola.
Najważniejszym punktem imprezy był montaż słowno- muzyczny, przeplatany tańcami w wykonaniu przedszkolaków. Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani urodzinowym tortem.
Dodatkową atrakcją były zabawy pod okiem Kinder Sid, który przy głośnej muzyce zagrzewał do zabawy dzieci, a także ich rodziców. Trzeba przyznać, że frekwencja rodziców dopisała – większość z nich znalazła czas, aby spędzić czas ze swoimi pociechami. Im także udzielił się wesoły klimat rodzinnego pikniku i chętnie włączyli się w zabawę.

 

„Wszystkie dzieci nasze są…”
Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków. W naszym przedszkolu tego dnia cały dzień trwała zabawa. Na początek przedszkolaki miały okazję spędzić miłe chwile w mobilnym oceanarium, które odwiedziło nasze przedszkole. W specjalnej kopule ustawionej w jednej z sal przedszkolnych, wyświetlona została prezentacja 3D. Przedszkolaki mogły w niej odnieść wrażenie, że przebywają na dnie oceanu. A to wszystko za sprawą pływających wokół ryb oraz nurków. Dzieci zobaczyły także wiele fascynujących mieszkańców raf koralowych, takich jak żółwie morskie, płaszczki, ośmiornice, delfiny, rekiny i wiele innych, a także dotknąć skarby które znajdują się na dnie oceanu. Kolejną atrakcją były gry i zabawy w ogrodzie przedszkolnym i oczywiście smaczne…LODY!!!

 

MAJ

 

„40 lat minęło…”

Pod takim hasłem upłynęły obchody Jubileuszu naszego Przedszkola z udziałem licznie przybyłych, zaproszonych gości. Pani Dyrektor przypomniała bogatą historię działalności placówki, a dowodem jej słów były zdjęcia, które można było zobaczyć podczas prezentacji. Przedszkolaki przedstawiły program artystyczny, wywołując wykonanymi piosenkami i układami tanecznymi uśmiech wspomnień z lat dzieciństwa na twarzach naszych gości. Były również podziękowania, kwiaty, życzenia, łzy wzruszenia, urodzinowy tort, prezenty i oczywiście pamiątkowe zdjęcia.
Naszej „Dziewiątce” życzymy STO LAT !!!

 

 

Miejska gra terenowa przedszkolaków
„Dębica z historią w tle”

Dnia 11 maja dzieci z grupy IV uczestniczyły w Miejskiej Grze Terenowej Przedszkolaków ,,Dębica z historią w tle” zorganizowanej przez Przedszkole Miejskie nr 4 w Dębicy. Gra odbyła się z okazji 660- lecia lokacji Miasta Dębica i 100- lecia Polski Niepodległej. Nasza drużyna ,,Tropiące niedźwiadki” udała się do wyznaczonych miejsc na mapie, gdzie musiały wykonać wyznaczone zadanie. Gra terenowa zakończyła się na hali MOSiR, gdzie zebrały się dzieci z wszystkich przedszkoli. Na uczestników czekały kolejne atrakcje. Było wiele emocji, radości i zabawy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i upominki.
Serdecznie dziękujemy Organizatorom za dostarczenie naszym przedszkolakom tylu wspaniałych przeżyć i możliwość uczestnictwa w tak pięknej lekcji patriotyzmu.

 

 

Spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
w Dębicy

4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji, w dniu 16 maja przedszkolaki z naszego przedszkola z wielką radością powitały wyjątkowych gości, strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy. Wizytę tych wyjątkowych gości, poprzedziła krótka inscenizacja w wykonaniu dzieci z grupy II „Biedronki” pt.„O Maciusiu, który marzy, by w pożarnej służyć straży”
Panowie ubrani w stroje strażackie – swoją obecnością wzbudzili wielki entuzjazm wśród dzieci. Z wielkim zaciekawieniem przedszkolaki słuchały ich opowiadań o ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Dzieci wiedziały, że poza akcjami gaszenia pożarów strażacy jeżdżą do wypadków drogowych i pomagają poszkodowanym, że udzielają pomocy w katastrofach i klęskach żywiołowych, że ratują ludzi , gdy zagraża im niebezpieczeństwo i że często narażają własne życie, by ratować innych oraz że niejednokrotnie pomagają zwierzętom. Wiedziały też, że strażacy muszą być odważni, silni, wysportowani, że dużo ćwiczą i zdrowo się odżywiają. Maluchy chętnie zadawały pytania, a strażacy chętnie na nie odpowiadali.
Na koniec odbyły się pamiątkowe zdjęcia z gośćmi a z ust niejednego chłopca jak również i dziewczynki padały słowa „Jak będę duży – zostanę strażakiem!”- Spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.
Na pamiątkę spotkania strażacy otrzymali podziękowanie oraz kartkę ż życzeniami z okazji Dnia Strażaka dla wszystkich strażaków, a dzieci otrzymały od strażaków słodki poczęstunek.
Jednym z celów przedszkola jest uczenie najmłodszych dbałości o własne bezpieczeństwo. Chcemy, aby każde dziecko wiedziało, pod jaki numer zadzwonić, kiedy dzieje się coś złego oraz jak zareagować, gdy w niebezpieczeństwie jest ktoś inny. To ważne, aby mały człowiek, wiedział, jak się zachować w sytuacji zagrożenia oraz gdzie można otrzymać pomoc i jak o nią poprosić.
Dziękujemy serdecznie rodzicom z grupy II za pomoc i zaangażowane w realizacji tego spotkania.

 

Wyjście „Biedronek” do biblioteki z okazji Dnia Bibliotekarza

10 maja przedszkolaki z grupy II „ Biedronki”, aby uczcić Dzień Bibliotekarza i Biblioteki udały się na wycieczkę do Biblioteki publicznej w Dębicy. Przedszkolaki z wielką radością gościły w magicznym dla nich miejscu. W ramach spotkania dzieci dowiedziały się o zasadach panujących w bibliotece oraz o pracy bibliotekarza. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególne zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i komentowały. Na zakończenie dzieci wręczyły paniom z biblioteki podziękowanie i z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola.

 

„Jeżyki” w Azylu dla bezdomnych psów
i w „F&S”

10 maja najstarsza grupa zawiozła zebraną w naszym przedszkolu karmę dla psów przebywających w dębickim przytulisku dla bezdomnych zwierząt. Od pracownika Zakładu Usług Miejskich, prowadzącego Azyl na zlecenie Urzedu Miasta otrzymaliśmy serdeczne podziękowania, które przekazujemy wszystkim wrażliwym dzieciom i ich rodzicom, którzy włączyli się w akcję zbierania karmy prowadzoną w PM nr 9. A ponieważ „Jeżyki” lubią łączyć przyjemne z pożytecznym, zaraz po wizycie w Azylu udały się do pobliskiego Centrum Aktywnego Wypoczynku „Fun&Sport”. Dzieci wesoło bawiły się na niedawno otwartym 4-poziomowym placu zabaw oraz próbowały swoich sił w grze w kręgle.

 

 

„Jeżyki” i „Niedźwiadki” na koncercie
w Szkole Muzycznej

Dnia 9 maja przedszkolaki zostały zaproszone do Szkoły Muzycznej. Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań muzycznych oraz wzbogacenie wiedzy na temat różnorodnych instrumentów. Dzieci wysłuchały koncertu około dwudziestu młodych muzyków – uczniów szkoły. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały różnorodnych utworów, biły brawa i słuchały ciekawych opowieści prowadzącej koncert- pani Doroty Źrebiec .
Dziękujemy!

 

„Jeżyki” w bibliotece

9 maja przedszkolaki z grupy Jeżyki odwiedziły Bibliotekę przy ulicy Rzeszowskiej. Pani serdecznie powitała dzieci, wcieliła się w rolę kolorowej papugi i zabrała w podróż na bezludną wyspę z bajką „Maja szuka jaja”. Jeżyki z zainteresowaniem wysłuchały bajki oraz rozwiązywały zagadki związane z opowiadaniem. Następnie wymieniały miejsce na swoją wymarzoną wycieczkę i samodzielnie wpisywały nazwę na bilet otrzymany od pani Na koniec pojechały pociągiem w nieznane. Gdy nadszedł czas pożegnania przedszkolaki podziękowały za ciekawe zajęcia i złożyły paniom bibliotekarkom życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza.

Wycieczka „Biedronek” i „Motylków” do Parku Owadów

W dniu 09.05.2018 grupa II Biedronki wraz z gr III Motylki udały się na wycieczkę do Parku Owadów i Pajęczaków w Stobiernej koło Dębicy. Podczas spaceru przedszkolaki miały okazję podziwiać powiększone figury 17-stu owadów które można spotkać w pobliskich lasach, sadach oraz łąkach. Imponujące, realistyczne modele owadów w 200 krotnym powiększeniu wykonane z precyzyjną dokładnością umożliwiły dzieciom lepsze poznanie ich budowy oraz wyglądu.

Dzięki tablicom informacyjnym które są umieszczone przy każdym owadzie mogliśmy przeczytać informacje oraz ciekawostki na temat każdego okazu.

Pobyt w Parku Owadów i Pajęczaków zakończył się wesołą zabawą na pobliskim placu zabaw. Przedszkolaki zadowolone z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola.

 

 

KWIECIEŃ

 

Międzyprzedszkolny konkurs plastyczny
„Przyroda w czterech porach roku”

Dnia 25.04.2018r. w Przedszkolu Miejskim Nr 10 w Dębicy odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny pod hasłem: „Przyroda w czterech porach roku. Przedszkolaki w placówce malowały na podobraziach wybraną przez siebie porę roku. Nasze przedszkole reprezentowała Laura Wójcik z gr. II „Biedronki”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne upominki. ”. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności i uzdolnień plastycznych oraz wrażliwości estetycznej dzieci, kształtowanie u dzieci poczucia harmonii ze środowiskiem i całą przyrodą.

 

 

Pokaz Mody Ekologicznej

Pokaz Mody Ekologicznej zorganizowany w naszym przedszkolu, z okazji DNIA ZIEMI był okazją do pokazania niezwykłych strojów, w których dzieci z gr.IV zaprezentowały się przed swymi koleżankami i kolegami.
Zaskakujące kreacje z tzw. odpadów, zaprojektowane i wykonane zostały przez rodziców dzieci, którzy wykazali się ogromną pomysłowością. Do ich przygotowania bowiem wykorzystali m.in.: butelki, korki, tekturę, wytłaczanki, pojemniki po jogurtach, płyty CD, folię i sznurki.
Pokaz , podobnie jak na profesjonalnych wybiegach przebiegał w bardzo miłej atmosferze, bez tremy, przy dźwiękach muzyki. W nagrodę modelki i modele otrzymali CERTYFIKATY MAŁEGO EKOLOGA i słodycze. I tak jak na prawdziwych pokazach każda kreacja była piękna, niepowtarzalna i zasługiwała na wyróżnienie.
Pomysłowość projektujących stroje rodziców mogłaby być inspiracją dla projektantów mody na całym świecie. Na „wybiegu” świetnie spełnili się też mali modele, którzy z gracją naśladowali znane modelki.
Dziękujemy serdecznie Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie pokazu mody .

 

 

AUDYCJA MUZYCZNA Z ZESPOŁEM THE FREEBORN BROTHERS

Z racji comiesięcznych spotkań z Filharmonią Podkarpacką ostatnie spotkanie uprzyjemnił przedszkolakom nietypowy gość – rzeszowski band The Freeborn Brothers. Muzycy w ciekawy i zabawny sposób zapoznali dzieci z budową i brzmieniem swoich instrumentów oraz zaprezentowali wesołe utwory.
Przedszkolaki były zachwycone dźwiękiem, mogły również wyrazić muzykę ruchem, co uczyniły z wielką radością.

 

Wycieczka do Blizny

25 kwietnia starszaki z gr. V wybrały się na długo oczekiwaną wycieczkę do Parku Historycznego w Bliźnie. Dzięki przepięknej słonecznej pogodzie mogliśmy bez pośpiechu obejrzeć zachowane tu resztki instalacji niemieckiego poligonu, wyrzutni, hali montażowej, bunkry obserwacyjne, naturalnej wielkości makiety rakiet V-2 i latającej bomby V-1. Chłopców szczególnie zainteresowała ekspozycja muzealna z licznymi ciekawymi eksponatami, zdjęciami i dokumentami z okresu II wojny światowej (granaty, pistolety, ekwipunek żołnierzy…) Dzieci mogły przez chwilę usiąść w kabinie samolotu i poczuć się jak prawdziwi piloci za sterami. Była to pouczjąca lekcja historii. Po zwiedzeniu Parku był czas na rekreację: przedszkolaki bawiły się z piłkami na pobliskim stadionie, a następnie z apetytem jadły grilowane kiełbaski.

 

Dzień Tańca

Taniec sprawia przyjemność, wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, pomaga zachować ładną sylwetkę, poprawia siłę, elastyczność, wytrzymałość, redukuje stres, wspomaga pracę serca, poprawia pamięć i inteligencję, dodaje pewności siebie… zalety tańca można mnożyć. Towarzyszył on ludziom praktycznie od zawsze, wcześniej niż pismo. Dawniej tańczono, aby sprowadzić deszcz, aby zapewnić urodzaj, aby dodać sobie odwagi przed bitwami. Taniec jest sztuką, stąd od 1982 roku pod koniec kwietnia na całym świecie obchodzi się Dzień Tańca. W naszym przedszkolu Dzień Tańca uczciliśmy więc … tańcem. Dzieci obejrzały najpierw występy swoich kolegów, a następnie zaproszonych gości. Starszaki z gr. V zaprezentowały dwa tańce grupowe, a Zuzia Cichowska z gr. IV taniec solowy z elementami gimnastyki. Duet taneczny ze SP nr 9 w składzie: Zuzanna Cyboroń i Wiktoria Urbanik wykonał taniec nowoczesny. Na koniec grupa „Dance Forever” pod kierunkiem Pani Katarzyny Sikory zatańczyła kilka układów choreograficznych do znanych melodii.

 

Biesiada Literacka 2018

Monika Hybel i Tosia Łuka z gr. V reprezentowały nasze przedszkole w dorocznej „Biesiadzie Literackiej” organizowanej przez SP nr 12. Biesiada przebiegała pod hasłem „A to Polska właśnie…” Przedszkolaki oraz uczniowie dębickich szkół podstawowych deklamowali wiersze patriotyczne. Tosia i Monika recytowały utwory Urszuli Kozłowskiej „Legenda o białym orle” i „Najmilsza nasza”. Interpretacja tego ostatniego przez Tosię, zdaniem Jury  zasłużyła na wyróżnienie. Gratulujemy!

 

Wizyta Pani Bibliotekarki

„I smoki mogą mieć humory…” to temat zajęć edukacyjno-czytelniczych, jakie przeprowadziła dla każdej z grup Pani Monika Rak  polonistka, a na co dzień pracownik Biblioteki Miejskiej w Dębicy. Pani Monika czytała utwór W. Chotomskiej „Smok ze smoczej jamy”. Dzieci miały za zadanie zbudować swoje jamy i zamienić się w smoki. Ale te smoki miały różne humory. Jedne były radosne, drugie smutne, inne rozzłoszczone… Zupełnie tak jak my. Bywa, że towarzyszą nam różne nastroje. Nie zawsze da się być radosnym, czasem coś nas rozzłości, czasem zasmuci. Zawsze jednak warto mieć kolegę lub przyjaciela, który nas zrozumie a uczyła Pani Monika.

 

 

Dzień Marchewki

„Czy to słońce, czy to mróz, jem marchewkę, no i już!”

Nie wszyscy wiedzą ,że dzień 5 kwietnia ustanowiono Dniem Marchewki. Ponieważ to popularne warzywo prawie codziennie gości pod różnymi postaciami w naszym przedszkolnym menu, postanowiliśmy i my uczcić to nietypowe święto. Z tej okazji ubraliśmy się na pomarańczowo. Na początku Pani Kucharka Ola pokazała nam, jak powstaje pyszny i zdrowy sok marchewkowy. Następnie do sali zapukał Królik Filip i zaprosił wszystkie dzieci do Krainy Marchewkolandii, gdzie wszystko jest marchewkowe. Ten znany amator świeżych, chrupiących marchewek przygotował dla nas kilka ciekawych zadań. Przedszkolaki miały odgadnąć po smaku i wskazać spośród kilku różnych soków sok marchewkowy, zbierały – kto najwięcej – rozrzucone po dywanie marchewki, z zawiązanymi oczami wyszukiwały marchewki w koszykach pełnych rozmaitych warzyw… Dzieci musiały wspólnymi siłami rozwiązać krzyżówkę, aby się dowiedzieć, jaką niespodziankę przygotował dla nich Królik Filip… Wesołe zabawy przeplatały „marchewkowe” piosenki i wierszyki w wykonaniu najstarszej grupy „Jeżyków”. Spotkaniu towarzyszył konkurs na najpiękniejszy marchewkowy strój, w którym najgłośniejsze oklaski otrzymali: Wiktor Golba, Wojtuś Wyszyński oraz Zuzia i Julia Moskal. Centralnym punktem Dnia Marchewki było wspólne przygotowanie i upieczenie marchewkowych muffinek pod okiem profesjonalnego Kucharza – Pana Adama, właściciela restauracji „3 Klimaty”, któremu serdecznie dziękujemy za wizytę w naszym przedszkolu.

 

 

„Biedronki” i „Motylki” w Teatrze „Maska”

Dnia 11.04.2018 przedszkolaki z grupy II Biedronki oraz grupy III Motylki wybrały się na wycieczkę do Teatru Maska w Rzeszowie, aby obejrzeć spektakl pt. „ Najmniejszy samolot na świecie”. Bohaterem historii był malutki samolot- najmniejszy na świecie. Jego koledzy i trochę zarozumiałe samoloty często mu dokuczały z tego powodu. Małemu samolotowi było przykro, kiedy od ciągle zajętych „ bardzo ważnymi sprawami” kolegów słyszał, że taki mikrus do niczego się nie nadaje. Kiedy już prawie im uwierzył, że mały to znaczy nieważny, spotkał największego psa na świecie i to właśnie on – najmniejszy samolot na świecie pomógł największemu i nieszczęśliwemu psu. Spektakl uczy że każdy z nas jest ważny i może dokonać wielkich rzeczy, jeśli tylko w siebie uwierzy. Oprócz spektaklu dzieci miały możliwość uczestniczenia w warsztatach teatralnych. Podczas spotkania z aktorem dzieci poznały podstawowe rodzaje masek i zaznajomiły się z zasadami ich animacji. Przedszkolaki wróciły do przedszkola pełne pozytywnych wspomnień.

 

 

„Biedronki” i „Motylki”
w RDN Małopolska

 

„Biedronki” i „Motylki” odwiedziły radio RDN Małopolska. Dzieci nie tylko zwiedziły siedzibę, ale podglądały pracę reporterów i po raz pierwszy w życiu udzielały wywiadów. Naszym słuchaczom przedstawiły się w programie, który transmitowany będzie na antenie radia w niedzielne przedpołudnie. Wszystkim uczestnikom wycieczka bardzo się podobała, a niektóre przedszkolaki postanowiły, iż same w przyszłości zostaną reporterami stacji radiowej.

 

MARZEC

 

„Pajacyki” zakładają swój zielony ogródek

 

Chcąc przyśpieszyć przyjście wiosny postanowiliśmy założyć w sali zielony ogródek. Zgromadziliśmy potrzebne przybory ( łopatki, doniczki, konewki), ziemię i nasionka, a przed przystąpieniem do pracy przedszkolaki poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie każdy posiał nasionka pomidorków a po podlaniu doniczki zostały umieszczone na parapecie. Ciekawe czyja roślinka wyrośnie jako pierwsza

 

„Biesiada Zdrowej Żywności”

 

22 marca w naszym przedszkolu zorganizowana została Biesiada Zdrowej Żywności. Głównym celem organizacji Biesiady jest kształtowanie u dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. Ta kulinarna uczta mogła się odbyć dzięki pomocy pań: Małgorzaty Groch-Kipy i Elżbiety Kurzawy – nauczycielek z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy oraz młodzieży z klasy III o specjalności technik żywienia i usług gastronomicznych.

Dzieci z grupy Niedźwiadki i Jeżyki z pomocą uczniów z ZSE przygotowały: faszerowane jajka, tortille z twarożkiem, kanapki z serkiem, rzodkiewką i szczypiorkiem na pieczywie ziarnistym i grzankach, sałatkę owocową z sosem waniliowym, owocowy shake, owsiane kuleczki oraz ziołowe zajączki, które następnie upiekły panie kucharki. Przygotowywanie potraw sprawiło dzieciom dużo radości i satysfakcji. Na degustację zostały zaproszone wszystkie przedszkolaki, które z wielką ochotą częstowały się przysmakami. Było pysznie, zdrowo i kolorowo!
Podczas spotkania „Niedźwiadki” przedstawiły humorystyczną scenkę pt: „Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć”.

 

„Dzień Zdrowej kanapki”

 

W ramach „Tygodnia Zdrowia” dzieci z grupy „Biedronek” przygotowały pyszne i zdrowe kanapki.  Same przyniosły do przedszkola zdrowe produkty, z którymi zapoznały się na zajęciach i dowiedziały się „jaki wpływ na nasze zdrowie mają zawarte w nich witaminy. Przed przystąpieniem do działań kulinarnych przypomniały sobie, iż należy umyć rączki i przygotować swoje miejsca pracy, aby bezpiecznie i z apetytem móc rozpocząć pracę. Wszystkie dzieci z zapałem zabrały się do robienia kanapek. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki były nie tylko zdrowe i smaczne, ale też pięknie ozdobione. Nawet największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków. Dowiedziały się o tym jak ważne w naszym życiu jest zdrowe odżywianie od najmłodszych lat.

 

 

„Pierwszy Dzień Wiosny”

 

Po długiej i mroźnej zimie wszyscy z utęsknieniem wyczekujemy cieplutkiego słonka, świergotu ptaków, zieleniącej się trawy, liści na drzewach i kwitnących kwiatów… Mimo, że na dworze jeszcze biało, pierwszy dzień kalendarzowej Wiosny przywitaliśmy kolorem zielonym. Dzieci ubrały się na zielono i punktualnie o godz. 10.00 zgromadziły się wszystkie, aby obejrzeć świąteczno – wiosenny występ przygotowany przez grupę V „Jeżyki”. Jako, że Wielkanoc tuż- tuż najpierw na scenie pojawiły się Pisanki toczące spór o to, która z nich jest najpiękniejsza. Zanim Baranek i Zajączek zdążyli im pomóc – z Pisanek wykluły się radosne Kurczaczki. Po wesołym skeczu aktorzy z gr. V zastanawiali się, czym mogą zwabić i powitać nową porę roku. Doszli do wniosku, że tym, co umieją najlepiej: śpiewem i tańcem. Ich starania nie poszły na marne, gdyż w sali pojawiła się Pani Wiosna, która obiecała, że zostanie u nas na dłużej.

 

„Pajacyki” w Teatrze Maska

 

Dnia 13 marca grupa I  „Pajacyki”wybrała się na wycieczkę do Teatru Maska w Rzeszowie, aby obejrzeć spektakl pt.: „Statek Noego”. Jest to spektakl  Sceny Najnajowej, zapraszającej na przedstawienia najmłodsze dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z teatrem. Przyprawiony sporą dozą spontaniczności, nastawiony na bliski kontakt z widzem spektakl do opowiedzenia historii Noego i jego niezwykłej podróży wykorzystuje włóczkowe lalki zwierząt.
Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Dla wielu maluchów była to pierwsza wizyta w teatrze. Fajne! Super! Ładne! – tak dzieci komentowały obejrzaną bajkę. Z wypiekami na twarzach śledziły całe przedstawienie. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe rekwizyty przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt. Była to nasza pierwsza wspólna wizyta w teatrze, ale zapewne nie ostatnia!!!

 

„Wyginam śmiało ciało”

12 marca  gr. III „Motylki” ćwiczyła w klubie fitness „Endorfina”. Po treningu ruchowym dzieci zwiedzały siłownię – miały okazję zobaczyć profesjonalny sprzęt do ćwiczeń oraz potrenować pod okiem profesjonalnej kadry. Klub „Endorfina” promuje zdrową żywność, dlatego dzieci po zakończonych ćwiczeniach delektowały się sokiem z wyciskanych warzyw i owoców.

 

„II Logopedyczny konkurs recytatorski”

 

8 marca w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Dębicy odbył się II Recytatorski Konkurs Logopedyczny  pt. „Łamańce językowe   – chrząszcz brzmi w trzcinie”. W konkursie tym wzięły udział dzieci 6 –letnie z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z Dębicy. Nasze przedszkole reprezentował Szymuś Piłat z grupy IV, która recytowała wiersz ,, Literka H ”. Szymon , pięknie zinterpretował wiersz Zajął I miejsce.

 

„XVIII Olimpiada na Olimpie”

 

Każdego roku w marcu wszystkie przedszkola z rejonu miasta Dębicy spotykają się na Olimpiadzie sportowej organizowanej przez SP nr 9. Na wzór Igrzysk Olimpijskich zabawa zaczyna się od wprowadzenia flagi, zapalenia znicza i odegrania hymnu olimpijskiego. Jej celem – jak podkreślają organizatorzy – jest zaszczepienie wśród najmłodszych uczestników ducha sportowej rywalizacji oraz idei Fair Play. Jest nam niezmiernie miło, że wśród szesnastu placówek biorących udział w zawodach nasza drużyna uplasowała się na wysokim czwartym miejscu. W jej składzie znaleźli się: Julia Moskal, Lena i Wanessa Nauka, Kornelia Szerszeń, Dawid Kaczka, Kacper Miąso, Kacper Wolak i Tomasz Ożóg z gr. V. Dopingowani przez kolegów z wielkim zaangażowaniem pokonywali kolejne konkurencje: biegi, skoki, rzuty. Dziękujemy zawodnikom za godne reprezentowanie naszego przedszkola. Mamy nadzieję, że radosna atmosfera olimpiady na długo pozostanie w ich pamięci.

 

„Rozśpiewane przedszkolaki”

 

6 marca w SP nr 11 odbył się VIII Przegląd Piosenki „Rozśpiewane Przedszkolaki”.
W tym roku miał on charakter patriotyczny, a jego hasło przewodnie brzmiało „Polska – nasza ojczyzna”. Monika Hybel z gr. V z dumą i powagą wykonała utwór
pt. „Mieszkam w Polsce”. Towarzyszyli jej koledzy i koleżanki z grupy, którzy cały czas „trzymali za nią kciuki”. Monika otrzymała dyplom z rąk Pana vice Burmistrza Wojciecha Iwasieczko za ciekawą interpretację.  Wizyta w SP nr 11 była bardzo miła – oprócz dostarczenia wielu wrażeń artystycznych gospodarze podjęli nas słodkim poczęstunkiem, napojami, a podczas obrad jury wypełnili czas oczekiwania pokazami tańca nowoczesnego, które zachwyciły naszych przedszkolaków.

 

„W sklepie warzywnym”

 

 W tym tygodniu grupa I „Pajacyki”  wybrała się z wizytą do sklepu owocowo – warzywnego. Celem wycieczki było utrwalenie przez dzieci nazw warzyw i owoców. Pan sprzedawca przyjął dzieci z uśmiechem i dużą serdecznością. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały zgromadzone tam owoce i warzywa, zachwycały się różnorodnością ich kształtów, kolorów i odmian. Dzieci wykazywały się ogromną wiedzą, bezbłędnie nazywały i wskazywały poszczególne warzywa i owoce, które można nabyć w warzywniaku.

 

„Powiatowy Turniej Rodzinny
o Pantofelek Królowej Jadwigi”

02 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy odbyła się 11 edycja Powiatowego Turnieju o Pantofelek Królowej Jadwigi, którego pomysłodawcą i organizatorem jest pani Grażyna Witkowska – Gac.  W tym roku w zmaganiach uczestniczyło 18 drużyn, rywalizujących w kilku konkurencjach, obejmujących sport, konkursy wiedzy ogólnej i zagadki logiczne. Nasze przedszkole reprezentował Piotruś Cach i jego mama z grupy IVI. Informujemy, że nasza drużyna zdobyła wyróżnienie. GRATULUJEMY!

 

„Spotkanie z Psami – Ratownikami”

 

7 marca nasze przedszkole odwiedzili wyjątkowi goście – Ratownicy z PSAMI RATOWNIKAMI z Sekcji Poszukiwawczo – Ratowniczej. Początek spotkania umilił nam występ dzieci z gr. III „Motylki”. Przedszkolaki pięknie się zaprezentowały – śpiewając piosenki i recytując wiersze przybliżyły pozostałym dzieciom jak bardzo ważne są psiaki w naszym życiu. Następnie Goście opowiedzieli nam kogo ratują  psy-ratownicy, jak się je szkoli i pozwolili nam je pogłaskać. Niektórzy z nas chętnie zostaliby opiekunami takich piesków, a może i strażakami – ratownikami?
W podziękowaniu za przybycie psiaki dostały maskotki do zabawy oraz wielką paczkę karmy.  Ratownikom i jednocześnie opiekunom psów serdecznie dziękujemy:-)

 

 

„Dzień Piegów”

„Piegi są małe, piegi są duże

Piegi odnajdziesz w całej naturze.

Piegi są kolorowe, ładnie ozdabiają.

Najładniej jednak na buziach wyglądają :)”

1 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Piegów. W tym dniu każda buźka była….piegowata!!! Przedszkolaki miały okazję poznać znanych bohaterów bajkowych, którzy na swej twarzy mieli piegi, a Pippi Langstrumpf osobiście zabrała je do swojej krainy. Przedszkolaki poznały ciekawostki na temat Szwecji – kraju w którym mieszka ruda piegowata dziewczynka a także pobawić się w ulubione zabawy dzieci ze Szwecji. Nie obyło się bez uśmiechu na twarzach, kiedy dzieci próbowały chodzić tyłem, czy spacerować w zadużych butach, a za dobrze wykonane zadanie dzieci mogły otrzymać piegi, rodem z Akademii Pana Kleksa. Pippi ukryła również skarb – piegowate ciasteczka, które przedszkolaki musiały odnaleźć rozwiązując krzyżówkę. W tym dniu było zabawnie i ….piegowato!

 

 

LUTY

 

Konkurs „Mam Talent” w Sp Nr 9

 

27 lutego 2017 roku w Szkole Podstawowej Nr 9 w Dębicy odbył się konkurs „Mam Talent 2018”. Celem konkursu było kształtowanie estetycznych przeżyć muzycznych, rozwijanie możliwości artystycznych i umysłowych, wyzwalanie poprzez zabawę poczucia bezpieczeństwa, sukcesu i wiary we własne możliwości, wywieranie dodatniego wpływu na stan zdrowia psychicznego dziecka poprzez zabawę oraz promocja alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

Naszego przedszkola reprezentowały dziewczynki z grupy IV- Zuzia Ryba, która zdobyła wyróżnienie prezentując przed szersza publicznością utwór ,, Wilk i 7 koźlątek”. Natomiast III miejsce zajęła Zuzia Cichowska w gimnastyce akrobatycznej do muzyki ,, Smerfy”. Gratulujemy odwagi i wspaniałego występu.

 

„Wyjście do Kina Kosmos”

 

Dnia 26.02.2018 dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w przedstawieniu pt. „Rzecz się stała niesłychana, przyszedł baran do barana”, wystawionym na scenie DK „Kosmos”. Był to zbiór najbardziej znanych wierszy Jana Brzechwy, przedstawionych humorystycznie. Dzieciom spektakl bardzo się podobał i z uśmiechami na twarzach powróciły do przedszkola.

„Zimą bawię się bezpiecznie”

 

Dnia 16 lutego Jeżyki zaprosiły wszystkie przedszkolaki na przedstawienie „Bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie”. Były to scenki wdrażające dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i rozsądku podczas zabaw zimowych. Wszystkie przedszkolaki otrzymały „Kodeks postępowania podczas zabaw zimowych”, którego zobowiązały się przestrzegać. Następnie odbył się quiz o bezpieczeństwie podsumowujący wiadomości przedszkolaków z pierwszego półrocza wynikający z Planu Rocznego Przedszkola. Uczestnicy quizu spisali się znakomicie i zostali obdarowani lizaczkami i plakietkami „Bezpieczny przedszkolak”

 

Akcja „Góra Grosza”

 

Po raz kolejny nasze przedszkole miało możliwość przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. W tym roku była to już osiemnasta edycja tego projektu. Wartość drobnych monet, które przyniosły nasze przedszkolaki wyniosła 106zł.94gr. – kwota ta została przekazana na pomoc dzieciom, które nie wychowują się w swojej rodzinie. Starszaki z zapałem segregowały pieniążki mając świadomość, że wspomogą one ich  koleżanki i kolegów, którzy są w potrzebie. Dziękujemy wszystkim, którzy wykazali zainteresowanie tą szlachetną akcją charytatywną.

STYCZEŃ

 

Święto Babci i Dziadka

 

W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie  dni, które wzbudzają ogromne emocje –  to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym.  Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją a przede wszystkim bezgranicznie kochają.  Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w naszym przedszkolu odbyły się uroczyste spotkania. Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki oraz tańce. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Na koniec wszystkie wnuczęta  obdarowały swoich  bliskich przygotowanymi upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Dopełnieniem uroczystych spotkań były słodkie poczęstunki. Atmosfera była uroczysta, podniosła i pełna radości. Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.

 

 

Urodziny Kubusia Puchatka

 

Kubuś Puchatek, to jeden z najsympatyczniejszych misiów książkowych, ulubieniec wszystkich dzieci (a nawet dorosłych). Z okazji jego 92 urodzin gr. I „Pajacyki” zorganizowała pełne atrakcji przyjęcie urodzinowe dla Misia o małym rozumku. Na uroczystość zostały zaproszone wszystkie Przedszkolaki. Atmosfera była niezwykle ciepła i radosna. Nie zabrakło oczywiście gromkiego ,,Sto lat” na cześć solenizanta, życzeń i uścisków. Pani Dyrektor oraz każda grupa przygotowała dla Kubusia Puchatka upominki, a przyjaciele ze Stumilowego Lasu – Tygrysek i Prosiaczek przygotowali różne zagadki i konkursy aby uprzyjemnić Przedszkolakom przyjęcie urodzinowe. Po zakończonej zabawie wszyscy zostali zaproszeni na urodzinowy tort, który był tak pyszny, że w mgnieniu oka znikał z talerzyków. Był to dzień pełen pozytywnych emocji i niewątpliwie każde dziecko będzie wspominało urodziny Kubusia Puchatka jeszcze bardzo długo.

 

 

Dzień Babci i Dziadzia w grupie „Jeżyków”

 

16 stycznia przedszkolaki z grupy „Jeżyki” zaprosiły swoje babcie i dziadków na przedszkolną uroczystość, aby w szczególny sposób podziękować im za ich miłość, dobroć i cierpliwość. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wcieliły się w rolę bohaterów bajki „Śpiąca Królewna”, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Podczas występu niejednej babci i dziadziowi łezka zakręciła się w oku. Następnie seniorzy zostali obdarowani drobnymi upominkami własnoręcznie wykonanymi przez swoje wnuki. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku, który przygotowali rodzice – serdecznie dziękujemy.

 

„Międzyprzedszkolny Przegląd
Kolęd i Pastorałek”

 

17 stycznia po raz siódmy już odbył się Międzyprzedszkolny Przegląd Kolęd
i Pastorałek organizowany przez PM nr 4. W tym roku przebiegał  on pod hasłem „Kolędnicze serce Polski”, a z zaproszenia do udziału w nim skorzystało 17 dębickich przedszkoli. Po krótkich jasełkach z motywami patriotycznymi w wykonaniu gospodarzy uczestnicy przeglądu kolejno prezentowali przygotowane utwory. Nasze przedszkole reprezentowały: Zuzia Ryba z gr. IV i  Tosia Łuka z gr. V. Zuzia zaśpiewała wesołą pastorałkę „Kundel Rudy”,  a Tosia nastrojową melodię „Złota gwiazdka”. Podczas wręczania nagród i dyplomów organizatorzy przeglądu docenili odważny
i profesjonalny występ naszych dziewczynek. Oprócz wykonania kolędy lub pastorałki zadaniem uczestników było przygotowanie gwiazdy kolędniczej. Gośćmi honorowymi przeglądu byli Panowie burmistrzowie: Mariusz Szewczyk, Wojciech Iwasieczko oraz Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty – Pan Ireneusz Kozak.

 

„Czary mary – czyli spotkanie z magikiem”

 

16 stycznia nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość, który przeniósł przedszkolaki w świat iluzji i czarów. Na ten dzień dzieci czekały z niecierpliwością i nie zawiodły się.  Wspaniałe widowisko chwilami zapierało dech w piersiach małych widzów, zwłaszcza, gdy w magiczny sposób pojawiały się i znikały przedmioty czy fruwały papierowe kartki.  Zabawa w czarowanie wszystkim bardzo się podobała. Niektóre przedszkolaki zostały nawet zaproszone do asystowania artyście i pod jego okiem naprawdę czarowało. Spektakl zaprezentowany przez magika nie tylko przybliżył przedszkolakom sztukę iluzji na wysokim poziomie, ale był dla nich świetną atrakcją i doskonałą zabawą.

 

„Bal Karnawałowy”

 

„Tańczą, tańczą serpentyny i kołyszą się balony, znów karnawał do nas przyszedł, tak radosny i szalony” – radosną i szaloną zabawę karnawałową poprowadziła w tym roku dla nas Pani Katarzyna Sikora z firmy „Progres”. Pani Kasia „tanecznym krokiem” poprowadziła nas przez różne kraje świata. W Brazylii pląsaliśmy sambę, w Austrii – walca, w Hiszpanii – gorące flamenco… Nie zabrakło wesołych konkurencji międzygrupowych: tańca z balonami, przechodzenia pod liną czy chwytania baniek mydlanych. Podczas pokazu mody każdy uczestnik balu mógł zaprezentować swój strój. I tak mogliśmy podziwiać przepiękne ksieżniczki, czarujące wróżki, kotki, smoki, piratów, żołnierzy, policjantów, a nawet kosmitę i Indianina!

 

 

GRUDZIEŃ

 

„Tak! On jest królem”

Jasełka od wielu lat wpisane są do kalendarza uroczystości organizowanych w naszym przedszkolu. W tym roku przygotowały je dzieci z gr. IV „Niedźwiadki”. 20 grudnia widzowie mogli przeżyć  historię Marii i Józefa w scenkach z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców oraz aniołów. Piękna scenografia,  barwne kostiumy i ogromne zaangażowanie młodych aktorów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszyło serca licznie zgromadzonej publiczności. Myślą przewodnią wspólnego świętowania stały się słowa pastorałki –
Tak! On jest królem! Inscenizacja tematyczna, przygotowana pod kierunkiem pani Renaty Kliś oraz pani Doroty Tuchowskiej uprzyjemniła przedświąteczne chwile wszystkim przedszkolakom oraz zaproszonym gościom, wśród których znaleźli się emerytowani nauczyciele i pracownicy naszego przedszkola. Na zakończenie wszystkie przedszkolaki oraz zgromadzeni goście przyjęli życzenia świąteczne od pani dyrektor i udali się na wspólny wigilijny obiad.

Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, jak również rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości.

Dzieci smakowały barszczyk, rybkę, kapustę z grzybami i inne smakołyki. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

 

„Z wizytą z życzeniami w Ratuszu”

„W Bożego Narodzenia czas niech miłość będzie w nas, niech pokój wokół panuje, a dobro nad złem króluje!”

W przedświątecznym tygodniu delegacja naszego przedszkola wybrała się z wizytą do Urzędu Miejskiego. Monika i Seweryn z grupy starszaków wierszem i prozą  życzyli Panu Burmistrzowi Mariuszowi Szewczykowi oraz jego zastępcy – Panu Wojciechowi Iwasieczko miłości i pokoju, zdrowia, spełnienia marzeń, zawodowej satysfakcji i sukcesów w pracy. Dzieci w imieniu całej społeczności PM nr 9 wręczyły obu Panom symboliczne upominki: choinki i bombki.

 

„Ostrożnie z prądem”

W dniu 18 grudnia grupa I „Pajacyki” zaprosiła wszystkie przedszkolaki, aby pokazać jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych, jak zachować się w pobliżu infrastruktury elektrycznej oraz na co szczególnie zwracać uwagę, żeby nie doszło do wypadku. „Pajacyki” przedstawiły kilka wesołych scenek ukazujących nieprawidłowe zachowania i śpiewały piosenki. Dzieci mogły również obejrzeć film „Włącz ostrożność” przybliżający poruszany temat. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały kolorowe książeczki ufundowane przez firmę TAURON.

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
„Śnieżna zima zaklęta w bombce”

15.12.2017 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Śnieżna zima zaklęta w bombce, w oparciu o Baśnie H. CH. Andersena” zorganizowanego przez Niepubliczne Przedszkole Weldon Kids w Dębicy. Nasze przedszkole w konkursie reprezentowali: Szymon i Piotr Cach
z rodzicami, którzy wykonali bombkę z wykorzystaniem motywów baśni  Królowa Śniegu. Nasi mali artyści zostali wyróżnieni w konkursie oraz nagrodzeni dyplomami i pięknymi upominkami.

Ponadto galę wręczenia nagród uświetnił występ dzieci z Niepublicznego Przedszkola Weldon Kids, które wraz ze swoimi paniami przygotowały inscenizację wspomnianej już baśni H. CH. Andersena pt. Królowa Śniegu.

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
„Jedz owoce i warzywa, to na zdrowie dobrze przedszkolaków wpływa”

 

 13 grudnia grupa V oraz uczestnicy konkursu plastycznego „Jedz owoce i warzywa, to na zdrowie dobrze przedszkolaków wpływa” wzięli udział w uroczystej gali finałowej w DK „Kosmos”. Organizatorem konkursu był Burmistrz Miasta Dębicy, a jego głównym celem – podniesienie poziomu wiedzy dzieci oraz ich rodziców nt. zależności pomiędzy sposobem odżywiania się a stanem zdrowia. W konkursie brało udział ponad 400 dzieci z wszystkich dębickich przedszkoli, dlatego ogromną dumą i radością jest dla nas fakt, że w gronie laureatów znalazły się Laura i Łucja Wójcik z gr. II. Jury przyznało im trzecie miejsce. Ponadto Kapituła Konkursowa wyróżniła pracę Lidii Jurek z gr. III. Zwycięzcy i autorzy wyróżnionych prac otrzymali z rąk Pana Burmistrza nagrody i dyplomy. Następnie cała sala przez blisko godzinę bawiła się wesoło z Elfami, Myszką Miki i Św. Mikołajem.

 

Wycieczka do Portu Lotniczego „Jasionka”
w Rzeszowie

 

W dniu 12 grudnia przedszkolaki z gr. II „Biedronki” oraz z gr. III „Motylki” pojechały autokarem na wycieczkę do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Na lotnisku przywitał dzieci pracownik służb lotniczych, który oprowadził ich po Terminalu pasażerskim i zapoznał z pracą poszczególnych służb. Dzieci miały możliwość obserwacji drogi jaką musi przejść każdy pasażer samolotu od odprawy bagażu poprzez pobranie kart pokładowych oraz kontroli bezpieczeństwa. Ponadto przedszkolaki zapoznały się ze służbami pracującymi w porcie, obserwowały start i lądowanie samolotów. Ogromnym przeżyciem było wejście na Teren Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej i przejście przez punkt kontroli bezpieczeństwa. Następnie oglądali samochody bojowe straży lotniskowej oraz ich wyposażenie. Strażacy zainteresowali przedszkolaków używanym sprzętem oraz zademonstrowali jego użycie oraz działanie armatek wodnych. Dzieci zwiedziły również lotniskową kaplicę im. Św. Jana Pawła II, z której korzystają pasażerowie przed lotem modląc się przy relikwii Ojca Świętego. Radośni i pełni wrażeń dzieci wróciły do przedszkola z entuzjazmem wspominając wyprawę.

 

„Jeżyki” w Fabryce bombek choinkowych

 

     12 grudnia dzieci z grupy V „ Jeżyki”  udały się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych „ROMEX” w Rzeszowie.

    Dzieci mogły obserwować długi proces produkcji bombek choinkowych. Zobaczyły jak powstają te piękne ozdoby od samego początku. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało bombkę z wypisanym własnym imieniem.

    Dzieci wróciły do przedszkola zadowolone i pełne wspaniałych wrażeń. Wizyta w tym miejscu niewątpliwie wprowadziła nas w  świąteczny nastrój. Tegoroczne święta będą na pewno wspaniałe, bowiem na choinkach dzieci będzie ich piękna kolorowa bombka.

 

Z wizytą w Szkole Podstawowej Nr 11

 

Dnia 7 grudnia dzieci z grupy „Jeżyki” i „Niedźwiadki” zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej Nr 11 na przedstawienie „Jest taki kwiat”. Bajka została wystawiona z okazji Dnia Osób Niepełnosprawnych. W roli bohaterów wystąpili młodzi aktorzy – uczniowie klas integracyjnych. Przedszkolaki z mnóstwem pozytywnych emocji i z uśmiechami na twarzy opuszczały szkołę. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

 

Wizyta Świętego Mikołaja

 

Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Już od samego rana z wielką niecierpliwością przedszkolaki nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Zaraz po śniadaniu wszystkie dzieci zebrały się w sali „Biedronek” aby obejrzeć inscenizację przygotowaną przez gr. II pt. „Mikołaj w krainie bajek”. I właśnie podczas występu próg sali przekroczył najważniejszy dla dzieci gość – Święty Mikołaj! Wszystkie dzieci bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę,
a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Mikołaj z uśmiechem na twarzy rozweselił dzieci i nawet dla nich zatańczył! Wszystkie przedszkolaki dzielnie zaśpiewały przygotowane  piosenki, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w przedszkolu i oczywiście obiecywały, że będą bardzo grzeczne. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, oglądały prezenty i zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.

 

LISTOPAD

 

Wycieczka do Fabryki bombek choinkowych

 

     29 listopada dzieci z grupy II „ Biedronki” i III „ Motylki” udały się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych „ROMEX” w Rzeszowie.

    Dzieci mogły obserwować długi proces produkcji bombek choinkowych. Zobaczyły jak powstają te piękne ozdoby od samego początku.

   W pierwszym etapie zapoznały się z procesem dmuchania bombek. Następnie zapoznały się z etapem „srebrzenia”, gdzie bombka uzyskiwała podkład potrzebny do dalszych etapów zdobienia. Na koniec zobaczyły jak maluje się i dekoruje bombki, które zamieniają się w prawdziwe dzieła sztuki. Od ich barw i pięknych wzorów aż mieniło się w oczach. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało bombkę z wypisanym własnym imieniem.

    Dzieci wróciły do przedszkola zadowolone i pełne wspaniałych wrażeń. Wizyta w tym miejscu niewątpliwie wprowadziła nas w  świąteczny nastrój. Tegoroczne święta będą na pewno wspaniałe, bowiem na choinkach dzieci będzie ich piękna kolorowa bombka.

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu rodzinnego „Bezpieczna droga do przedszkola”

 

27 listopada odbyło się rozstrzygnięcie przedszkolnego konkursu pt. „Bezpieczna droga do przedszkola”. Zadaniem jego uczestników było przygotowanie przy pomocy rodziców makiety na zaproponowany temat. Wszystkie prace mieliśmy okazję podziwiać w przedostatnim tygodniu listopada w hollu przedszkola. Oto wyniki konkursu:

I miejsce: Szymon i Piotr Cach

II miejsce: Madzia i Gabrysia Kalita

III miejsce: Wojciech Wyszyński

IV miejsce ex aequo zajęli: Sara Kusibab, Filip Charchut, Jakub Pawełek, Maksymilian Świętoń, Zuzia i Julia Moskal.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zainteresowanie konkursem, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

 

 

„Biedronki” w bibliotece obchodziły „Światowy Dzień Pluszowego Misia”

„Pokochaj pluszowego misia,

on przyjacielem dzieci jest,

Dorotka, Adaś i Justysia,

wesoło wszyscy bawią się”.

     Dnia 24 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Z tej okazji dzieci z grupy II „ Biedronki” wybrały się do Biblioteki Miejskiej wraz ze swoimi ulubionymi misiami przyniesionymi z domu.

     Panie bibliotekarki zorganizowały różne zabawy z udziałem misiów. Dzieci przedstawiały swoje misie, opowiadały, jak mają na imię, rozwiązywały misiowe zagadki, wykonywały gimnastykę ze swoją maskotką a także słuchały opowiadania o misiowych przygodach.

     Przedszkolaki świetnie się bawiły podczas tańców ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi. Na zakończenie zajęć otrzymały odznakę „ Przyjaciela Pluszowego Misia” i podziękowały Panią

z biblioteki za wspaniałą zabawę.

     Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe święto zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

 

„Dzień Życzliwości”

 

„Trzy słówka za małe trzy grosze -

dziękuję, przepraszam i proszę”

W poniedziałek 27 listopada 2017 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Życzliwości”. Z tej okazji dzieci z gr. III „Motylki” przygotowały przedstawienie pt. „Królewna Gburka”, po którym wszystkie przedszkolaki złożyły przyrzeczenie życzliwości.

 

 

„Dzień Pluszowego Misia”

 

W piątek 24 listopada obchodziliśmy „Święto Pluszowego Misia” .

Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy.

 Przedszkolaki poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach.  Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki oraz misiowe tańce.

Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

„Akademia Małego Strażaka”

 

Dnia 24.11.2017r. dzieci  z gr  IV, V, gościły przedstawicieli Akademii Małego Strażaka z Brzeźnicy.

Podczas tego spotkania strażacy przybliżyli obecnym zasady postępowania w przypadku pożaru, sposoby alarmowania służb ratowniczych. Przedstawiciele straży zaprezentowali naszym wychowankom ubranie specjalne, sprzęt ochrony dróg oddechowych, sprzęt do akcji ratowniczych-gaśniczych oraz pokazali jak należy udzielać pierwszej pomocy. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Samodzielnie wykonywały wszystkie ćwiczenia na przyniesionych w tym dniu misiach.

Uważnie słuchały o niebezpiecznej pracy strażaka. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem. Wrażenia jakie dostarczyli nam strażacy z Akademii  na długo pozostaną w naszej pamięci. Dziękujemy przedstawicielom straży za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu.

 

 

 

„Jeżyki” w Szkole Podstawowej nr 9

W dniu 23 listopada przedszkolaki z grupy „Jeżyki” udały się do Szkoły Podstawowej nr 9 na zaproszenie pani Zofii Więch. Dzieci zostały serdecznie powitane i przyjęte przez uczniów klasy III. Brały udział w lekcji na temat narządu słuchu. Pani Zofia w bardzo przystępny sposób przybliżyła przedszkolakom temat. Następnie uczniowie zagrali kilka utworów na flecie, a dzieciaki wtórowały im na trąbkach, którymi zostali obdarowani przez starszych kolegów. Były też wspólne zabawy, na zakończenie których pani Zosia śpiewająco zaprosiła przedszkolaków na zabawę andrzejkową do szkoły.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

 

Bezpieczeństwo – ważna sprawa

W ramach realizacji programu „Bezpieczny przedszkolak”,
w dniu 22 listopada, do Przedszkola Miejskiego nr 9 zaproszeni zostali pracownicy Straży Miejskiej w Dębicy. Dzieci z grupy „Niedźwiadki” przygotowały przedstawienie w oparciu o znane bajki. Następnie przedszkolaki z uwagą wysłuchały pogadanki na temat „Nie ufaj obcym” przedstawionej przez strażników miejskich i wzięły udział w quizie na temat bezpieczeństwa. Na zakończenie w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” funkcjonariusze Straży Miejskiej przeczytali dzieciom opowiadanie dotyczące oczywiście bezpieczeństwa i obdarowali naszych milusińskich misiami – odblaskami.

Serdecznie dziękujemy Straży Miejskiej za odwiedzenie naszego przedszkola i upominki.

 

Zabawa Andrzejkowa

„Hokus pokus, czary mary
niech się spełnią andrzejkowe czary”
21 listopada w przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. Impreza przebiegała w niezwykle magicznym nastroju, były bańki mydlane, wielka piana i mnóstwo ciekawych zabaw przy dźwiękach piosenek dobrze znanych wszystkim dzieciom. Przedszkolaki bawiły się doskonale, a całą zabawę prowadził tatuś Filipka z II grupy – pan Daniel Szczepanik ( Kinder SID ), któremu bardzo dziękujemy. To niezwykłe, bajkowe spotkanie, pełne tajemniczości i wrażeń z pewnością pozostanie na długo w pamięci naszych przedszkolaków!

 

Pasowanie dzisiaj mam… .

Dzień 14 listopada pozostanie na długo w pamięci dzieci z gr. I „Pajacyki”
i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka.
Dzieci zaprezentowały program artystyczny, w którym pomogli im chłopcy
z gr. IV – Piotruś Cach i Janek Ryszkiewicz.  „Pajacyki” występując przed tak wielką publicznością wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą, a starszaki przyrzekły dawać dobry przykład swoim młodszym kolegom i koleżankom.
Puntem kulminacyjnym spotkania było samo pasowanie na przedszkolaka, którego dokonała pani dyrektor przy pomocy wielkiego lizaka. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplomy i słodkie niespodzianki.
Po zakończeniu części oficjalnej dzieci pozowały do pamiątkowych zdjęć, a na stołach czekały na nie pyszności przygotowane przez ich rodziców.

Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniu uroczystości piekąc pyszne ciasta i ciasteczka:

 * P. Iwona i Tomasz Cach

* P. Magdalena i Tomasz Golba

* P. Ewa i Marian Ryszkiewicz

* P. Katarzyna i  Ireneusz Smolak

* P. Natalia i Grzegorz Szpara

 

 

Poranek Patriotyczny – obchody Dnia Niepodległości

Wszyscy są odpowiedzialni za ducha patriotyzmu, a przede wszystkim rodzina i przedszkole. Patriotyzm trzeba pielęgnować i to jest zadanie dla nas wszystkich. Dlatego wychowanie patriotyczne jest w pełni realizowane w naszym  przedszkolu poprzez poznanie symbolów narodowych, legend, hymnu i spotkań z ciekawymi ludźmi, szerzącymi takie wartości.

10 listopada odbył się w przedszkolu Poranek Patriotyczny z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez dzieci z grupy Jeżyki. Ubrani w biało czerwone stroje, z kotylionami na piersi przedszkolaki recytowały wiersze i śpiewały piosenki o naszej Ojczyźnie.

 

 

II Międzyprzedszkolny Konkurs Patriotyczny pt. „Polskie tradycje, zwyczaje i obrzędy ludowe”.

     8 listopada W Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury odbyło się ogłoszenie wyników II Międzyprzedszkolnego Konkursu Patriotycznego pt. „Polskie tradycje, zwyczaje i obrzędy ludowe”. Organizatorami tego konkursu byli: Przedszkole Miejskie nr 2 – Integracyjne, Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Dębickiej oraz Galeria Sztuki MOK.

    Rozdanie nagród, wyróżnień oraz podziękowań dla wszystkich uczestników konkursu poprzedziła krótka inscenizacja w wykonaniu przedszkolaków z MP nr 2 – Integracyjne na temat obyczajów i ludowych obrzędów. Z naszego przedszkola w konkursie wzięli udział: Magdalena Zaręba, lat 6, Wiktor Wojtoń, lat 5 oraz Gabriela Kalita, lat 4. Z 47 prac plastycznych i przestrzennych wykonanych przez dzieci z 16 dębickich przedszkoli wyłoniono zwycięzców.

   W kategorii dzieci młodszych I miejsce zdobył Wiktor Wojtoń z gr.III. Wśród starszych przedszkolaków  II miejsce – Magdalena Zaręba z gr. IV

  Naszym zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Wycieczka do Teatru „Maska” w Rzeszowie

Jedną z pierwszych historii, którą przedstawiamy naszym dzieciom jest opowieść o maleńkiej Calineczce. Zaczyna się ona od magicznego ziarenka. To z niego wyrósł piękny kwiat, w środku którego znajdowała się jeszcze piękniejsza dziewczynka… 7 listopada dzieci z gr. IV i V miały możliwość obejrzenia na żywo przygód Calineczki w prawdziwym teatrze. Spektakl powstał na motywach bajki H.Ch. Andersena. Jego twórcy, aby oddać skalę otaczającego Calineczkę świata postawili na wykorzystanie ciekawych, wielkich form. Zamiast słów komunikują się z widzami za pomocą obrazów, ruchu i dźwięków. Taka nowoczesna interpretacja znanego utworu na pewno zaintrygowała naszych najmłodszych i zachęciła do ponownych wizyt w teatrze.

 

Na Cmentarzu Wojskowym

W pierwszych dniach listopada przedszkolaki z gr. IV i V odwiedziły Cmentarz Wojskowy przy ulicy Cmentarnej. Założono go podczas I wojny światowej, ale pochowani są tu również żołnierze polegli w latach późniejszych m.in. podczas kampanii wrześniowej 1939 r. Znaleźli tu także spoczynek związani z Dębicą twórcy: Jerzy Żuławski, Waleria Szalay-Groele oraz   Władysław Strumski. Chwilą zadumy i milczenia dzieci oddały cześć zmarłym. Zapalając tradycyjnego znicza  wyraziły swą pamięć o ogromnych stratach i cierpieniu, jakiego doznali nasi przodkowie podczas toczących się wojen.

 

 

PAŹDZIERNIK

 

 

Akcja edukacyjna „My Nie Gryziemy”

27 X dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w szkoleniu w zakresie profilaktyki pogryzień i ataków przez psy. Spotkanie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „My Nie Gryziemy” prowadzonej od 2013 roku przez fundację Ewy Naworol. Odbyło się ono na pokładzie nietypowej i rzadko spotykanej na polskich drogach amerykańskiej ciężarówki marki Freightliner, która przyjechała na Dębicki Rynek. Multimedialny pokaz przeplatały ćwiczenia praktyczne. Przedszkolaki poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa w obcowaniu z psami m.in, że nie należy patrzeć obcemu psu prosto w oczy, że nie można przeszkadzać mu w jedzeniu, że nigdy nie powinno się uciekać przed psem, bo i tak jest on szybszy od człowieka, że nie wolno podchodzić do obcego psa bez pytania. Dzieci uczyły się mowy ciała psów – oznak wskazujących na to, że pies jest spokojny, czujny, przestraszony czy zaczepny. Każdy uczestnik szkolenia przećwiczył „pozycję żółwia” chroniącą podczas ataku psa. Na szkoleniu mowa była również o odpowiedzialności za swojego czworonoga, o produktach, które może on spożywać i które mu szkodzą oraz o obowiązku sprzątania po nim. Mamy nadzieję, że zdobyte informacje wzmocnią czujność naszych dzieci podczas kontaktów z psami i uchronią przed przykrymi przygodami.

 

Święto Pieczonego Ziemniaka w gr. II „Biedronki”

Jesień to czas zbiorów ziemniaków a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. Z tej okazji skorzystały przedszkolaki z II grupy „ Biedronki”.  20.10.2017 r. wraz z nauczycielkami wybrały się do „Koła Łowieckiego Bażant” w Brzeźnicy na ognisko zorganizowane z okazji „Święta Pieczonego Ziemniaka”.  Gdy ziemniaki piekły się w ognisku dzieci z twarzami pełnymi uśmiechów, brały udział w różnych konkurencjach, w których głównym bohaterem był ziemniak. Przedszkolaki rzucały ziemniakiem do celu i przenosiły ziemniaki na drewnianych łyżkach. Nie zabrakło też tańców i zabaw ze śpiewem, które są świetną okazją, aby się lepiej poznać.
W czasie trwania imprezy dzieci zajadały pyszne, pieczone ziemniaczki oraz kiełbaski. Wszystkim czas miło upłynął, co potwierdzały uśmiechy na twarzach dzieci. Po zakończonej zabawie wszyscy wróciliśmy do przedszkola.

 

Mobilna Filharmonia w Przedszkolu

Spotkania z mobilną filharmonią przybliżają dzieciom świat dźwięków, prezentują bogate instrumentarium, a młodym wykonawcom – umożliwiają przedstawienie swoich umiejętności przed szerokim audytorium.
Tak stało się również w naszym przedszkolu,  13.10.2017r. Tego dnia odwiedzili nas artyści z Mobilnej Filharmonii z Rzeszowa.
Goście przygotowali dla dzieci nowatorską lekcję muzyki, mającą na celu rozbudzenie ich muzycznych zainteresowań i wskazać przyjemność, jaką daje im czynne lub bierne obcowanie z muzyką. To ważne, aby przedszkolaki uczestniczyły jak najczęściej w takich wydarzeniach, które znacząco wpływają na ich rozwój i dobre samopoczucie.

 

„Dziś od rana plusk w łazience – przedszkolaki myją ręce”

Światowy Dzień Mycia Rąk obchodzony jest 15 października. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy UNICEF w 2008 roku. Akcja ma zachęcać wszystkich ludzi – a zwłaszcza dzieci – do regularnego mycia rąk jako kluczowego elementu profilaktyki.

Nasze przedszkolaki też obchodziły ten wyjątkowy dzień. Dzieci miały okazję oglądnąć inscenizację pt. „Brudne ręce i coś więcej” w wykonaniu przedszkolaków z grupy „Jeżyki”. Następnie dowiedziały się co to są bakterie i wirusy oraz dlaczego tak ważne dla naszego zdrowia jest częste i dokładne mycie rąk. Na zakończenie dzieci brały udział w konkursach i zabawach z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.

 

Dzień Drzewa

 

11 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Drzewa, które wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. My w naszym przedszkolu zdecydowaliśmy się spojrzeć w przyszłość, ponieważ naszym marzeniem jest żyć i cieszyć się pięknem przyrody. By te marzenia mogły się spełnić, należy szczególnie  w takich dniach zatrzymać się i zrobić coś dla natury.

Z tej okazji grupa „Jeżyków” przygotowała przedstawienie ekologiczne pt. „Zielony Kapturek i Leśne Ludki”, następnie nasz gość Pan Leszek Bonar z Nadleśnictwa Dębica opowiedział dzieciom o podstawowych zasadach ochrony przyrody oraz pogłębił wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym. W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” przeczytał przedszkolakom opowiadanie „Wizyta leśniczego”. Na zakończenie dzieci z grupy „Jeżyki” razem z panem leśnikiem posadziły w ogrodzie przedszkolnym sadzonki iglaków przyniesione przez naszego gościa. Serdecznie dziękujemy!

 

WRZESIEŃ

 

Urodzinki w grupie „Biedronek”

1

 

W Muzeum Lizaka

Dnia 20.09.2017r. dzieci z grupy „Biedronki „ i „Jeżyki” udały się na wycieczkę z okazji Dnia Przedszkolaka do Muzeum Lizaka w Jaśle. Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy od sklepiku ze słodkościami, tam dzieci mogły zobaczyć różne rodzaje lizaków, różniących się kształtami, wielkościami i kolorami. Pani przewodnik, która oprowadzała dzieci opowiedziała o początkach powstawania lizaków oraz jak wyglądała produkcja na przestrzeni kolejnych lat. Dzieci miały możliwość powąchać, dotknąć różnego rodzaju cukrów, które są wykorzystywane do produkcji słodyczy. Zobaczyły również eksponaty maszyn stosowanych w karmelarstwie. Dzieci miały również okazję pooglądać prace z konkursu plastycznego „Mój wymarzony lizak” zorganizowanego dla przedszkoli i szkół z województwa podkarpackiego. Jednak największą atrakcją dla dzieci była możliwość własnoręcznego uformowania lizaka. To była ciekawa i słodka wycieczka. Dzieci zdobyły nowe wiadomości i doświadczenia.
Z własnoręcznie zrobionym lizakiem i uśmiechem na twarzy dzieci wróciły do przedszkola.

 

Dzień Przedszkolaka

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka przypadającego na dzień 20 września w naszym przedszkolu odbył się pierwszy w tym roku szkolnym bal. Zabawę poprowadził specjalnie zaproszony profesjonalny wodzirej. Tańce przy wesołej i skocznej muzyce przeplatane były pokazami puszczania baniek mydlanych, zabawami z chustą animacyjną, z liną, z gazetami, konkursami sprawnościowymi. Każda z grup wzięła udział w sesji zdjęciowej indywidualnej i grupowej. Mimo pochmurnej i deszczowej pogody  u nas na balu był gwarnie, pogodnie i wesoło, liczymy, że taka atmosfera pozostanie u nas przez cały rok szkolny aż do czerwca!

 

Spotkanie z policjantem

W dniu 18.09.2017r. w ramach programu „ Bezpieczny Przedszkolak” nasze przedszkole odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Dębicy. Na początku spotkania dzieci przedstawiły krótką inscenizację pod tytułem „Uważajcie na drodze”, zaśpiewały piosenkę i recytowały wierszyki.
Następnie Pani sierż. szt. Magdalena Baran przeprowadziła pogadankę na temat bezpieczeństwa, której celem było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pani sierż. szt. Magdalena Baran,
w formie praktycznej, przypomniała podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zapoznała dzieci z ważnymi numerami alarmowymi. Następnie wytłumaczyła jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Zwróciła również uwagę na konieczność korzystania przez dzieci z fotelików i pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy samochodem. Podała bardzo ważne informacje dotyczące sposobów zachowywania się w sytuacji ataku psa, które dzieci same mogły zaprezentować (pozycja tzw. „żółwika”).
Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie spotkania pani policjantka została zaproszona do przeczytania bajki „ Bezpieczny Przejazd” w ramach programu „ Lubimy czytać” oraz otrzymała podziękowanie i mały upominek.

 

 

Sprzątanie świata

15 września grupa „Jeżyków” wzięła udział w międzynarodowej akcji
„Sprzątanie Świata 2017″. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Jak co roku dzieci z grupy „Jeżyków” wyruszyły w teren zaopatrzone w worki i rękawice, aby uprzątnąć śmieci, przy okazji segregując je w myśl tegorocznego hasła „Nie ma śmieci – są surowce”.

przedszkole03„Popatrz na niebo – słoneczko świeci,
a do przedszkola wracają dzieci!
Koniec wakacji, witaj przedszkole,
dzisiaj humory mamy wesołe!”

 

Serdecznie witamy po wakacjach!

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

                „Przedszkolaki święto mają, kulturalnie czas spędzają”.
20 września w całej Polsce obchodzony jest „Dzień Przedszkolaka”. W naszym przedszkolu święto to wpisało się już na stałe do kalendarza imprez, a w tym roku obchodzić będziemy go wyjątkowo, bo aż…..przez 3 dni. Starsze grupy wybiorą się na wycieczki do Muzeum Lizaka w Jaśle oraz Parku Rozrywki „Zatorland”, 21 września pod okiem wodzireja przedszkolaki będą bawić się na własnym balu,natomiast 22 września dzieci będą mogły obejrzeć teatrzyk kukiełkowy w wykonaniu aktorów z Nowego Sącza!

W dniu Waszego święta, życzymy Wam dni pełnych radości, wiele uśmiechu, aby chwile spędzone wspólnie z nami były wspaniałą zabawą, pełną odkryć otaczającego Was świata.”

Personel Przedszkola

 

 

 

 

spotkanie

 

 

dsds

ROK SZKOLNY 2016/2017

 

 

CZERWIEC

Przedszkolaki napisały własne książki

                Już od marca dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 9 pod opieką pani Natalii Królikowskiej, jako jedyne z całego powiatu brały udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Wędrująca książka”. Ponad 280 przedszkoli i szkół z całej Polski, podzielonych na grupy po 10 placówek, wymieniało się swoimi książkami, kontynuując historię, rozpoczętą przez dzieci. W ten sposób po 3 miesiącach do dębickich przedszkolaków wróciły dwie książki opowiadające przeróżne przygody Oli- głównej bohaterki. Dzieciaki przez cały ten okres musiały wykazywać się wielką kreatywnością w wymyślaniu dalszych historii i zdolnościami plastycznymi w tworzeniu ilustracji. Książki stworzone przez małych pisarzy zostały zaprezentowane i przeczytane całej społeczności przedszkola podczas podsumowania całorocznej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, w ramach której co miesiąc organizowane były wieczorki literackie, a dzieci z młodszych grup zobowiązały się, że za rok również napiszą swoją książkę. Mamy nadzieję, że ta przygoda stanie się tradycją przedszkola i każda grupa zostawi po sobie ślad w formie autorskiej książki.

„Pożegnanie przedszkola”

22 czerwca w naszym przedszkolu pożegnaliśmy kolejnych absolwentów – „Jeżyki”. Jak co roku pożegnanie to bardzo piękna uroczystość, pełna wzruszeń nie tylko dla Rodziców ale również Grona Pedagogicznego i dzieci. Przedszkolaki z gr. V zaprezentowały  program artystyczny pt. „Dziennik pokładowy” wcielając się w piratów oraz uczniów i nauczycieli. Nie zabrakło uśmiechu na twarzy oraz łezki wzruszeń. Na zakończenie uroczystości głos zabrała Pani dyrektor, która życzyła wszystkim  dzieciom samych sukcesów w ich dalszej edukacji i życiu. Wszystkie „Jeżyki”  otrzymały dyplomy Absolwenta Przedszkola  oraz upominki.

„Jeżyki” w Kulkolandzie

5 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, dzięki uprzejmości mamusi Izabelki Dygdoń, dzieci z gr. V wybrały się krótką wycieczkę do Centrum Zabaw „KULKOLAND”. W Krainie Zabaw dzieci czuły się bardzo dobrze. Bawiły się wesoło pod okiem animatorki, tańczyły, zjeżdżały ze zjeżdżalni do basenu z kulkami oraz korzystały ze wszystkich atrakcji znajdujących się na sali. Radości nie było końca. Zmęczone ale bardzo zadowolone, z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola. Dziękujemy bardzo pani B. Dygdoń.

 

Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni

2 czerwca dzieci z gr. IV wyruszyły  wraz z Rodzicami na wycieczkę autokarową do Bochni. Celem podróży było zwiedzanie Kopalni Soli. Punktualnie o 10.00 grupa z dreszczykiem emocji zjechała specjalną windą 200m pod ziemię. Pierwszą atrakcją był przejazd kolejką po szynach. Trzygodzinna trasa turystyczna minęła nie wiadomo kiedy. W korytarzach i grotach kryły się „duchy” skarbnika, górników, książąt, które w ciekawy sposób przybliżały historię bocheńskiej kopalni. Był czas na pamiątkowe zdjęcie, zakup pamiątek i odpoczynek w hali sportowej. Dotlenieni zdrowym, przesyconym jodem powietrzem uczestnicy wycieczki bezpiecznie powrócili do przedszkola.

 

 

Dzień Dziecka

 

1 czerwca br w Przedszkolu Miejskim Nr 9 w Dębicy odbyło się niezwykłe widowisko z okazji dnia dziecka. Niezwykłe, ponieważ zamiast dzieci, na scenie zaprezentowali się rodzice! Wraz z nauczycielami przygotowali teatrzyk pt. „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Każdy mógłby się zastanawiać skąd taki tytuł i czy to w ogóle sztuka dla dzieci. Otóż bajka opowiada o złych bohaterach z najbardziej znanych baśni: Czarownicy z „Jasia i Małgosi”, czy Wilku z bajki o Czerwonym Kapturku, a nawet o Smoku, z rąk którego Szewczyk Dratewka miał uwolnić piękna księżniczkę. Bohaterowie postanawiają wynieść się ze swoich bajek na dobre, nie przypuszczając, że bez nich bajki nie będą miały żadnego sensu. Była to opowieść pełna humoru, dlatego śmiechu i radości nie było końca. Rodzice przygotowujący inscenizację bardzo się zaangażowali, dlatego cała widownia nagrodziła ich gromkimi brawami i owacjami na stojąco. Nikt nie spodziewał się takiej niespodzianki. Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie przedstawienia.

Po obejrzeniu bajki w wykonaniu rodziców, przedszkolaki zjadły pyszne truskawkowe lody i wzięły udział w zawodach sportowych w ogrodzie przedszkolnym.

 

MAJ

„Niedźwiadki” i „Motylki” w Bibliotece Miejskiej

30 maja grupa III i IV wybrały się do Filii nr 4 Biblioteki Miejskiej mieszczącej się  przy ulicy Rzeszowskiej.  Nasze Przedszkolaki obejrzały teatrzyk kukiełkowy w wykonaniu Pań Bibliotekarek. Była to „Legenda o Smoku Wawelskim”. Po przedstawieniu każde dziecko mogło wejść za kurtynę i pobawić się wybraną kukiełką.  Miłe Panie wpuściły nas do działu z literaturą dziecięcą i dzieci samodzielnie mogły wybrać książeczki, które chcą wypożyczyć i przeczytać w przedszkolu.

 

 

” Święto Matki w gr. IV ”

Z okazji Dnia Matki „Niedźwiadki” przygotowały dla swych mam niespodziankę – program artystyczny pt. „Wszystkiego dobrego, Mamusiu!”. Wszystkie dzieci składały po kolei ciepłe życzenia pod adresem swych Mam. Zaprezentowały „Taniec dworski”, „Taniec chiński” i muzyczną bajeczkę o królewnie Różyczce. Życzenia przeplatały wesołe piosenki, których słowa wyrażały szacunek i szczerą miłość. Po występie dzieci wręczyły Mamusiom własnoręcznie przygotowane laurki i zaprosiły na słodki poczęstunek.

„Biedronki” i „Motylki” w bibliotece

24 maja gr. II „Biedronki” i gr. III „Motylki” udały się do biblioteki w DK „Śnieżka”. Panie bibliotekarki przedstawiły bajkę „Kot w Butach” oraz legendę o Kopalinach. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i oglądały to, co przygotowały dla nich panie bibliotekarki. Spotkanie to na pewno zachęci dzieci do częstszego odwiedzania z rodzicami biblioteki i pożyczania książek.

 

 

„Jeżyki” na wycieczce w wiosce indiańskiej

23 maja dzieci z gr. V wraz z rodzicami odbyły wspaniałą i pełną przygód wycieczkę autokarową do „Wioski Indiańskiej” położonej w miejscowości Zalasowa. Wyjazd udał nam się znakomicie, mieliśmy piękną, słoneczną pogodę i bardzo dobre humory. Na miejscu czekało na dzieci wiele atrakcji, m.in.: oglądanie namiotów – tipi , opowieści o eksponatach przedstawiających kulturę Indian z Wielkich Równin Ameryki Północnej, nauka pieśni i tańców indiańskich, zabawy na torze przeszkód, strzelanie z łuku, malowanie twarzy, wykonanie własnoręcznych naszyjników, pyszna upieczona na ognisku kiełbaska ale przede wszystkim dzieci mogły się wybiegać po ogromnym, zielonym terenie, w ciszy, słońcu i pięknie majowej przyrody oraz spędzić czas wspólnie z rodzicami.

 

 

„Dzień Niezapominajki”

15 maja obchodzone jest Święto Polskiej Niezapominajki. Ten niepozorny kwiat nie ma właściwości leczniczych, jednak spośród innych kwiatów wyróżnia go jedna cecha – jest kwiatem pamięci. Święto to włączyliśmy do kalendarza uroczystości przedszkolnych. Dzieci z grupy III przygotowały na ten dzień program artystyczny – recytowały wiersze, śpiewały piosenki o tematyce wiosennej. Na zakończenie każda grupa otrzymała donicę z ziemią oraz nasionka niezapominajek, aby je zasiać i obserwować do czasu aż zakwitnie.

 

„Wycieczka do Straży Pożarnej”

11 maja korzystając z pięknego, słonecznego dnia „Niedźwiadki” i „Pajacyki” wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Dębicy. Na początku wizyty dzieci oglądały codzienne ćwiczenia sprawnościowe strażaków, następnie zobaczyły z bliska wyposażenie wozu strażackiego, mogły również przez chwilę usiąść w jego wnętrzu. Co odważniejsi przymierzali elementy strażackiego ekwipunku. Dzieciom bardzo podobał się pokaz lania wody z węża strażackiego. Każde z nich miało możliwość samemu spróbować „gasić pożar” wężem. Przedszkolaki nie zapomniały o złożeniu gospodarzom życzeń i wręczeniu symbolicznego upominku z okazji obchodzonego na początku maja Święta Strażaka. Serdecznie dziękujemy dzielnym Panom Strażakom za życzliwe przyjęcie.

 

„Międzyprzedszkolny Turniej Wiedzy Małego Badacza”

10 maja przedstawiciele naszego przedszkola: Monika Hybel i Ignacy Wójcik z gr. IV wzięli udział w czwartym z kolei „Międzyprzedszkolnym Turnieju Wiedzy Małego Badacza”, który odbył się w Przedszkolu Miejskim nr 6 w Dębicy. Monika i Ignacy godnie reprezentowali naszą placówkę zdobywając maksymalną ilość punktów.
W części teoretycznej bezbłędnie odpowiadali na pytania z zakresu wiedzy przyrodniczej. W części praktyczno – eksperymentalnej ich zadaniem było skonstruowanie książki na kółkach, z którym również świetnie sobie poradzili. Organizatorom konkursu – Paniom z PM nr 6 dziękujemy za zaproszenie, wspólną zabawę, piękne dyplomy i atrakcyjne nagrody.

 

 

KWIECIEŃ

 

„Dzień Flagi na dębickim Rynku”

W piątek, 28 kwietnia, na dębickim rynku odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Flagi. Dzieci z naszego przedszkola również brały udział w tym happeningu. Na dębickim Rynku grupa III, IV i V dołączyły do dzieci z miejskich przedszkoli. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym śpiewaniem piosenek oraz recytacją wiersza Czesława Janczarskiego „Powiewa flaga” wraz z wiceburmistrzem Wojciechem Iwasieczko. Nie zabrakło również tradycyjnego biało-czerwonego poloneza odtańczonego przez przedszkolaki. Kulminacyjnym momentem uroczystości było natomiast rozwinięcie przez dzieci wielkiej, biało – czerwonej flagi i wręczenie wszystkim przedszkolakom białych i czerwonych balonów, z którymi dumnie wrócili do przedszkola

 

 

„Święto Flagi”

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. My także postanowiliśmy uczcić nasze barwy ojczyste – 26 kwietnia grupa V „Jeżyki” zorganizowała skromne obchody tego święta w przedszkolu, przygotowując krótką prezentację. Dzieci w czasie tego okolicznościowego spotkania miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe szanować. W programie znalazły się okolicznościowe wiersze i znane piosenki. Nie zabrakło również „Mazurka Dąbrowskiego”, którego w postawie na baczność zaśpiewały wszystkie przedszkolaki. Było bardzo uroczyście.

 

 

„Międzynarodowy Dzień Ziemi”

Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest uroczyście wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W naszym przedszkolu również obchodziliśmy to święto. Dzieci z grupy V przygotowały kabaret ekologiczny pt. „Chory komin – Kochasz dzieci, nie pal śmieci!”,o bardzo przemawiającej do widzów, treści ekologicznej. „Jeżyki” w humorystyczny sposób przekazały  dzieciom wiedzę, na temat tego jak dbać o naszą planetę, by cieszyć się jej pięknem.

W tym dniu odwiedzili nas również wolontariusze z ZSZ Nr 1 w Dębicy z panią Marzeną Rzucidło – Kołtun na czele. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” młodzież przeczytała przedszkolakom książeczki o tematyce ekologicznej.

 

 

„Biesiada Literacka w Sp Nr 12″

W dniu 20 kwietnia w Szkole Podstawowej Nr 12 odbyła się XVII Biesiada Literacka pod hasłem „Utwory, które zawsze nas bawią”. Nasze przedszkole dzielnie reprezentowało 6 uczestników, występujących w trzech duetach: Zuzanna Ryba
i Szymon Piłat, Monika Hybel i Ignacy Wójcik oraz Iga Golba i Filip Nykiel. Nasi mali recytatorzy dali z siebie wszystko –  świetnie poradzili sobie z występem na scenie przed tak liczną publicznością. Pomimo iż nie zajęli żadnego miejsca na podium serdecznie im GRATULUJEMY!!!!

 

 

„W krainie czekolady”

12 kwietnia w Przedszkolu Miejskim nr 9 obchodzono Dzień Czekolady. Święto było doskonałą okazją do zorganizowania pysznej zabawy dla przedszkolaków. Dzieci zebrały się w sali „Jeżyków”, która w tym dniu zamieniała się w Czekoladową Krainę. Czekoladowe Wróżki: Ania i Aga witały przybywających różnymi gatunkami czekolady. Dzieci poznały historię czekolady i etapy jej produkcji. Dowiedziały się również, że można ją zrobić nie tylko w fabryce, ale i w domu. „Jeżyki” zaprezentowały sposób jej wykonanie pozostałym przedszkolakom. Były konkursy i zabawy – oczywiście czekoladowe. Na zakończenie „Jeżyki” zatańczyły czekoladowy taniec. Następnie dzieci udały się do swoich sal, gdzie samodzielnie przygotowały „czekoladowe smakołyki”: czekoladowe wafelki, czekoladowe herbatniki z posypką, murzynka, czekoladowe muffinki. Wszystkim bardzo smakowało! Po południu tych przysmaków mogli skosztować również rodzice, na specjalnie przygotowanej dla nich degustacji.
Było pysznie, słodko i czekoladowo!!!

 

 

„Przedszkolaki w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie”

W dniu 6 kwietnia 2017 r. , gr. IV „Niedźwiadki” wraz z gr. V „Jeżyki” odwiedziły Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Po długiej wycieczce autobusem dzieci swoje zwiedzanie rozpoczęły od spotkania z sympatyczną panią przewodnik, która opowiedziała przedszkolakom, jak powstaje szkło oraz w jaki sposób ze szkła wytwarza się wazony, figurki, itp. Następnie wszystkie dzieci pod okiem pracowników CDS malowały swój wielkanocny obrazek na szkle, a także zobaczyły pokaz dmuchania szkła przez chętne panie z przedszkola, co okazało się bardzo trudnym wyzwaniem. 

MARZEC

 

„Pajacyki i Motylki w DK Śnieżka””

 

 W dniu 29 marca dzieci z gr. I i II udały się do DK Śnieżka”, aby obejrzeć zmagania rówieśników podczas XXI Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Pajace”. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć występ dziecięcego teatru „Mini Fantazja” w sztuce „Dorosłym być” oraz „Fantazja”, który zaprezentował spektakl pt. „Chwila motyla”. „Pajacyki” i „Motylki” bardzo uważnie oglądały wszystkie przedstawienia, pamiętając o zasadach panujących w teatrze, a na koniec nagrodziły wykonawców gromkimi brawami.

 

„Międzynarodowy Dzień Teatru”

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, przypadającego na 27 marca każdego roku, dzieci z gr. II „Biedronki” wystąpiły ze sztuką pt. „Kopciuszek”. Zaprowadziły swoich kolegów i koleżanki w niezwykły świat wyobraźni. Kolorowa chusta animacyjna zmieniała się w różne przedmioty w zależności od sytuacji. W ten sposób ukazano dzieciom różne oblicza teatru, nie tylko te powszechnie znane. Na koniec dzieci odpowiadały na zadawane pytania, dotyczące obejrzanej sztuki.

 

 

„Światowy Dzień Wody”

 

22 marca każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Z tej okazji w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z przedstawicielem Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Jego celem było zwrócenie uwagi na problem dostępności do wody pitnej w każdym zakątku świata i zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi.

 

Konkurs „Rozśpiewane Przedszkolaki”

 

Dnia 22.03.2017 roku dzieci z grupy „Jeżyki” uczestniczyły w VII Przeglądzie Piosenki „Rozśpiewane Przedszkolaki”, który odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi. Reprezentantką naszego przedszkola była Milenka Mróz, która zaśpiewała piosenkę „Wesoła Szkoła”, zdobywając II miejsce.  Gratulujemy!

Podczas tej uroczystości odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Nasza szkoła właśnie taka, wymarzona dla każdego przedszkolaka”. Reprezentanci naszego przedszkola: Ola Raś i Szymon Mróz zajęli II miejsce . Gratulacje!

 

 

Konkurs logopedyczny „Łamańce językowe”

 

W dniu 20.03.2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi odbył się Logopedyczny Konkurs Recytatorski „Łamańce językowe”. Uroczystość związana była z obchodami 25 – lecia placówki. W konkursie brały udział dzieci z oddziałów przedszkolnych z terenu miasta Dębicy. Nasze przedszkole reprezentowała Iga Golba,  recytując wiersz Agnieszki Frączek pt. „Żuru gar”. Gratulujemy Iguni zajęcia II miejsca.

 

 

 

„Topienie Marzanny – Powitanie wiosny”

MARZANNO, MARZANNO! TY ZIMOWA PANNO!

ZIMĘ DZIŚ ŻEGNAMY, A WIOSNĘ WOŁAMY

WIOSNO, WIOSNO, WIOSNO PRZYBYWAJ!!!

W dniu 21 marca skończyła się astronomiczna zima i rozpoczęła wiosna. W związku z tym, przedszkolaki z gr. IV i V zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej Nr 8 w Dębicy. Dzieci miały okazję poznać szkołę, wzięły udział w interesujących zajęciach oraz zjadły pyszne ciasteczka i wypiły „magiczną” herbatkę. Punktem kulminacyjnym, było jednak pożegnanie zimy. Wszyscy więc w wesołym korowodzie, w radosnych nastrojach, śpiewając wiosenne piosenki i grając na instrumentach perkusyjnych dotarliśmy nad rzeczkę, gdzie głośnymi okrzykami pożegnaliśmy pięknie wystrojoną Panią Zimę.

 

„Powitanie wiosny”

 

„W kwiatów pąkach, w promieniach słonka idzie do nas Wiosna! Spacerujcie, podziwiajcie! Piekniejszej na świecie Wiosny nie znajdziecie” – tymi słowami dzieci z gr. IV zachęcały swych kolegów z przedszkola oraz grupę gości ze żłobka do zachwytu nad pięknem budzącej się do życia przyrody. Wierszem, piosenką i tańcem „Niedźwiadki” witały nową porę roku. W wiosennej inscenizacji nie mogło zabraknąć Marzanny, Bociana i oczywiście samej Pani Wiosny w osobie Nadii Kędzior, która rozsypywała ze swego zielonego koszyczka wielobarwne kwiaty. Po przedstawieniu każda z grup wykonała sobie z Panią Wiosną pamiątkowe zdjęcie.

 

„XVI Olimpiada na Olimpie”

 

W dniu 8 marca przedszkolaki z grupy V „Jeżyki” udały się do Szkoły Podstawowej Nr 9, gdzie odbyły się kolejne już międzyprzedszkolne zawody sportowe. Drużyna w składzie: Zuzanna Tyńska, Izabela Dygdoń, Maria Dziuk, Julia Moskal, Daniel Boczkowski, Konrad Gwóźdź, Bartosz Kluk i Mikołaj Krzystyniak dzielnie walczyli w każdej konkurencji, by zdobyć brązowy medal. A przed uczestnikami było aż 6 konkurencji sportowych. Wszyscy dzielnie walczyli aby zdobyć jak największą liczbę punktów. Pomagał im w tym doping licznie zgromadzonych kibiców. Najważniejsza jednak była dobra zabawa i wspaniała atmosfera. Czas oczekiwania na wyniki uprzyjemnił wszystkim Kinder SID.

Jesteśmy bardzo dumni z naszych olimpijczyków.

GRATULUJEMY!!!

 

„Dzień Kobiet”

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet chłopcy z gr. IV zaprosili wszystkie Koleżanki oraz Panie pracujące w przedszkolu na występ pt. „Wiele życzeń mam…” Wierszem, piosenką i tańcem wyrazili swój szacunek dla Małych i Dużych Kobiet, z którymi spotykają się na co dzień. Wręczając tradycyjnego tulipana Panowie przeprosili, że czasem bywają niegrzeczni i życzyli wszystkim obecnym „dużo drobnych radości, samych uśmiechów i pomyślności”

 

 

„Międzynarodowy Dzień Olimpijczyka”

 

6 marca obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Olimpijczyka”, w naszym przedszkolu nie mogliśmy więc o nim zapomnieć.
Obchody rozpoczęły się uroczystym ceremoniałem olimpijskim. Flaga i znicz olimpijski zostały wniesione przez młodych sportowców z grupy V „Jeżyki” przy dźwiękach hymnu olimpijskiego. Następnie przedszkolaki poznały historię Igrzysk Olimpijskich oraz dyscypliny sportowe rozgrywane na Olimpiadzie. Ciekawym punktem imprezy były konkursy i quizy sportowe, w których dzieci mogły zdobyć złoty medal jak na prawdziwych igrzyskach przystało oraz pokaz mody „sportowej”. Największa atrakcja czekała jednak dzieci na zakończenie – pokaz walki zapaśniczej w wykonaniu zawodników KS „Wisłoka” – Marcina Nykla i Adama Furgała. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem przyglądały się wyczynom i umiejętnościom sportowców deklarując się, iż w przyszłości również zostaną zapaśnikami. Był to dzień pełen atrakcji i pozytywnej energii.

 

LUTY

 

„Mam Talent 2017″

 

28 lutego w Szkole Podstawowej nr 9 w Dębicy odbyła się kolejna edycja konkursu „Mam Talent”. Wszystkie przedszkolaki obdarowane są różnymi talentami, ale w konkursie dzielnie reprezentowały nas 2 utalentowane „Jeżyki”. Iga Golba z wielkim zapałem recytowała wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”,natomiast Daniel Boczkowski zachwycił wszystkich swoimi umiejętnościami tanecznymi. Atmosfera, która panowała na konkursie, była jak na prawdziwej scenie: były emocje, wzruszenia,  sceniczna trema uczestników, żywa reakcja  publiczności, szczere kibicowanie zgromadzonych kolegów i koleżanek oraz jak przystało na publiczną imprezę –  blaski fleszy paparazzi. Jury miało trudny orzech do zgryzienia, oceniając uczestników: Iga zajęła II miejsce, natomiast Daniel miejsce III. Dziękujemy rodzicom za wkład wniesiony przy przygotowywaniu dzieci do konkursu.

 

„Z czerwonym kapturkiem przez świat bajek”

23 lutego każda z grup miała przyjemność gościć w swej sali Czerwonego Kapturka wraz z przyjacielem (???) Wilkiem. Pod ich przebraniami kryły się Pani Monika i Pani Ania
z Biblioteki Miejskiej – Filia nr 4. Czerwony Kapturek czytał bajki, w które wkradł się „chochlik drukarski”. Dzieci ze śmiechem zauważały i poprawiały wszystkie błędy w treści wykazując tym samym swą świetną znajomość popularnych utworów literatury dziecięcej. Następnie przedszkolaki rozpoznawały rekwizyty pochodzące z różnych bajek. Przy pomocy Wilka budowały wspólnie domek Babci. Zajęcia były bardzo ciekawe. Panie obiecały odwiedzić nas ponownie jak również zaprosiły nas do siebie – do Biblioteki.

 

„Powiatowy Turniej Rodzinny
o Pantofelek Królowej Jadwigi 2017 ”

 

21 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy odbyła się już 10 edycja Powiatowego Turnieju o Pantofelek Królowej Jadwigi. Od 5 lat „Pantofelek” przyjął charakter turnieju rodzinnego. Jest skierowany do 6-latków z przedszkoli i klas zerowych szkół powiatu dębickiego oraz ich rodziców. Nasze przedszkole reprezentowała Zuzia Tyńska z gr. V wraz z mamą, które dzielnie walczyły o złoty pantofelek w kilku konkurencjach, obejmujących sport, konkursy wiedzy ogólnej i zagadki logiczne. Pomimo tego, iż naszej reprezentacji nie udało się stanąć na podium, Zuzia z mamą świetnie się bawiły i miło spędziły czas.

 

„Międzynarodowy Dzień Kota”

 

Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowe, salonowe, dachowe, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty.
W piątek, 17 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy nietypowe święto – „Światowy Dzień Kota”.
W tym dniu wszystkie przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, zakładając przygotowane wcześniej kocie maski oraz dorysowując sobie wąsy. Najmłodsza grupa „Pajacyków” zaprosiła wszystkie dzieci do swojej sali, by tam uczcić święto „kocimi”piosenkami i wierszami. Pani Natalka z panią Beatką wcieliły się w role kotka i doktora przedstawiając dzieciom  opowiadanie o chorym kotku. Największą jednak atrakcją była wizyta pani weterynarz, która odwiedziła przedszkolaki ze swoim kotem.Podczas spotkania pani udzieliła rad jak należy opiekować się kotem, a także opowiedziała wiele ciekawostek z życia kotów.Przedszkolaki najbardziej nie mogły się doczekać na możliwość zabawy i pogłaskania „futrzastego” gościa. Ten dzień był pełen wrażeń – wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i na pewno długo będą miały to spotkanie w pamięci.

 

„Karnawałowa podróż dookoła świata”

 

15 lutego w naszym przedszkolu odbyło się kolejne cykliczne spotkanie z Filharmonią Podkarpacką. Dzieci miały okazję dowiedzieć się skąd wywodzi się karnawał i gdzie jest najhuczniej obchodzony.  W karnawałowy nastrój wprowadziły nas rytmy i melodie z odległych zakątków świata, a w muzycznej wyprawie towarzyszyły nam m.in. samba, cha-cha, tango. Wśród radosnych rytmów i pląsów słonecznej Argentyny przedszkolaki poznały także kolejny instrument – saksofon. Było rytmicznie, tanecznie, czasem głośno, a na pewno wesoło!

 

„W karnawale wszyscy urządzają bale”

Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe.

W dniu 15 lutego  w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy, który w tym roku przeniósł nas do Krainy Lodu. Wszystkie przedszkolaki już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Zaraz po śniadaniu dzieci założyły swoje stroje balowe i zamieniły się w księżniczkę Elzę, Annę i bałwanka Olafa, ale nie zabrakło również  batmanów, piratów, policjantów oraz wiele innych postaci.  Dzieci rozpoznać było trudno.  Wystrój sal wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim tym zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci. Cały okres balu przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze a dodatkowo pani fotograf wykonała pamiątkowe zdjęcia, które pięknie uwieczniły wesołe minki dzieci.

Następny bal karnawałowy już za rok…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Międzynarodowy Dzień Pizzy”

 

9 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Podczas wspólnego spotkania, dzieci dowiedziały się jaki kraj jest królestwem pizzy, poznały flagę Włoch i włoskie przysmaki oraz bawiły się przy włoskiej muzyce. Ale najważniejsza w tym dniu była właśnie PIZZA! Dzieciom z grup starszych wielką frajdę sprawiło przygotowywanie pizzy – rozpłaszczanie kulek drożdżowych, smarowanie sosem i nakładanie ulubionych składników. Każdy z przyjemnością zajadał samodzielnie przygotowaną pizzę. Natomiast młodsze dzieci miały okazję spróbować pysznej pizzy, przygotowanej przez panie kucharki, jakiej nie można zjeść w żadnej pizzerii!!!

 

„Wesoły odkrywca”

 

W dniu 3 lutego w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia eksperymentalne opierające się na doświadczeniach z zakresu chemii, fizyki i biologii, które przeprowadziła absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie – Jadwiga Płaczek. Celem warsztatów było zaspokojenie naturalnej ciekawości dzieci, które aktywnie uczestniczyły w zajęciach, samodzielnie wykonując doświadczenia, lub bezpośrednio pomagając w ich wykonaniu. Tematem głównym zajęć, była woda i jej właściwości.Prowadząca przedstawiła zagadnienia tak, że były zrozumiałe dla najmłodszych a przede wszystkim, wzbudziły w nich ciekawość i zachwyt, a najwięcej emocji wywołał „Pienisty wulkan” zachwycający swoimi barwami. Dzięki udziałowi w warsztatach dzieci miały okazję do radości odkrywania, rozwijania swojej wyobraźni, rozbudzania ciekawości, rozwijania motywacji do nauki i chęci poznawania świata.

 

STYCZEŃ

 

„Zima, zima, zima…Pada, pada śnieg…..”

„Pajacyki” i „Motylki” na kuligu

 

Korzystając z zimowych uroków, cieplutko ubrani z dobrym humorem i wielką ochotą na białe szaleństwa, 25 stycznia, grupa „Pajacyków” wraz z „Motylkami” wybrały się na kulig do Lubziny. Na miejscu  czekały na dzieci zaprzęgi konne. Przejazd saniami po ośnieżonej, spokojnej okolicy sprawił przedszkolakom dużo radości. Wszystkim dopisywały humory, było dużo śmiechu i zabawy, a najpiękniejsze chwile zostały utrwalone na zdjęciach.

 

„Dzień Babci i Dziadka”

W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie dni, które wzbudzają ogromne emocje – to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, dlatego też w podzięce za ich wielkie serce w dniach 10-13 stycznia odbyły się uroczyste spotkania, które stały się już tradycją w naszym przedszkolu. Pani dyrektor ciepłymi słowami witała szanownych gości, składając im serdeczne życzenia. W każdej grupie wiekowej przedszkolaki przygotowały programy artystyczne ( gr.I – inscenizacja „Trzej królowie w drodze do Betlejem”, gr.II – „Kopciuszek” z wykorzystaniem chusty animacyjnej, gr. III – spotkanie jasełkowe pt. „Tak! On jest królem” wg scenariusza A. Szafrańca, gr. IV – montaż słowno muzyczny, gr. V – „Opowieść wigilijna” ). Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a za swój trud włożony w ich wychowanie, obdarowani zostali przygotowanymi przez przedszkolaki upominkami. Po występach goście oraz dzieci zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 

GRUDZIEŃ

 

„Wigilia w przedszkolu”

Wigilia – najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór w roku, wyzwalający w ludziach ich najlepsze uczucia. W domach uroczyście, dziwnie urokliwie, ale nie tylko w domach. W naszym przedszkolu również.  I już tradycyjnie w tym dniu najstarsze przedszkolaki  przedstawiły „Opowieść wigilijną”. Ubrane w piękne stroje, wierszem i piosenką opowiedziały o narodzinach Jezusa. Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, jak również rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości.

Dzieci smakowały barszczyk, rybkę, kapustę z grzybami i inne smakołyki. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

 

Konkurs „Jem z głową. Zdrowo jesz – lepiej żyjesz”

Dnia 13 grudnia 2016 w DK Kosmos odbyło się podsumowanie akcji „Jem z głową. Zdrowo jesz – lepiej żyjesz” na którym dzieci z grupy V „Jeżyki” ( Iga Golba, Zuzia Tyńska, Milena Mróz, Julia Moskal, Lena Uriasz, Konrad Gwóźdź, Sebastian Olejarz, Kuba Niezgoda, Filip Nykiel, Daniel Boczkowski) zaprezentowały swój występ muzyczno – taneczny pt. „Jarzynowa gimnastyka” przed zebranymi gośćmi, rodzicami i władzami miasta. Dzieci bardzo zaangażowały się w swój występ i w nagrodę otrzymały słodkie upominki od burmistrza miasta Dębicy-pana Mariusza Szewczyka.

 

„W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę”

W grudniu po raz kolejny gościliśmy artystów z Filharmonii Podkarpackiej. Tym razem muzycy przybyli z audycją muzyczną na temat Świąt Bożego Narodzenia „W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę”. W czasie spotkania zapanował iście świąteczny klimat. Przedszkolaki wraz z artystami śpiewały kolędy i pastorałki. Dowiedziały się kto wymyślił pierwszą szopkę i kiedy powstała pierwsza kolęda. Poznały też nowy instrument: gitarę elektryczną oraz jej budowę.

 

„Góra Grosza”

Akcja Góra Grosza organizowana byłą w naszym przedszkolu w dniach 28. 11– 9.12 2016 roku. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzeniu  dofinansowaniu domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, oraz domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Włączając się w akcję Góra Grosza chcemy uświadomić przedszkolakom, że oddając choćby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.

„Wiemy co jemy”

Nasze  przedszkole podejmuje wiele  inicjatyw  mających  na  celu poszerzenie wiedzy  naszych  wychowanków  oraz  wyrabianie prozdrowotnych  nawyków. W  związku  z  tym  w  czwartek  8 grudnia  nasze przedszkole  odwiedził niezwykły  gość – Pani dietetyk.  W interesujący  sposób  przedstawiła dzieciom zawód  dietetyka,  poszerzyła wiedzę na temat  zdrowego  odżywiania, zapoznała  z  piramidą  żywienia  od produktów  najzdrowszych  i  najbardziej wartościowych  po  te,  które w odżywianiu  mogłyby  zostać  wyeliminowane bez  szkody  dla  organizmu. Tłumaczyła,  dlaczego  należy  ograniczać słodycze  i słodkie napoje,  a zwiększyć  spożycie  warzyw  i  owoców,  a także w jaki  sposób  żywność  wpływa  na nasze  zdrowie  i  zachowanie.

Na  zakończenie  tego  pouczającego  spotkania  dzieci  otrzymały  upominki  w  postaci  zaproszenia do centrum dietetycznego, oraz kolorowanki.

 

„Jeżyki” w Domu Dziecka „Hanka”

Dnia 7 grudnia przedszkolaki z grupy Jeżyki wraz z panią A.Kozioł i A.Kuczerą oraz wolnotariuszami  szkolnego koła PCK Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 z opiekunem panią Marzeną Rzucidło udały się z prezentami mikołajkowymi dla podopiecznych Domu Dziecka Hanka. Upominki zostały złożone na ręce pani dyrektor, która przyjęła nas bardzo ciepło i serdecznie, kierując ogrom podziękowań dla dzieci i ich rodziców którzy wsparli zbiórkę.
Lista darczyńców:
P. Ewelina Tylec
P. Marta i Łukasz Boczkowscy
P. Anna i Andrzej Mróz
P. Barbara i Zbigniew Kluk
P. Marcelina i Damian Depta
P. Dominika i Jacek Krzystyniak
P. Monika i Artur Gwóźdź
P. Aneta i Krzysztof Maźniccy
P. Monika i Wojciech Gromadzcy
P. Barbara i Paweł Dygdoń
P. Wioletta i Paweł Tyńscy
P. Magdalena i Jordan Siwiak
P. Magdalena i Tomasz Golba
P. Marta i Damian Dziuk
P. Magdalena Mróz
P. Joanna i Łukasz Olejarz
P. Magdalena i Damian Szelest
Nauczycielki z grupy V składają serdeczne podziękowania rodzicom za wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy. Za bezinteresowną chęć czynienia dobra. Za pomoc i życzliwość.

 

Przedszkolny Konkurs Piosenki Matematycznej „Fajnie śpiewamy -matematykę znamy”

7 grudnia w naszym przedszkolu odbył się konkurs piosenki pod hasłem „Fajnie śpiewamy – matematykę znamy”,w którym motywem przewodnim była matematyka. Głównym celem tego konkursu było popularyzowanie piosenki przedszkolnej, kształcenie muzyczne poprzez zabawę, prezentacja uzdolnień muzycznych przedszkolaków, rozbudzenie u młodych wykonawców zamiłowania do śpiewu i muzyki oraz kształtowanie wrażliwości artystycznej i kulturalnej. 10 uczestników pięknie zaprezentowało swoje utwory, jednak jury uznało, iż najlepiej zaśpiewała Milena Mróz gr. V,( I miejsce), Lidia Jurek i Filip Kliś gr. II
( II miejsce)oraz Zuzanna Ryba gr. III ( III miejsce). Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

 

 

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

5 grudnia odwiedził nasze przedszkole wyjątkowy gość – święty Mikołaj. Na spotkanie z nim przygotowywaliśmy się już wcześniej, poznając jego historię, jego dobroć okazywaną m.in. poprzez obdarowywanie prezentami ludzi a w szczególności dzieci. Uczyliśmy się piosenek o tym, że „wszystkie dzieci Mikołaja kochają i wszystkie dzieci na niego czekają”.Św. Mikołaj w przedszkolu.

Przed przyjściem Mikołaja dzieci obejrzały przedstawienie, w którym szczególną uwagę dzieci przykuł pokaz czarów i iluzji przygotowanych przez aktorów . I to właśnie jeden z nich zaprosił do nas świętego Mikołaja. Po przywitaniu nastąpił długo wyczekiwany moment rozdawania prezentów uwieczniony pamiątkowymi zdjęciami. Dzieci bardzo ucieszyły się z podarunków a swoją wdzięczność wyraziły piosenką.

Dziękujemy Ci święty Mikołaju za odwiedziny i worek prezentów. Mamy nadzieję, że za rok znowu się zobaczymy.

 

LISTOPAD

Hokus-pokus, cary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe cary”

29 listopada w Przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.

Andrzejki w Naszym Przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Specjalnie na ten dzień przybyły do nas zaprzyjaźnione czarownice. Nie zabrakło  ustawiania bucików, lania wosku, czy wróżb z kubeczków.  Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada odbyło się spotkanie międzygrupowe z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię powstania tego święta, wysłuchały bajki pt. „Misiaczek”, czytanej przez „prawdziwego misia”. Bawiły się ze swoimi maskotkami przy piosenkach i wierszach o misiach. Dzieci, które brały udział w miejskim konkursie recytatorskim „Misiolandia” zadeklamowały swoje wiersze. Na koniec każdy otrzymał kolorowankę o misiu oraz ciasteczko „Lubiś”.

Konkurs recytatorski „Misiolandia”

22 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się konkurs recytatorski „Misiolandia” zorganizowany z okazji Dnia Pluszowego Misia. Nasze przedszkole reprezentował Ignaś Wójcik z grupy „Niedźwiadki” oraz Mikołaj Krzystyniak i Iga Golba z grupy „Jeżyki”. W konkursie brało udział ponad 40 uczestników. Dzieci otrzymały dyplomy z podziękowaniem za udział w konkursie, a Iga uzyskała wyróżnienie

 

Husky z wizytą u przedszkolaków

23 listopada Jeżyki i Niedźwiadki odwiedziła pani Ewa Wójcik dogoterapeutka ze swoją podopieczną Shinuką. Dogoterapia pozwala przełamać lęk przed czworonogiem i pogłębiać kontakt poprzez podchodzenie do niego, głaskanie i przytulanie się. Pomaga też kształtować orientację w schemacie własnego ciała i poznawać budowę zwierzęcia. Podczas zajęć w przedszkolu dzieci mogły stopniowo zapoznawać się z psem, jego zwyczajami, jedzeniem czy nawykami. Te ćwiczenia budowały zaufanie między psem a dziećmi.  Była to także znakomita okazja do tego, by ćwiczyć koncentrację uwagi i wyzwalać spontaniczną aktywność dzieci wobec psa.

 

Zamiast lizaka karma dla psiaka

Przez cały październik w ramach akcji charytatywnej przedszkolaki zbierały karmę dla  piesków z Przytuliska „Psi Azylek”. Akcję zorganizowała grupa Jeżyków i towarzyszyło jej hasło „Zamiast lizaka karma dla psiaka”. Celem akcji byłą pomoc bezdomnym zwierzętom, a także obudzenie w dzieciach potrzeby okazywania wsparcia wszystkim potrzebującym. Przedszkolakom udało się zebrać kilkanaście kilogramów suchej karmy i puszki z mięsem.
Nauczycielki z grupy V składają serdeczne podziękowania dla wszystkich osób o wielkim sercu, które wsparły akcję.

 

„Za mundurem panny sznurem”

W listopadzie odbyło się kolejne muzyczne spotkanie z muzykami Filharmonii Podkarpackiej. Dzieci wysłuchały utworów patriotycznych takich jak „Rota” „Wojenny hymn harcerski”   Poznały też kolejne instrumenty muzyczne: trąbka oraz puzon. Przedszkolaki dowiedziały się, że instrumenty te należą do grupy instrumentów dętych blaszanych i zbudowane są m.in. z ustnika, czary, zaworów i suwaków.

 

Biedronki i Jeżyki w bibliotece

16 listopada przedszkolaki udały się na lekcję biblioteczną poświęconą wartości moralnej jaką jest odwaga. Pani Roma przeczytała dzieciom utwory poświęcone tej tematyce, wyjaśniła znaczenie terminu odwaga. Zachęcała dzieci do dyskusji, zadawała pytania. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach.
Serdecznie dziękujemy pani Romie za interesujące zajęcia i ciepłe przyjęcie przedszkolaków. 

 

Klaun w przedszkolu

W listopadzie nasze przedszkole odwiedził wesoły Klaun. Pokazał dzieciom wiele różnych magicznych sztuczek cyrkowych. Żonglował  piłeczkami i kółkami, unosił magiczne patyki, „znosił jajka”. Zaprosił dzieci do wspólnych występów. To był dzień pełen radości i śmiechu.

 

„Motylki” i „Niedźwiadki” w bibliotece

10 listopada gr. III i IV wybrały się do biblioteki przy DK „Śnieżka”. Pani Bibliotekarka przytoczyła kilka definicji słowa „odwaga” z różnych słowników i encyklopedii. Przeczytała dzieciom kilka utworów z literatury dziecięcej dotyczących wartości moralnej, jaką jest „odwaga”, m.in.: „Król i Błazen” J. Brzechwy. Odważne dzieci miały okazję zaprezentować na forum wybrany wiersz i piosenkę.

 

Konkurs „Nasze symbole narodowe i regionalne”

8 listopada 2016r w Galerii Sztuki MOK odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Nasze symbole narodowe i regionalne” zorganizowanego przez Wspólnotę Ziemi Dębickiej oraz Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 2. W konkursie brały udział dzieci z grupy V Jeżyki: Lena Uriasz, Izabela Dygdoń, Aleksandra Siwiak, Daniel Boczkowski ( prace plastyczne pod kierunkiem pań
A. Kuczery i A. Kozioł) oraz z grupy IV Niedźwiadki: Sara Kusibab
( praca pod kierunkiem pani B. Krystek- Cygan). Przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

 

„Spotkanie literackie” w grupie „Motylków”

Dnia 3 listopada, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie literackie dotyczące wartości moralnej jaką jest szacunek. Przygotowały go dzieci z grupy III „Motylki”. Przedstawiono inscenizację wierszy „Kwoka”, „Tadeuszek” oraz wesołe piosenki a następnie wszyscy słuchali opowiadania „Trzy córki” czytanego przez mamusię Mikołaja. Był to miły wieczór spędzony wspólnie w przedszkolu.

 

„Jeżyki” na Cmentarzu Wojskowym

W nawiązaniu do Święta Zmarłych oraz zbliżającego się Święta Niepodległości przedszkolaki z grupy V odwiedziły Cmentarz Wojskowy. Celem wizyty było oddanie hołdu żołnierzom poległym w czasie I i II wojny światowej, a także zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobami.

 

 

PAŹDZIERNIK

 

Konkurs rodzinny
„Najciekawsza dynia na Halloween”

26 października został rozwiązany konkurs na „Najciekawszą dynię na Halloween”. Udział w konkursie wzięły przedszkolaki z naszego przedszkola wraz ze swoimi rodzicami. Liczba zgłoszonych prac była imponująca, bo aż 35 dzieci przyniosło swoje wytwory artystyczne. Wśród wszystkich prac znalazły się dynie zachwycające wielkością, jak i te całkiem małe, ale wszyscy wykazali się niesamowitą pomysłowością i twórczością. Wystawa prac wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród pozostałych przedszkolaków oraz ich rodziców. Zgodnie z regulaminem jury nagrodziło wszystkich uczestników konkursu pięknymi grami planszowymi i słodkimi upominkami, natomiast zwycięzcami zostali: I miejsce – Iga Golba, gr.V, II miejsce – Maksymilian Świętoń, gr.II, III miejsce – Aleksandra Raś, gr.V, IV miejsce – Kacper Miąso, gr.IV, Xavier Micek, gr.V, Jan Ryszkiewicz, gr.III, Igor Woszczyna, gr.III.
Dzieciom i rodzicom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy pomysłowości!

 

Dzień Edukacji Narodowej

14 października to wyjątkowy dzień dla pracowników naszego przedszkola. Wtedy bowiem obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Dzieci z gr V również postanowiły podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom za trud włożony w ich wychowanie, edukację i opiekę. W tym uroczystym dniu „Jeżyki” zaprosiły gości na akademię, na której zaprezentowały wiersze
i piosenki oraz złożyły płynące prosto z małych serduszek życzenia.

 

 

Jesień w lesie

Dnia 11 października dzieci z gr. III oraz z gr. V wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Pustkowie, gdzie spotkały się z panią leśnik, która w ciekawy sposób opowiedziała o odmianach drzew oraz  o zwierzętach występujących w tutejszych lasach. Pani Leśnik oprowadziła dzieci po szkółce, w której poznały gatunki  młodych drzewek iglastych i liściastych, dzieci dowiedziały się również dlaczego niektóre drzewa w lesie są wycinane a także zobaczyły jak wyglądają rośliny zaatakowane przez szkodniki. Ostatnim punktem wycieczki było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek, a także gry i zabawy na świeżym powietrzu.

 

Smaczne i zdrowe

Dnia   7 października dzieci z gr. III przygotowały sałatkę owocową. Samodzielnie kroiły przyniesione owoce, zachowując  bezpieczeństwo i pełną higienę. Przygotowana sałatka była bardzo smaczna i dała dzieciom wiele satysfakcji z możliwości samodzielnego przygotowania potrawy i poczęstowania innych.

 

Mobilne Planetarium w przedszkolu

Dnia   6 października w naszym przedszkolu gościło Mobilne Planetarium Jupiter z Mielca. Jest to połączenie rozrywki, które w swoim pokazie łączy warsztaty z interesującą formą nauki. Planetarium umożliwia przestrzenne prezentacje zjawisk niewidocznych gołym okiem. Była to dla dzieci rewelacyjna okazja do pogłębienia wiedzy na temat zjawisk astronomicznych. Nadmuchiwana ogromna kopuła stanowiła idealną namiastkę kosmosu. Zaciemnione wnętrze zapewniło niepowtarzalny klimat i umożliwiło dogłębne przeżycie każdej fazy multimedialnej projekcji. W  jednej chwili przedszkolaki przeniosły się w świat zagadek kosmosu i obejrzały pokazy multimedialne. Dowiedziały się i zobaczyły jak powstał wszechświat, galaktyki, układ słoneczny, zobaczyły ruch planet, a to wszystko na podstawie pięknej bajki pt: „O gwiazdce, której się udało”. Dzieci obejrzały również bardzo interesującą bajkę o życiu dinozaurów z efektem 3D. Przedszkolakom takie nietypowe zajęcia bardzo się podobały i sprawiły ogromną radość. Pozostawiły niezapomniane wrażenia, będąc jednocześnie wspaniałym wprowadzeniem do świata planet, gwiazd i kosmosu.

 

WRZESIEŃ

Teatrzyk w przedszkolu

Dnia 30 września do naszego przedszkola zawitali aktorzy z Teatru w Krośnie. Główni bohaterowie przypomnieli dzieciom jak poruszać się po drodze, aby było zdrowo i bezpiecznie oraz zapoznali dzieci z niektórymi znakami drogowymi, aktywnie włączając w to przedszkolaków. Dzieci utrwaliły sobie zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę i numery alarmowe. Brały aktywny udział w rozmowach na temat bezpiecznych miejsc do zabawy. Przedstawienie dostarczyło dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.

 

Ognisko integracyjne „Motylków”

Dnia 29 września grupa III „Motylki” wyjechała na ognisko integracyjne do Gumnisk. Grupa została zaproszona do posiadłości
p. Ryszkiewiczów. Słoneczna, piękna pogoda sprzyjała wesołym zabawom i odpoczynkowi na łonie przyrody. Dzieci były zachwycone pobytem na wsi. Gospodarze przygotowali ognisko i słodki poczęstunek. Wspólnie z dziećmi bawili się w wesołe zabawy. Dziękujemy p. Ryszkiewiczom, p. Szczepanikom oraz wszystkim rodzicom którzy pojechali z nami za zaangażowanie i pomoc.

 

Saperzy w przedszkolu

Dnia 22 września nasze przedszkole odwiedzili żołnierze z Patrolu Rozminowania z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Saperzy przygotowali dla przedszkolaków ciekawą prezentację. Dzieci miały możliwość zobaczenia specjalistycznych urządzeń i stroju, który zakładają saperzy podczas kontaktu z niewypałem. Następnie grupa „Jeżyków” miała możliwość obejrzeć samochód, którym Patrol Rozminowania jeździ na akcje. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane i zadawały mnóstwo pytań. Dzieci podziękowały saperom, a żołnierze na pamiątkę spotkania rozdali im naklejki z logo saperów.

Dzień Przedszkolaka

20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka i z tej okazji w naszym przedszkolu zorganizowany został wyjątkowy bal, który poprowadził sympatyczny klaun. Dzieci w wybranych przez siebie kostiumach uczestniczyły we wspólnej zabawie, konkursach i grach zespołowych. Nie zabrakło uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku. Było wesoło i kolorowo!!!

 

Akcja „Sprzątanie Świata”

W dniu 19 września grupa „Jeżyków” aktywnie uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. Dzieci zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki oraz worki na śmieci wysprzątały pobliski plac zabaw, zbierając znalezione na trawniku śmieci, przy okazji segregując je. Akcja ta uświadomiła dzieciom konieczność dbania o środowisko, w którym żyją.

 

Urodzinki „Jeżyków”

Dzień urodzin jest dla każdego dziecka bardzo ważny. Jest to „Jego dzień” i właśnie w tym dniu ten mały człowiek znajduje się w centrum uwagi. W grupie „Jeżyków” urodzinki obchodzimy w tym roku w sposób szczególny. Mały jubilat traktowany jest wyjątkowo! Oprócz wspólnych zdjęć, życzeń i słodkiego poczęstunku, solenizant ma mnóstwo przywilejów, aby w tym szczególnym dniu czuł się naprawdę wyjątkowo.

Witamy w roku przedszkolnym 2016/2017

wyprawka
Z okazji rozpoczynającego się nowego roku przedszkolnego serdecznie witamy wszystkie dzieci w naszym przedszkolu!
Życzymy Wam radości, miłej zabawy i wielu sukcesów!
Dyrektor i pracownicy przedszkola

 

Serdecznie zapraszamy na zebranie!!!

Serdecznie zapraszamy  wszystkich rodziców na zebranie, które odbędzie się
12 września o godz. 16.30

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW DLA DZIECI 6 – letnich
W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

 

„Mały elementarz. Roczne przygotowanie przedszkolne”,
praca zbiorowa, wyd. MAC

Zestaw podręczników należy zakupić we własnym zakresie

 

 

Zapraszamy na spotkanie adaptacyjne

Pragniemy, aby wszystkie dzieci z radością
i uśmiechem przychodziły do naszego przedszkola.

Dlatego w naszym przedszkolu odbędą się zajęcia adaptacyjne dla dzieci nowo przyjętych
wraz z opiekunem.

 30.08 (wtorek)
o godz. 15.00 dla dzieci nowo przyjętych.

Prosimy o przyniesienie obuwia na zmianę
dla dziecka i opiekuna.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

ROK SZKOLNY 2015/16

W przedszkolu wcale nie jest nudno:

CZERWIEC

Żegnamy przedszkole

 

 21 czerwca  dzieci z grupy „Jeżyki” uroczyście żegnały przedszkole. Program, który przygotowały pod kierunkiem pani Bożeny Sroki i  Anny Szczerbińskiej dla swoich rodziców zatytułowany był „Z biegiem Wisły” i tematycznie związany z realizacją planu rocznego ” Kto Ty jesteś Polak mały” . Piękna dekoracja nawiązywała do miast, o których dzieci śpiewały piosenkę „Wytrysła Wisła z gór” recytowały wiersze i tańczyły regionalne tańce. Tą magiczną podróż starszaki rozpoczęły od narodowego tańca Polonez i zaproszenia zebranych gości do wspólnej wycieczki słowami ” nim się jednak rozstaniemy w ciekawą podróż z biegiem Wisły popłyniemy”. W końcowej części programu dzieci żegnały przedszkolny okres wesoły – dziękując wszystkim za opiekę, posiłki, milę spędzony czas . Pani dyrektor wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomiki i upominki, życząc wszystkim  słonecznych wakacji i sukcesów w szkole. 

Rodzinny Piknik

 

 Tradycją naszego przedszkola jest ,że na zakończeniu roku przedszkolnego w naszej placówce jest organizowany rodzinny piknik.W tym roku prowadził zabawy i konkursy dla dzieci tato naszego Filipka – DJ pan Daniel Szczepanik . Na naszych milusińskich czekało mnóstwo atrakcji – dmuchańce,  zabawy przy muzyce z udziałem DJ, liczne konkursy ,loteria fantowa, smakołyki: gofry, zapiekanki,bigos… .Dzieci zaś dla rodziców przygotowały pokaz taneczny z poszczególnych grup wiekowych i galerię prac – „Moja rodzina”. Przy dźwiękach skocznej muzyki  i pięknej pogodzie szybko minął czas i żal było się rozstawać .Pani dyrektor mgr Marta Laskowska dziękując za udział i  żegnając uczestników zaprosiła wszystkich na podobne wydarzenie za rok.

Spotkania z folklorem

 

 09 czerwca do naszego przedszkola przybył zespół pieśni i tańca „Senior”, który zaprezentował dzieciom stroje  oraz piosenki ludowe związane z regionem dębickim. Dzieci  z zaciekawieniem słuchały ludowych melodii przy  akompaniamencie akordeonu. Występ poprzedziło przedstawienie pt”Kopciuszek” przygotowane przez dzieci z grupy „Jeżyki” pod kierunkiem pani A. Kuczery. Piękna scenografia i choreografia przeniosły nas  na bal gdzie Kopciuszek swoją delikatnością i pięknem podbił serca gości. 

Spotkania z folklorem

 

 07 czerwca dzieci z grupy „Motylki” wraz z rodzicami pojechały na wycieczkę autokarowa do Skansenu Archeologicznego w Trzcinicy – Karpacka Troja.Dzieci odwiedziły specjalne pomieszczenie noszące nazwę „Salka Małego Odkrywcy”. W tym przytulnym i uroczym pomieszczeniu najmłodsi przenieśli się w podróż w odległe czasy aby poznać świat, w którym przed wiekami żyli ich rówieśnicy.Dzieci maiły także okazje oglądnąć repliki zabawek z różnych okresów. Wspólnie z rodzicami spacerowały po skansenie poznając jego historię oraz tajemnice grodu Trzcinicy. Troszkę zmęczeni ale pełni niezapomnianych wrażeń dzieci w radosnych nastrojach powróciły do przedszkola.

Święto Mamy i Taty w grupie „Niedźwiadków”

 

07 czerwca, dzieci z grupy IV świętowały Dzień Mamy i Taty. Jest to szczególna uroczystość, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma rodziców ze swoich pociech. Na tę okoliczność przedszkolaki przygotowały część artystyczną – inscenizację bajki „Kopciuszek” a także wiersze i piosenki. Po występie dzieci wręczyły rodzicom samodzielnie wykonane prezenty, a wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

„Niedźwiadki” w Kopalni Soli

 

 W dniu 2 czerwca odbyła się wycieczka do Kopalni Soli w Bochni,w której udział wzięły dzieci z gr. IV. Przedszkolaki przeszły piękną trasę zagłębiając się w historię kopalni i poznając tajniki wydobywania soli kamiennej od początku istnienia kopalni, aż po czasy współczesne. Wycieczkę po kopalni dzieci rozpoczęły przejazdem kolejką,a ostatnim punktem było zejście po 307 schodach na głębokość aż 334 m pod powierzchnię ziemi, gdzie na dzieci czekała duża przestrzeń do zabawy.Z uśmiechem na twarzach dzieci wróciły do przedszkola.

Wszystkie dzieci nasze są

 

 Dzień Dziecka to ulubione święto naszych milusińskich – oprócz życzeń, całusów od najbliższych otrzymują mnóstwo prezentów i niespodzianek. W tym roku dzieci z naszego przedszkola swój dzień świętowały rozmaicie. Grupa „Pajacyki” udała się na orzeźwiające, różnosmakowe lody do kawiarni.  Dzieci z grupy „Biedronki” i „Jeżyki”  udały się  na warsztaty kulinarne do Pizzerii  „Pappas” .Uczestniczyły one w samodzielnym  przygotowaniu pizzy pod okiem kucharza. Miały możliwość degustacji przyrządzonej przez siebie potrawy, która wszystkim dzieciom bardzo smakowała . Również panie smakowały doskonałej pizzy.Po skończonych warsztatach dzieci bawiły się w ogrodzie na urządzeniach terenowych.Pełne miłych przeżyć i nowych doświadczeń wróciły do przedszkola. Do dzieci z grupy „Motylki” przyszły panie z Kulkolandii, które prowadziły muzyczne zabawy , malowanie twarzy.  Zaś grupa„Niedźwiadki” wybrała się do „Kulkolandii” na zaproszenie mamy Izabelki  Dygdoń, korzystały tam z atrakcji – zjeżdżalni ,zabaw na urządzeniach. W doskonałych humorach powróciły do swojej sali .W przedszkolu na każda grupę czekała słodka niespodzianka. 

MAJ

Cudownych rodziców mam

O Dniu  Mamy i Taty wszyscy pamiętamy.”Biedronki z grupy II wraz z nauczycielkami przygotowały montaż słowno – muzyczny „Bajka z życzeniami”, gdzie wcieliły się w bajkowe postacie oraz pokaz tanecznych umiejętności do piosenki „Być dorosłą” .Wdzięczność, szacunek i miłość czterolatki pragnęły wyrazić również poprzez wręczenie samodzielnie malowanych serduszek i kwiatów. Wszystkim rodzicom życzymy uśmiechu,aby przeganiał zmartwienia , pomyślności i zdrowia, by realizować plany i marzenia.

W Kopalni Soli w Bochni

 23 maja ,w poniedziałek dzieci z grupy „Jeżyki” wraz z rodzicami udały się na wycieczkę autokarową do najstarszej Kopalni Soli w Bochni. Wraz z panią przewodnik przenieśliśmy się w czasie i dzięki prezentacji multimedialnej poznaliśmy w jaki sposób wydobywano dawnej sól . Dlaczego nazywano ją białym złotem, jakich narzędzi używali górnicy pracujący w zamierzchłych czasach. Mieliśmy okazję przejechać się kolejką Kuba i dowiedzieć się skąd taka nazwa. W Kaplicy św. Kingi poznaliśmy legendę i podziwialiśmy szopkę bożonarodzeniową z „śniegiem solnym „. Sił regenerowaliśmy w restauracji i na sali zabaw by  po chwili wytchnienia udać się na spływ łódkami, tam na moście „westchnień” wypowiadaliśmy swoje życzenia .Po wyjściu z kopalni dzieci przygotowały dla swoich kochanych rodziców niespodziankę – pięknie wyśpiewały życzenia i wręczyły upominki. Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola – były to niezapomniane chwile spędzone z rodzicami.  ZA UFUNDOWANIE  PRZEJAZDU AUTOKAREM DZIECI WRAZ  Z WYCHOWAWCZYNIAMI  DZIĘKUJĄ PAŃSTWU ANECIE MIKRUT-  SIEWIOREK  I  WOJCIECHOWI MRUK.

„Mali Projektanci”

 20 maja ,w piątek  w naszym placówce odbyły się nietypowe zajęcia plastyczne prowadzone przez znana malarkę dębicką – absolwentkę naszego przedszkola ; panią Agnieszkę Osak. Przedszkole nasze jako ostatnie uczestniczyło w projekcie „Mali projektanci” realizowanym przez Śnieżkę i Fundacje Śnieżki „Twoja szansa”. Projekt edukacyjny „Mali projektanci” jest działaniem wspierającym najmłodszych poprzez  rozbudzanie kreatywności obcowania ze sztuką. Celem zajęć było poszerzenie wiedzy o kolorach i pokazanie dzieciom w jaki sposób można łączyć twórczość z dobra zabawą. Dzieci z grupy „Jeżyki” brały czynny udział w tworzeniu spektakularnego dzieła pod okiem utalentowanej malarki pani Agnieszki.. Była to wielopoziomowa konstrukcja  „Rakiety”ożywiona paletą barw, którą po wielu latach nasza absolwentka powróciła do tego miejsca gdzie uczyła się robić pierwsze prace plastyczne , może wtedy troszkę nieporadne a dziś prawdziwe arcydzieła . Każdy przedszkolak stał się twórca tego wspaniałego dzieła. Po zakończeniu dzieci zostały obdarowane dyplomikami i upominkami. Zaś na ręce pani dyrektor M. Laskowskiej został przekazany pakiet materiałów do edukacji artystycznej dla dzieci i bon zakupowy dla nasze placówki. Bardzo dziękujemy organizatorom.

Spotkanie z muzykami Filharmonii

 16 maja ,w poniedziałek odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie z muzykami Filharmonii Podkarpackiej pt „Muzyczne ABC” .Wspólnie przypomnieliśmy sobie instrumenty muzyczne ,odgadywaliśmy zagadki muzyczne i śpiewaliśmy piosenki.Muzyczne spotkania stały się okazją do uwrażliwienia dzieci na bezpośredni odbiór muzyki.Dawały nam one wiele radości i wyzwalały ekspresję twórczą.

W Szkole Muzycznej

 13 maja ,w piątek dzieci z grupy „Jeżyki” były w Szkole Muzycznej im. K. Pendereckiego na koncercie w wykonaniu uczniów tejże szkoły i zaproszonych gości. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z instrumentami dętymi, klawiszowymi, strunowymi.Dzieci miały okazję oglądnąć prezentacje multimedialną i wysłuchać recytacji wierszy o instrumentach. Po koncercie miały także okazje zwiedzić szkołę.Pełni wrażeń wróciły przedszkolaki do swojej sali gdzie jeszcze długo brzmiały w uszach dźwięki różnych instrumentów .

Gość z biblioteki

 11 maja ,w środę zaprosiliśmy do przedszkola panie z biblioteki przy Domu Kultury „Śnieżka”. Dzieci słuchały wierszy J. Tuwima. W miłej i wesołej atmosferze nasi goście wspólnie z dziećmi przedstawiły utwór”Rzepka”. Wspólne spotkanie było okazja do podziękowania paniom bibliotekarka za systematyczna współpracę  z dziećmi z naszego przedszkola. Nasi wychowankowie wręczyli pisemne podziękowanie oraz skromny upominek.

„Cała Polska czyta dzieciom” – Bambo w przedszkolu.

 10 maja ,we wtorek w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”odbyło się kolejne cykliczne spotkanie pod hasłem „Bambo w przedszkolu”. Z tej okazji dzieci z grupy „Biedronki” pod kierunkiem pani R. Kliś i D. Tuchowskiej przygotowały inscenizacje utworu J. Tuwima „Bambo”. Dzięki piosenkom, muzyce i  barwnej scenografii a także charakteryzacji dzieci  został przybliżony świat afrykańskiej  dżungli – jej roślinność i zwierzęta

Tutniej wiedzy o zdrowiu

 10 maja we wtorek w Przedszkolu Miejskim Nr 6 odbył się Turniej wiedzy o zdrowiu, uczestniczyły w nim dzieci ze wszystkich dębickich przedszkoli. Nasi milusińscy w zmaganiach mogli wykazać się wiedzą z dziedziny zdrowia: sprawnym rozwiązywaniu zagadek, rozpoznawaniu i smakowaniu zdrowych produktów , umiejętnością dokończenia rymowanek oraz w zadaniu specjalnym, w którym uczestniczyło także jury – piciu soczku na czas. Uczestnicy turnieju mieli okazję oglądnąć przedstawienie o zdrowiu i zdrowym stylu życia . Na zakończenie dzieci odebrały z rąk Dyrektora MZO pana I. Kozaka pamiątkowe dyplomiki i upominki.

KWIECIEŃ

„Cała Polska czyta dzieciom” – spotkanie z panem wiceburmistrzem W. Iwasieczko.

 28 kwietnia,w piątek w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”odbyło się kolejne cykliczne spotkanie pod hasłem „Kto Ty jesteś”. Z tej okazji dzieci z grupy „Niedźwiadki” pod kierunkiem pani A. Kuczery przygotowały przedstawienie oparte na legendzie „O Lechu, Czechu i Rusie”. Przepiękna scenografia przeniosła nas w zamierzchłe czasy , z których dzieci pierwszą stolicą Polski było Gniezno.Swoja miłość i przywiązanie do Polski dzieci zaznaczyły po raz kolejny recytując „Katechizm małego Polaka” i śpiewając melancholijną piosenkę „Bo To mój kraj nasza ojczyzna”. Następnie pan wiceburmistrz W. Iwasieczko przeczytał dzieciom legendę .Po spotkaniu w naszym przedszkolu dzieci z grupy „Niedźwiadki” i „Jeżyki” wyruszyły na obchody zorganizowane z okazji DNIA FLAGI. Happening odbywał się na dębickim rynku . W uroczystości uczestniczył pan burmistrz M. Szewczyk , dyrektorzy i nauczyciele dębickich przedszkoli wraz z dziećmi najstarszych grup. Po wysłuchaniu okolicznościowego przemówienia , zebrani oglądnęli Krakowiaka w wykonaniu grupy tanecznej „Iglopopanie” następnie wszystkie dzieci odtańczyły Polonez Warszawski. Uroczystość zakończyło wypuszczenie biało-czerwonych balonów . W przepięknej wiosennej aurze wracaliśmy do przedszkola podziwiając wygląd naszego miasta przystrojonego we flagi.

„Wiosna w muzyce” 

 25 kwietnia,w poniedziałek   w ramach  cyklicznych spotkań z muzykami podkarpackiej Filharmonii dzieci  z naszego przedszkola uczestniczyły w muzycznych spotkaniach pt. „Wiosna w muzyce”. Wysłuchały utworu” Cztery pory roku -Wiosna” Vievaldiego , w którym udało się im  rozpoznać  odgłosy wiosny ( burzę, deszcz, pszczółki..) Dowiedziały się, że muzyka która maluje dźwiękami to muzyka ilustracyjna. Wspólnie z akompaniamentem zaspiewały znane piosenki „Maszeruje wiosna”, Kiedy wiosna przyjdzie”. Zostały zapoznane z nowym instrumentem kachonem -drewnianym, perkusyjnym przypominającym trochę bębenek, troszkę werbelek.Dowiedziały się,że gitara ,którą można podłączyć do prądu lub grać bez -to gitara akustyczna.Miały możliwość wystukiwania rytmu na kachonie .

Wycieczka „Motylków” i „Niedźwiadków” do Osady Słowiańskiej w Stobiernej.

 21 kwietnia dzieci z gr. „Motylków” i „Niedźwiadków” odwiedziły Osadę Słowiańską w Stobiernej. Kiedy dotarliśmy na miejsce powitali nas gospodarze osady w dawnych strojach, którzy oprowadzili nas po całym obiekcie i zapoznali z historią naszych przodków. Obejrzeliśmy zbroje rycerskie,podziwialiśmy panoramę z wieży widokowej,oraz wzięliśmy udział w zajęciach z garncarstwa. Największą atrakcją dla dzieci była walka wojów, którą przedszkolaki oglądały z wielkim zaciekawieniem.Na zakończenie wycieczki gospodarze rozpalili dla nas ognisko i upiekli pyszną kiełbaskę.

Spotkanie z autorem bajek dla dzieci – Wiesławem Drabikiem.

 20 kwietnia w naszym przedszkolu gościliśmy autora ponad stu bajek dla dzieci – pana Wiesława Drabika.Podczas spotkania dzieci w skupieniu słuchały o tym jak powstaje książka, począwszy od pomysłu a skończywszy na jej wydruku. Najwięcej entuzjazmu wzbudziły jednak zabawne fragmenty bajek, czytanych przez  samego autora, który zachęcał najmłodszych słuchaczy do odgadywania rymów. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na zadawane przez autora zagadki, za które otrzymywały naklejki. Zwycięzcą w tym konkursie został Antoś z gr. „Jeżyków”, który w nagrodę otrzymał książkę z autografem. W trakcie całego spotkania panowała miła atmosfera, a poczucie humoru autora można było zaobserwować wybuchami śmiechu nie tylko dzieci, ale też nauczycielek. Po spotkaniu chętne przedszkolaki mogły zakupić bajeczki z autografem autora.

„Cała Polska czyta dzieciom” – spotkanie z katechetą.

 19 kwietnia,we wtorek w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” pan Łukasz Kubek – katecheta z naszego przedszkola zapoznał dzieci z bajką Joanny Krzyżanek „Jan Paweł II, czyli jak Karolek został papieżem”. Dzieci z zaciekawieniem słuchały historii chłopca, który jako dorosły człowiek został papieżem, ale nigdy nie zapomniał o tym jak to jest być dzieckiem. Serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji.

Rodzinna wycieczka „Biedronek” do Pacanowa

 01 kwietnia grupa „Biedronki” pojechała wraz  z rodzicami na integracyjna wycieczkę pod hasłem; „Odkryj w sobie dziecko”  do Europeskiego centrum Bajek w Pacanowie. Jechaliśmy zaczarowanym pociągiem, z okien którego ogladalismy bohaterów popularnych bajek,rozwiazywalismy multimedialne zagadki.W kwiatowym ogrodzie mogliśmy posłuchać bajek, przekroczylismy zasłonę z mgły, która zaprowadziła nas na spotkanie z basniami z różnych stron świata.Wędrując po bajkowym centrum spotkał nas Koziołek Matołek, który zaprosił nas do pamiątkowego zdjęcia. Na zakończenie dzieci otrzymały od wróżki bajkową mapę z naklejkami .Pełni radosnych wrażeń wróciliśmy do przedszkola. 

Przedszkolny konkurs recytatorski „Poezja dziecięca”

 01 kwietnia odbył się w naszym przedszkolu konkurs recytatorski pt. „Poezja dziecięca”. Wśród ulubionych autorów królował Jan Brzechwa – „Samochwała” ,”Kwoka”.W konkursowych zmaganiach uczestniczyło 14 dzieci ocenianych przez jurii pod przewodnictwem pani dyrektor M. Laskowskiej. Laureatkom w kategorii młodszej została – Monika Hybel         (   „Samochwała”) , zaś w kategorii dzieci starszych zwyciężyła  Justyna Pazdan („Marzanna”) kolejne miejsca zajęli Filip Nykiel i Milena Mróz. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomiki.

Marzec

Powitanie wiosny

 Wiosna  w tym roku zbudziła się z rana jednak do przedszkola przyszła troszeczkę zaspana. Aby wiosna została u nas już na stałe dzieci z grupy „Biedronki” pod kierunkiem pani Renaty Kliś i Doroty Tuchowskiej oraz „Jeżyki” ( pani Bożena Sroka , Anna Szczerbińska) przygotowały przedstawienie słowno – muzyczne pt.”Żegnamy Cię  zimo a witamy Cię wiosno”. Do sali, w której była przygotowana przepiękna dekoracja zostały zaproszone wszystkie przedszkolaki. Przy utworach muzyki  poważnej Vivaldiego „Cztery pory roku – Zima” dzieci młodsze w zjawiskowy sposób pożegnały zimę. Starsi koledzy z grupy „Jeżyki” przedstawili inscenizacje pt.”W oczekiwaniu na wiosnę” .Słomianą Marzannę – symbol zimy zostawili w pałacu Pani Zimy zaś śpiewem ,tańcem i wierszami  zaprosili Panią wiosnę.W jednej chwili na sali zrobiło się wiosennie i zielono – tak jak w piosence „zielona trawa ,zielony mech , zielona żaba rechu , rechu ,rech” a to za sprawa zielonych strojów dzieci i wiosennych bibułowych kwiatów. W pochodzie z kwiatami przedszkolaki witały pierwszy dzień wiosny

Dzień Kobiet w przedszkolu

 Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień , ważny dla wszystkich kobiet , zarówno tych dużych jak i małych. W tym szczególnym dniu chłopcy z grupy „Niedźwiadki” pod kierunkiem pań – Agnieszki Kozioł i Anny Kuczery przygotowali program artystyczny składający się z wierszy i piosenek.Podczas uroczystego spotkania chłopcy złożyli życzenia i wręczyli paniom kwiaty.

Krasnoludki są na świecie

 W czwartek 16 marca odbyło się w naszym przedszkolu co miesięczne spotkanie w ramach akcji”Cała Polska czyta dzieciom”.Poświęcone ono było twórczości M. Konopnickiej i przebiegało pod hasłem „Krasnoludki są na świecie”. Najmłodsze przedszkolaki z grupy „Pajacyki” w swoim przedstawieniu przybliżyły mam Marysię sierotkę i jej towarzyszy –  krasnoludki. Piękna scenografia nawiązywała do czasów dawnych, w których to żyły krasnoludki. A tę starą prawdę spisała M.Konopnicka, która twierdzi; „czy to bajka ,czy nie bajka myślcie sobie jak tam chcecie , a ja przecież wam powiadam krasnoludki są na świecie”.W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia „Radość”,którzy dla dzieci przeczytali wybrane fragmenty bajki”O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie.

Schowane w futerale

 W piątek 19 marca do przedszkolaków zawitali muzyce z Filharmonii , którzy w ramach co miesięcznych spotkań zapoznali dzieci z instrumentami schowanymi w futerale. Okazało się ,ze nie wszystkie mieszczą się w futerale.Wspólnie przy dźwiękach skrzypiec dzieci mogły zaśpiewać znane piosenki „Zuzia’, „Kulfon”.

 

„Rozspiewane przedszkolaki „

 08 marca w Szkole Podstawowej nr 11 w Dębicy odbył się po raz szósty Przegląd piosenki pod hasłem”Rozśpiewane przedszkolaki”.W przeglądzie brało udział 15 dębickich przedszkoli.Wśród honorowych gości na hali pojawili się pan burmistrz M.Szewczyk i W. Iwasieczko swoja obecnością zaszczyciły również panie dyrektor z dębickich przedszkoli. Przegląd piosenki umożliwił dzieciom prezentację  talentów , swoich umiejętności wokalnych i artystycznych.  Nasza placówkę reprezentowała Julia Lewandowska z grupy „Jeżyki” , która wykonała piosenkę „Książeczki, bajeczki” zdobywając wyróżnienie za ciekawą interpretacje. Sukces również odniosły dziewczynki -Milena Mróz i Julia Lewandowska biorące udział w konkursie plastycznym „Baśnie i bajki czytamy, ich bohaterów dobrze znamy”. Każdy z przedszkolaków został nagrodzony gromkimi brawami i otrzymał nagrody co sprawiło ogromną radość. Na koniec czekał na wszystkich słodki poczęstunek.  Gratulujemy i życzymy  dalszych sukcesów.

Dzień Kobiet w przedszkolu

 Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień , ważny dla wszystkich kobiet , zarówno tych dużych jak i małych. W tym szczególnym dniu chłopcy z grupy „Niedźwiadki” pod kierunkiem pań – Agnieszki Kozioł i Anny Kuczery przygotowali program artystyczny składający się z wierszy i piosenek.Podczas uroczystego spotkania chłopcy złożyli życzenia i wręczyli paniom kwiaty.

 

Luty

 

„Cała Polska czyta dzieciom” w grupie „Niedźwiadków”

 W ramach akcji”Cała Polska czyta dzieciom” przedszkolaki z grupy IV gościły mamusię i siostrzyczkę Kubusia Maźnickiego. Przeczytały one naszym milusińskim bajkę. Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie.

 „Niedźwiadki” w bibliotece

 19 lutego grupa „Niedźwiadków”udała się do Biblioteki „Śnieżka” na spotkania biblioteczne poświęcone  historii naszego miasta . Pani bibliotekarka bardzo ciekawie opowiedziała przedszkolakom legendę o powstaniu Dębicy i przybliżyła historie miasta do czasów obecnych.Dzieci obejrzały przygotowane albumy o Dębicy i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

 

Dzień czerwony -Walentynki w przedszkolu

 

.„Uśmiech niech nie znika z twarzy i niech każdy sobie marzy, byśmy się kochali wkoło, wtedy będzie nam wesoło”- pod tym hasłem 15 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy Walentynki. W tym dniu na salach „królował” kolor czerwony. W czasie prowadzonych zajęć przedszkolaki przekonały się jak ważne w życiu każdego człowieka są szczęście, miłość, przyjaźń. Po zapoznaniu dzieci z tradycją tego święta odbyły się konkursy, zabawy i tańce. Przedszkolaki wykonały też walentynki w kształcie serduszek i w zamian zostały obdarowane słodkimi serduszkami -lizaczkami. 


„Cała Polska czyta dzieciom”- spotkanie z dyrektorem MZO

  09 lutego  w naszym przedszkolu odbyło się comiesięczne spotkanie z bajką. Tym razem pod hasłem „Wróbelek Elemelek odwiedza przedszkolaków”, Dzieci z grupy „Motylki” przedstawiły inscenizacje utworu H. Łochockiej pt.”O wróbelku Elemelku pustym brzuszku i rondelku”. Wybór bajki nie był przypadkowy.Dzieci przypomniały wszystkim zebranym o potrzebie dokarmiania ptaków zimą. W spotkaniu czytelniczym wziął udział szczególny gość- dyrektor MZO Ireneusz Kozak, który w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytał opowiadanie”Jak choruje Elemelek ,jak go leczą przyjaciele”.Spotkanie zakończyło pamiątkowe zdjęcie z naszym gościem.Panu dyrektorowi bardzo dziękujemy za przybycie i poświęcony czas przedszkolakom .


W krynolinach i w koronkach – muzyka na dworach królewskich

 Kolejne muzyczne spotkanie (08 lutego) przebiegało pod hasłem muzyka dworska. Dzieci poznały kolejne instrumenty muzyczne: flet poprzeczny i cymbały (najstarszy instrument na bazie którego powstało pianino, fortepian); dowiedziały się również iż zbudowane są one sponad 100 strun.Miały okazję wysłuchać „Gawotu” dworskiego utwory a także przenieść się na na salony,gdzie królował nierozerwalnie walc J.Straussa „Walc nad pięknym modrym Dunajem”.Wysłuchały również utworów skomponowanych do tańców narodowych – poloneza,kujawiaki czy mazura „Ostatni mazur dzisiaj” .W rytm granych utworów dzieci bujały się i klaskały,bo przecież „muzyka porusza serca i nadaje im rytm”. Z niecierpliwością mali miłośnicy muzyki klasycznej oczekują na następne spotkanie.

Śladami historii

 Dzieci z grupy „Jeżyki” i ”Motylki” 05 lutego wybrały się do Biblioteki „Śnieżka” na lekcje biblioteczne poświęcone przybliżeniu dzieciom historii miasta Dębica i jego zabytkom. Pani bibliotekarka bardzo ciekawie opowiadała o naszym mieście , pokazała nam liczne albumy z zabytkami,przybliżyła nam „Legendę o Gryfie” a z rozsypanki literowej dzieci starsze odczytały napis DĘBICA .Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

Styczeń

Kopciuszek w przedszkolu

 Dzieci  z grupy „Jeżyki”pod kierunkiem nauczycielek Bożeny Sroki, Anny Szczerbińskiej 29 stycznia zaprosiły swoich młodszych kolegów do krainy baśni braci Grimm. Na początku  przedstawiły krótko bajeczna historię Kopciuszka. W przepięknych strojach jak profesjonalni artyści odtworzyli przedstawienie zakończone tańcem „Jesienny walc”.Na spotkanie z dziećmi  przybyły jeszcze inne postacie bajkowe: Śnieżka z krasnoludkami, Kot w butach, Jaś i Małgosia a także Czerwony Kapturek .Nasze przedszkolaki wykazały się doskonałą  znajomością baśni ,wszystkie zagadki rozwiązywały bezbłędnie.Miłą niespodzianka dla dzieci okazały się zaproszeni goście- babcie naszych wychowanków pani Zofia i pani Ziuta, które przeczytały dzieciom mniej znane utwory braci Grimm.Bardzo serdecznie dziękujemy naszym gościom , że zechciały włączyć się do akcji czytelniczej „Cała Polska czyta dzieciom” w ramach, której w styczniu przybliżaliśmy naszym milusińskim twórczość braci Grimm.

Wielcy kompozytorzy dzieciom

25 stycznia odbyło się w naszym przedszkolu kolejne spotkanie  z cyklu zajęć muzycznych prowadzonych przez muzyków Filharmonii Podkarpackiej. Tematem przewodnim były utwory wielkich kompozytorów napisane z myślą o młodszych słuchaczach i wykonawcach.Dzieciom zostały przybliżone sylwetki kompozytorów muzyki poważnej – rodzina Straussów , Mozart, Hajdlin. Utworów omawianych kompozytorów dzieci miały okazję wysłuchać na saksofonie, keybordzie. W zabawie w „Dyrygenta” do utworu „W grocie króla gór” utrwalały muzyczne określenia :cicho-głośno; wolno- szybko . Nasze przedszkolaki dowiedziały się również ,iż Mozart był nazywanym cudownym dzieckiem,gdyż zaczął grać w wieku 3 lat a pierwszy utwór skomponował jako 5-letni chłopiec „Piosenka francuska”. 

 

Bal w przedszkolu

22 stycznia odbył się w naszym przedszkolu wspaniały bal karnawałowy. Dzieci przebrane za postacie bajkowe wraz z paniami udały się na salę „Biedroneczek”, gdzie czekał pan wodzirej  Daniel. Skoczna muzyka zapraszała do tańca. Rozbawione dzieci pląsały przy rytmach samby , walca i disco. Bardzo chętnie uczestniczyły w organizowanych konkursach zręcznościowych,tanecznych – taniec z balonami czy wyborach króla i królowej balu.Czas szybko mijał i jak na prawdziwym balu nawet nikt nie zauważył, ze zegar wybił godzinę dwunastą i nasze rozbawione przedszkolaki zakończyły zabawę układem choreograficznym do utworu chocolatte.Zabawa była wspaniała oprócz miłych wspomnień pozostaną piękne pamiątkowe zdjęcia .

Dzień Babci i Dziadka w Śnieżce

W tym roku dzieci  z naszego przedszkola zaprosiły swoich kochanych dziadków 21 stycznia do Domu Kultury „Śnieżka” na uroczystość zorganizowaną z okazji Ich  święta. Na początku pani dyrektor Marta Laskowska powitała gości i złożyła życzenia. Dzieci z najstarszych grup pod kierunkiem nauczycielek Bożeny Sroki, Anny Szczerbińskiej i Agnieszki Kozioł  zaprezentowały  piękne przedstawienie „Pierwsza gwiazdka” .Piękna scenografia, ciekawa choreografia taneczna ;recytowane wiersze i wyśpiewane piosenki  przez  milusińskie przedszkolaki wywołały łezkę wzruszenia i gromkie brawa publiczności – naszych kochanych dziadków.Po programie artystycznym prelekcję wygłosił pan policjant na temat współczesnych zagrożeń. Uwieńczeniem pięknego programu było wręczenie upominków i słodki buziaczek dla babci i dziadzia .

 

Międzyprzedszkolny przegląd kolęd

14 stycznia w Przedszkolu Miejskim Nr 4 odbył się VI Międzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Piosenek Świątecznych „Żyjmy razem w przyjaźni”, w którym wzięły udział dzieci ze wszystkich dębickich przedszkoli. Przegląd po przywitaniu przybyłych dzieci i zaproszonych gości przez dyrektor przedszkola Wiesławę Buszek rozpoczął się występem dzieci z najstarszej grupy , które przedstawiły program słowno-muzyczny „Historia narodzin Jezusa”.Dzieci kolędy po raz pierwszy prezentowały w duetach wraz ze swoimi nauczycielkami . Naszą placówkę reprezentowała Julia Lewandowska wraz z nauczycielką Bożeną Sroką – wykonywały kolędę „Przybieżeli do Betlejem ” . Występy przedszkolaków oklaskiwali zaproszeni goście w gronie, których znalazł się burmistrz Mariusz Szewczyk, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty Ireneusz Kozak oraz dyrektorzy dębickich przedszkoli. Każdy uczestnik otrzymał piękny upominek i pamiątkowe zdjęcie.

Grudzień

Wigilijne spotkanie

Dzieci  z grupy „Jeżyki” i „Niedźwiadki” 22.12.2015 wraz z wychowawczyniami  zaprosiły społeczność przedszkolną – młodszych kolegów  przedszkolaków i pracowników przedszkola na przedstawienie wigilijne „Pierwsza gwiazdka”. Dzieci w barwnych strojach przedstawiły historię oczekiwania na pojawienie się pierwszej gwiazdki. Montaż słowno- muzyczny ubogacony był choreografią taneczną. Piękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty klimat. Na zakończenie wspólnie  przy żłóbeczku , w którym spało Boże Dzieciątko przedszkolaki zaśpiewały kolędę „Przybieżeli do  Betlejem”. Piękne świąteczne życzenia przekazała pani dyrektor, wspólne kolędowanie, wspólna wigilijka dopełniły to wzruszające wydarzenie.

Rodzinny konkurs techniczny „Wesoła rodzinka”

W grudniu w naszym przedszkolu odbył się konkurs pod hasłem „Wesoła rodzinka” w którym udział wzięły przedszkolaki  przygotowując kolorowe prace przedstawiające ich rodzinkę. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i starannie wykonane. Jury wyłoniło trzech zwycięzców: I miejsce: Piotr Cach, II miejsce: Julia Moskal, III miejsce: Wojciech Wyszyński. Wyróżnienia trafiły do: Jan Ryszkiewicz, Magdalena Zaręba, Karolina Parys, Kornelia Bogdan, Maja Wójcik, Sara Kusibab, Antonina i Aleksandra Siwiak oraz Dawid Kaczka.Serdecznie gratulujemy!

Z wizytą w szkole

10 grudniu dzieci z grupy „Jeżyki” i „Niedźwiadki” odwiedziły Szkołę Podstawową nr 11 . Podczas spotkania integracyjnego miały okazje oglądnąć bajkę „kot w butach” w wykonaniu uczniów tutejszej szkoły z klas integracyjnych.Wpisani w piękna scenografię aktorzy przypomnieli swoim młodszym kolegom o tym ,iż wśród nas są również osoby niepełnosprawne. Całe przedstawienie było pięknie wyreżyserowane .Wszyscy odbiorcy byli pod wielkim wrażeniem umiejętności aktorskich  i talentu uczniów klas integracyjnych. Bardzo dziękujemy za zaproszenie. 


Rozstrzygnięcie konkursu „Bajkowa Bombka”

Dnia 14.12.2015 w Niepublicznym Przedszkolu Weldon Kids odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród uczestnikom VI edycji konkursu plastycznego, który tym razem odbywał się pod hasłem”Bajkowa Bombka”.W konkursie wzięła udział Julia Moskal z gr.IV – w kategorii rodzinnej oraz Jakub Maźnicki z gr.IV – w kategorii indywidualnej, którzy wykonali piękne bombki z motywem bajek. Uczestnicy konkursu oraz goście mieli okazję obejrzeć piękne przedstawienie „Dziewczynka z zapałkami” jak również zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

 

 „Cała Polska czyta dzieciom” – burmistrz Mariusz Szewczyk też.

Czytanie dziecku jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek:
Lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy.
Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie.
Czytanie chroni dziecko przed uzależnieniem do telewizji i komputerów.
Więź z rodzicami, wzmocniona czytaniem, daje dziecku siłę do pokonywania wielu pokus i zagrożeń.
„Naród, który mało czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje – w domu, na rynku, w sądzie ,przy urnach wyborczych. Niewykształcona większość może przegłosować wykształconą mniejszość – to bardzo niebezpieczny aspekt demokracji”.
Jeśli chcemy żyć w kraju mądrych, uczciwych i kulturalnych ludzi, zadbajmy o to, by codzienne głośne czytanie stało się priorytetem w naszym domu oraz w przedszkolu i w szkole naszego dziecka.
Do tej pięknej akcji głośnego czytania w grudniu zaprosiliśmy niezwykłego gościa pana burmistrza Mariusza Szewczyka, który czytał baśnie J .Ch. Andersena. Przedszkolaki w wielkim skupieniu wysłuchały bajki, której treść dobrze znały i bez trudu udzieliły poprawnej odpowiedzi na zadane pytanie – co to za tytuł ; głośno wszystkie odrzekły „Księżniczka na ziarnku grochu”
Dla specjalnego gościa przedszkolaki przygotowały pokaż baśniowych postaci „W krainie baśni”. Na czerwonym dywanie wytwornie prezentowały się bajkowe postacie :Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Dziewczynka z zapałkami, Jaś i Małgosią, Czerwony Kapturek, Wilk, Korsarz i Syrenka.
Panu Burmistrzowi bardzo dziękujemy za poświęcony czas.

Spotkanie z Mikołajem

Ho! Ho! Ho!
Czy są tu grzeczne dzieci ? Bo Mikołaj do Was leci.
Już w piątek 04.12 2015r do naszego przedszkola zastukał i grzecznych dzieci szukał Mikołaj ,który przybył wraz z orszakiem śnieżynek. Wszystkie dzieci były przebrane w czerwone , mikołajkowe ubranka i od samego rana niecierpliwie wyczekiwały szczególnego gościa. Najpierw słychać było odgłos motocykli – to mikołajowi zwiastuni sygnalizowali nadejście długo wyczekiwanego przybysza. Oprócz prezentów, wielką atrakcją dla dzieci były również wspólne tańce i zabawy z Mikołajem. Wszystkie dzieci zostały obdarowane prezentami i i uczestniczyły w pamiątkowych zdjęciach ze Św.Mikołajem. To był niezapomniany dzień.

Bezpieczne Miasteczko Ruchu Drogowego

We wtorek, 1 grudnia w naszym przedszkolu powstało miasteczko ruchu drogowego. Grupa „Niedźwiadków” i „Jeżyków” pod opieką pań z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego zostały zapoznane ze znakami drogowymi obowiązującymi w ruchu pieszym, z rodzajami sygnałów sygnalizacji świetlnej, poznały środki transportu publicznego oraz zostały pouczone o przestrzeganiu zasad bezpiecznego zachowania się na przejściach dla pieszych oraz podczas podróżowania. Aby to wszystko było lepiej zrozumiane przez dzieci, miasteczko musiało być jak najbardziej prawdziwe, więc przedszkolaki zamieniły się w samochody, pieszych i policjantów. Dodatkowo zaprezentowany został również film edukacyjny „Bezpieczna droga z radami SPONGEBOBA”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali dyplomy oraz opaski odblaskowe dla poprawy widoczności dzieci na drodze.

Listopad

Andrzejki w przedszkolu

Andrzejki to magiczny czas, dla naszych milusińskich również ten dzień 27.11.2015r był pełen wróżb, radości i zabawy. Z tej okazji w rolę maga – czarodzieja sprawiającego dzieciom radość i wielka niespodziankę wcielił się tato naszego przedszkolak pan Daniel Szczepanik . Dzieci miały okazję poznać ludowe zwyczaje oraz tradycje andrzejkowe. W nastrojowym klimacie przebiegały wesołe zabawy z butami, pieniążkami, koło z kolorowymi obrazkami, serduszkami  oraz tańce przy piosenkach: „Misio, głodomorek”, „Pingwinek”. Dzieci podczas zabawy „Koło z marzeniami” chętnie dowiadywały się co je czeka w przyszłości. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości jak również chęci poznawania naszej ludowej tradycji pielęgnowanej od najdawniejszych czasów i przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Dzień Pluszowego Misia

25.11.2015 dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły „Dzień Pluszowego Misia”. W tym dniu każde dziecko przyniosło do przedszkola swego ulubionego, pluszowego misia. Przedszkolaki poznały „Historię pluszowego misia”, oglądnęły program artystyczny pt.”Mały miś” przygotowany przez grupę „Biedronki” i „motylki”, prezentowały swoją pluszową maskotkę, rozwiązywały zagadki, rozpoznawały misie z ulubionych bajek, bawiły się przy muzyce z gościem , który nas odwiedził pluszowym Niedźwiadkiem. Następnie pani dyrektor przeczytała bajeczkę z serii Kubuś Puchatek „Przepraszam”. Na zakończenie obchodów każda grupa wykonała pracę Kubuś i jego przyjaciele.

„Cała Polska czytz dzieciom”
Dlaczego warto czytać? Wiadomo od dawna, że kontakt z literaturą ma ogromny wpływ na kształtowanie się osobowości małego dziecka.
WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH, DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI.
JEST NA TO SPOSÓB – CZYTAJMY DZIECIOM!
„Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji”.
Nie zmarnuj szansy swojego dziecka!
Kluczem do sukcesu jednostek i społeczeństw jest wiedza.
Kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie.
Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować w dzieciństwie, czytając dziecku na.
W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” prężnie działa program „Klub czytających przedszkoli”. Nasz placówka uczestniczy w tym programie.
Aby zapoznać dzieci z literatura dziecięcą w każdym miesiącu przedstawiamy innego autora i do czytania jego książeczek zapraszamy niecodziennych gości .W listopadzie dzieła Alana Milne czytała pani dyrektor Marta Laskowska.

Audycje muzyczne „Orkiestry dęte”

W poniedziałek 21.11.2015roku zostały rozpoczęte w naszym przedszkolu cykliczne spotkania z muzykami z Filharmonii Podkarpackiej w ramach realizacji audycji muzycznych. Tematem przewodnim muzycznej audycji było uwrażliwienie młodego odbiorcy na piękno i bezpośredni odbiór muzyki .Zajęcia prowadziła pani Wiesława Stefanik,która rozpoczęła spotkanie sławnym przebojem H.Kunickiej „Orkiestry dęte”. Dzieci poznały trzy instrumenty:trąbkę, bębenek-werbelek i keybord. Dowiedziały się również,że orkiestrą dętą ,która wykonuje większość utworów do marszu dyryguje kapelmistrz dierżący w ręku buławę.Instrumentem nadającym rytm w orkiestrze jest werbel, na którym gra dobosz. Dowiedzieliśmy się,że nazwa instrumenty dęte wywodzi się stąd, iż aby wydawały one dźwięk należy w nie(ustnik) dmuchać. Oprócz trąbki do tych instrumentów zaliczamy:puzon, klarnet, saksofon, flet.Zajęcia bardzo się przedszkolakom podobały skoczne melodie co raz zapraszały je do rytmicznego marsz i improwizacji muzycznych- bardziej odważni mogli wygrać dowolny rytm na werbelku.

 

Spotkanie z fotografem

 W ramach realizacji tematu rocznego „Kto Ty jesteś- Polak mały”- kształtowanie postawy patriotycznej: rodzina, region, ojczyzna”nasze przedszkole 16.11.2015 roku odwiedził  fotograf pan Grzegorz  Prajsner -tato naszego przedszkolaka.Podczas spotkania z dziećmi opowiedział o  pracy fotografa jak ona zmieniała się na przestrzeni lat.Demonstrował sprzęt fotograficzny, którym wykonywano zdjęcia w przeszłości, stare klisze fotograficzne oraz nowe aparaty cyfrowe.Dzieci mogły zapoznać się z różnymi rodzajami fotografii. dowiedziały się,że stare zniszczone zdjęcia można odnowić w zakładzie fotograficznym. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały informacji które przekazywał im zaproszony gość. Same chętnie też zadawały pytanie dotyczące działania aparatu fotograficznego i lampy błyskowej, obiektywu.Pan fotograf starał się odpowiedzieć na każde zadane pytanie .Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały na pamiątkę zdjęcie Kubusia Puchatka z przyjaciółmi.Tacie Xaviera dziękujemy za poświęcony czas i miłe spotkanie.

Wycieczka na Cmentarz Wojskowy

W środę 04.11.2015 r. przedszkolaki z grupy „Jeżyki”i „Niedźwiadki” wraz z paniami wybrały się na Cmentarz Wojskowy w Dębicy przy ulicy Cmentarnej. Okres przed i po Święcie Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych jak również  o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Dzieci tego dnia zapaliły znicze na żołnierskich mogiłach oraz grobach sławnych ludzi związanych z naszą miejscowością.Chwila ciszy oddały im hołd , pomodliły się również za poległych, wspominając przy tym swoich bliskich zmarłych.

W Muzeum Regionalnymy

We wtorek 03.11.2015r. w ramach realizacji tematu rocznego „Kto Ty jesteś- Polak mały”- kształtowanie postawy patriotycznej: rodzina, region, ojczyzna.” przedszkolaki z grupy „Jeżyki” i „Niedźwiadki” udały się na pieszą wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Dębicy. Dzieci miały okazję zobaczyć elementy dawnego wyposażenia wojskowego, obejrzeć ciekawą wystawę pt. „Z biegiem Wisłoki”. oraz projekcję filmu w „Starym Kinie” o zabawkach sprzed lat. Niesamowite wrażenie zrobiła na dzieciach makieta przedstawiająca nasze miasto 160 lat temu. Przedszkolaki odszukiwały na niej znane  miejsca, między innymi gdzie  znajduje się nasze przedszkole. Wycieczka uświadomiła dzieciom, iż warto poznawać historię naszego miasta i otoczenia, bowiem poprzez działania tego typu kształtuje się u nich tożsamość narodowa i duma, że są Polakami.

Październik

Halloween w grupie „Niedźwiadków”.

W piątek 30.10 „Niedźwiadki” obchodziły Halloween. Na początku przedszkolaki przebrane za małe szkielety, duchy i czarownice zapoznały się z tradycją obchodzenia tego święta. Następnie brały udział w przeróżnych konkurencjach m.in. przejście przez bagna, taniec z miotłą czy walka na miny. Kulminacyjnym punktem zabawy było straszenie pań z przedszkola, które wykupywały się cukierkami w myśl powiedzenia „Cukierek albo psikus”.

Z wizytą w szkole.

Dnia 29 października grupa Niedźwiadków i Jeżyków udała się do Szkoły Podstawowej nr 11 na pierwszą z cyklicznych imprez pt.”Baśnie i bajki…” Przedszkolaki brały udział w różnych konkursach i zabawach. Odgadywały zagadki, łączyły postacie z charakterystycznymi przedmiotami z danej bajki, układały puzzle, pokonywały bajkowy tor przeszkód. Dzieciaki pełne pozytywnych wrażeń wróciły do przedszkola. 

Bardzo zdrowa -sałatka jarzynowa

 Od najmłodszych lat powinno się rozwijać świadomość prawidłowego odżywiania, dlatego też dzieci z grupy „Jeżyki” 16października 2015r samodzielnie przygotowywały sałatkę jarzynową. Zanim przystąpiły do pracy, rozmawiały o tym, jak dbać o swoje zdrowie, co należy jeść, a co ograniczać. Starszaki pamiętały również o zachowaniu zasad higieny – myciu rąk , a także o  bezpiecznym posługiwaniu się nożem. Skrojone w kostkę jarzyny dzieci wsypywały do wielkiej misy, by dalsze czynności móc obserwować w skupieniu i z zaciekawieniu. Po skończonej pracy , uporządkowaniu stolików , mogliśmy spróbować naszego dzieła! Sałatka wyszła wspaniale

Grillowanie „Niedźwiadków”

8 października grupa „Niedźwiadków” udała się na grilla zorganizowanego w „Sportowej Stodole” przy Stadionie Wisłoki . Mimo chłodu przyświecało nam piękne słoneczko, a przedszkolaki wspaniale bawiły się na placu zabaw. Obejrzały też fragment treningu młodych piłkarzy. Następnie zjadły przepyszną kiełbaskę, którą na grillu upiekł pan Marian. Radosne uśmiechy na twarzach naszych milusińskich świadczyły o dobrej zabawie i mile spędzonym czasie.

W Europejskim Centrum Bajek

1 października grupa „Motylki” pojechała do Centrum Bajek w Pacanowie. Nasza przewodniczka po centrum była wróżka Amelia.Dzieci jechały zaczarowanym pociągiem z okien którego mogły oglądać bohaterów popularnych bajek , rozwiązywały multimedialne zagadki, słuchały bajek w kwiatowym ogrodzie,przekraczały zasłonę z mgły , która doprowadziła ich do baśni z różnych stron świata.Wędrując po bajkowym centrum spotkały Koziołka Matołka, z którym zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.Na zakończenie otrzymały od wróżki bajkową mapę z naklejkami.Pełne  radosnych wrażeń  wróciły do przedszkola

Wrzesień

W Osadzie Słowiańskiej

Dnia 28 września przedszkolaki z grupy”Jeżyki” pojechały na wycieczkę do Grodu Słowiańskiego w Stobiernej. Z zaciekawieniem zwiedzały gród, stare chaty, wieżę oraz sprzęt jakim posługiwali się Słowianie. Dzieci dowiedziały się jak np. robiono ubrania, w jaki sposób zdobywano żywność oraz cenne skarby, z czego i jak wytwarzano monety. Obejrzeliśmy tez rycerską walkę, która wzbudzała wiele emocji. Przedszkolaki uczyły się również łucznictwa strzelając z łuku do tarczy.Brały udział w warsztatach z kuchni słowiańskiej, gdzie pod czujnym okiem Mirogniewny wypiekały i smakowały podpłomyki. Miałyrównież możliwość obejrzenia a nawet zaprzyjaźnienia się z mieszkającymi tu zwierzętami: (kozy, kury, muł, kotek oraz kaczki). Na zakończenie odbyło się wspólne grillowanie. Piękne podgórskie krajobrazy, na które patrzyliśmy z wieży widokowej, zachwyciły wszystkich uczestników wyprawy.

Międzynarodowy Dzień Przedszkola

Dnia 23 września w naszym przedszkolu obchodzony był Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka. Po krótkim wprowadzeniu i wyjaśnieniu dzieciom celu spotkania przedszkolaki ze wszystkich grup odśpiewały piosenkę „Jestem sobie przedszkolaczek”. Następnie zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.. Na zakończenie imprezy każda z grup pozowała do pamiątkowego zdjęcia oraz została obdarowana łakociami.
Myślimy, że Dzień Przedszkolaka na stałe zagości w harmonogramie imprez przedszkolnych i będzie corocznie hucznie obchodzony.

Wycieczka „Niedźwiadków” do Pacanowa

18 września grupa „Niedźwiadków” wybrała się w bardzo ekscytującą wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajek w Pacanowie.
Dla dzieci najbardziej oczekiwanym momentem było wejście w świat bajek. Każdy uczestnik miał możliwość otrzymania tajemniczej mapy i wejścia do tej krainy przez mysią dziurkę. Czegóż tam nie było…: rozpoznawanie przedmiotów pochodzących z różnych bajek, interaktywna zabawa polegająca na doprowadzeniu bajkowej postaci do kraju, z którego się wywodzi, podróż zaczarowanym pociągiem (między innymi pod ziemię, w morskie głębiny, przestworza i kosmos), pobyt w czarodziejskim ogrodzie (odpoczynek przy kwiecie paproci i słuchanie bajek), odkrywanie tajemnic bajek polskich, projekcja filmu animowanego „Miś Uszatek” i „Bolek i Lolek” w Antresoli Na Pniu, pokonanie Skał Strachu czy wreszcie wizyta w Skarbnicy Bajek.
Aż trudno wprost uwierzyć, że w tym jednym miejscu można było przeżyć i zobaczyć tak wiele. Po tak dużej dawce emocji i wrażeń w doskonałych humorach mali podróżnicy wrócili bezpiecznie do przedszkola.

Policjanci w przedszkolu

Dnia 11.września do naszego przedszkola przybyli zaproszeni goście z Komendy Powiatowej Policji w Dębicy. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Dzieci dowiedziały się o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji zagrożeń. Po tym spotkaniu na pewno żaden przedszkolak nie będzie obawiał się spotkania z policjantem ale będzie wiedział, że jest on jego przyjacielem, który chętnie służy pomocą. Serdecznie dziękujemy Panom Policjantom, za poświęcony czas naszym małym przedszkolakami.

Sierpień

Serdecznie witamy

Wszystkie nasze przedszkolaki, zarówno te które wracają do nas po wakacyjnej przerwie, jak i te, które po raz pierwszy przyjdą do naszego przedszkola.
Dzieciom, ich rodzicom i opiekunom życzymy, by rok szkolny 2015/2016 obfitował w wiele pozytywnych chwil w naszym przedszkolu.

Spotkanie adaptacyjne dla dzieci 3-letnich

Dnia 28 sierpnia odbyło się spotkanie adaptacyjne dla dzieci 3-letnich z grupy „Pajacyki”. Pięknie wystrojone maluszki z nutką lekkiej tremy w piątek po raz pierwszy w asyście rodziców przekroczyły przedszkolne progi. Dzieci miały okazje zapoznać się z przedszkolną sala , poznać panie wychowawczynie , pobawić się zabawkami , zawiązać pierwsze przyjaźnie.Rodzice zaś w tym czasie z przejęciem chłonęli informacje przekazywane przez panią dyrektor M. Laskowską oraz nauczycielki.

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW DLA DZIECI W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

 

Dla dzieci 4-letnich – cykl „Odkrywam siebie” Czterolatek – teczka/box
wyd. MAC

Dla dzieci 5-6 letnich – cykl” Odkrywam siebie. Szkoła tuż tuż.” – teczka/box wyd. MAC

RELIGIA -dla dzieci 5-6 letnich

„Jestem dzieckiem Bożym”. Autor: Ks. Marian Zając.
Wydawnictwo: Gaudium, Lublin

 

Zestawy podręczników należy zakupić we własnym zakresie

ROK SZKOLNY 2014/15

Czerwiec

Wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom życzymy spokojnych, słonecznych, bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku, wspaniałych przygód, spotkań z ciekawymi ludźmi i wielu niezapomnianych przeżyć.

 

Pożegnamy przedszkole

Wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom życzymy spokojnych, słonecznych, bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku, wspaniałych przygód, spotkań z ciekawymi ludźmi i wielu niezapomnianych przeżyć. z grupy IV „Niedźwiadki” w ostatni piątek 26.czerwca żegnały przedszkole . Z tej to okazji przygotowały montaż słowno-muzyczny „Lato, lato co Ty na to”urozmaicony wiązanką tańców.W recytowanych wierszach czy śpiewanych piosenkach przewijał się wątek kończącego się roku szkolnego i rozpoczynających się wakacji.Nasze przedszkolaki wspię0ły się na szczyty swoich możliwości i programem artystyczno -tanecznym zachwyciły zgromadzoną publiczność za co otrzymały gromkie brawa. Uwieńczeniem sukcesu było podziękowanie pani dyrektor  M. Laskowskiej, która odchodzącym dzieciom z przedszkola wręczyła dyplomiki z drobnymi upominkami i życzeniami samych sukcesów na nowej drodze .Wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom oczywiście pani dyrektor życzyła słonecznych , bezpiecznych wakacji.

W  Europejskim Centrum Bajek

Dnia 24 czerwca dzieci z grupy „Niedźwiadki” udały się na wycieczkę autokarową do Europejskiego Centrum Bajek w Pacanowie.Już przy wjeździe powitał a nas postać Koziołka Matołka. Z wielkim przejęciem dzieci przekroczyły progi muzeum, gdzie powitał nas bohater z Pacanowa i zaprosił w podróż do baśniowej krainy. Pociągiem przemierzaliśmy tajemnicze miejsca – byliśmy w kosmosie, w morskich głębinach, wśród krasnoludków na dworcu kolejowym , by w końcu zatrzymać  się w krainie kwiatów. W tę magiczną podróż zabrał nas Szewczyk Dratewka, który opowiedział baśń o kwiecie paproci,dowiedzieliśmy się co to jest „szczęście”. W poszczególnych komnatach rozpoznawaliśmy i poznawaliśmy  bohaterów z bajek tych znanych i nieznanych . Dowiedzieliśmy się również, że nie każda bajka kończy się dobrze „Baśń o królu Olch”. Na dziedzińcu muzealnym dzieci rozkoszowały się pięknem przyrody podczas spaceru alejkami, miały też okazje zobaczyć prawdziwe kózki. Pełne niezapomnianych wrażeń bezpiecznie powróciły do przedszkola .

W mini ZOO

Dzieci z grupy II „Biedronki” 12 czerwca wybrały się autokarem na wycieczkę do mini ZOO w Pstrągowej.Podczas spaceru po ogrodzie dzieci mogły zaobserwować sposób zachowania się zwierząt i warunki w których żyją. Wielką atrakcją dla przedszkolaków była możliwość karmienia lam i młodych danieli chlebem i marchewką. Na Biedronki czekała też przejażdżka wozem po malowniczej okolicy, atrakcje na placu zabaw, trampolina czy wspólne zabawy z animatorami. W trakcie pobytu dzieci zjadły przepyszne kiełbaski z grilla, pieczone ziemniaczki i słodkie łakocie.Pogoda dopisała ,było moc atrakcji i wrażeń , dlatego przedszkolaki z żalem opuszczały to urokliwe miejsce.

Rodzinny festyn

Dzieci wraz z rodzicami w piękny czerwcowy dzień -11 czerwca, zostały zaproszone na festyn rodzinny. Wśród atrakcji na dzieci czekały dmuchane zamki,zabawy z wodzirejem, w którego wcieliła się mama naszego Antosia i Julci, liczne gry i zabawy sprawnościowe a także malowanie twarzy.Nie zabrakło również loterii fantowej. Rodzice odpoczywając w cieniu drzew mogli delektować się specyfikami naszych pań kucharek – bigos, gofry, zapiekanki , kawa… .Dzieci po wyczerpujących zabawach również chętnie korzystały z bufetu.Czas wszystkim miło upływał przy dźwiękach muzyki.Wszystkim uczestnikom dziękujemy za miłą zabawę i wsparcie ,którym nas obdarzyli.

Przedszkolaki w Kulkolandzie

Dnia 08 czerwca dzieci z grupy „Biedronki” i „Motylki” udały się do Centrum Zabawy „Kulkoland”. celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni; jak również kształtowanie umiejętności współdziałania i współistnienia w grupie rówieśniczej . W sali zabaw przedszkolaki korzystały z licznych atrakcji: basenów z kulkami, tuneli, zjeżdżalni i dmuchańców. Pobyt szybko dobiegł końca – zadowolone , lekko zmęczone dzieci lecz pełne wrażeń dzieci wróciły do przedszkola.

W krakowskim ZOO

Z okazji Święta Rodziny dzieci z grupy III „Motylki” zaprosiły rodziców 02 czerwca  na autokarowa wycieczkę do krakowskiego ZOO.Podczas pobytu w ZOO dzieci zobaczyły zwierzęta egzotyczne pochodzące z różnych kontynentów. Dowiedziały się o nich wielu ciekawostek dotyczących ich życia w środowisku naturalnym.Dzieci wraz z rodzicami miło spędzili ten dzień – to będą niezapomniane wspomnienia.

W Filharmonii

Dzieci z grupy „Niedźwiadki” i „Jeżyki” 02 czerwca wybrały się do Filharmonii Podkarpackiej na widowisko baletowe pt.”Myj – Do -Dziur”. Z wielkim przejęciem czekaliśmy na ten dzień ,gdyż po raz pierwszy mieliśmy możliwość oglądania widowiska baletowego w prawdziwej filharmonii. Choreografia i wykonanie oraz przepiękne stroje artystów zachwyciły nas. Z zapartym tchem śledziliśmy losy chłopca –  brudaska. Efekty muzyczne były wspaniałe , udało się nam rozpoznać fragmenty muzyki rosyjskiej i niemieckiej. Poczynania  małych i większych wykonawców publiczność zgromadzona  nagrodziła gromkimi brawami. Bogatsi o nowe artystyczne doznania wróciliśmy do przedszkola .Jeszcze długo w uszach i w duszy brzmiała nam piękna muzyka.

Dzień Dziecka

Na ten szczególny dzień 01 czerwca każdego roku czekają wszystkie dzieci. W naszym przedszkolu milusińscy świętowali Dzień Dziecka przy dźwiękach muzyki,wesołych pląsach i tańcach. Nad oprawą muzyczną czuwał wodzirej pan Marcin. Doskonały nastrój potęgowała piękna słoneczna pogoda a dla ochłody były zimne lody

Maj

„Mamo Tato Kochamy Was

Dzieci z grupy „Pajacyki” i „Biedroneczki” gościły w dniach  28 -29 maja w swoich salach rodziców z okazji święta rodziny. Z tej okazji przygotowały okolicznościowe wiersze, piosenki a do całusków dołączyły piękne upominki. Za bogaty program artystyczny dzieci otrzymały gromkie brawa. Miłe rodzinne spotkania upłynęły przy słodkim poczęstunku.

Rodzinna wycieczka

Dzieci z grupy „Niedźwiadki” wraz z rodzicami wybrały się 22 maja na wycieczkę rodzinna. Odwiedziliśmy Podkarpackie Centrum Rozrywki „Fantazja”. W  czasie gdy nasi milusińscy korzystali  z atrakcji jakie na nich czekały – zjeżdżalnie,baseny kulkowe,ściana wspinaczek i wiele innych rodzice przy kawie spokojnie mogli się odprężyć od codziennych zmagań. Humory dopisywały zarówno dzieciom jak i  rodzicom ,którzy byli pełni uznania do śmiałych i zręcznych poczynań ich pociech. następnie wybraliśmy się do Multikina na bajkę pt. „Sekrety morza”, która przeniosła nas w świat pięknych wspomnień i utwierdziła w życiowej sentencji …nie na jak u mamy… . Pięknym akcentem kończącym rodzinną wycieczkę było złożenie rodzicom życzeń , wyśpiewanie piosenek  oraz wręczenie upominków.

„Tęczowe nutki”

Dzieci z naszego przedszkola z grupy „Niedźwiadki” i „Jeżyki” 08 maja odwiedziły Szkołę Muzyczną , gdzie oglądnęły przedstawienie pt.”Tęczowe nutki czyli Brzdękolina na tropie muzyki”. Bajkę muzyczną przygotowały dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr4 w Dębicy .Na scenę były zapraszane różne instrumenty , na których piękne utwory grali uczniowie Szkoły Muzycznej. Wszyscy słuchacze w wielkim skupieniu wysłuchali i ogłądali cały widowiskowy spektakl.Występ bardzo się podobał za co publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami.Dzięki uprzejmości pana dyrektora  S.Świerk i  pani K. Mruk mieliśmy możliwość zwiedzenia szkoły – w salach , oglądaliśmy instrumenty na niektórych nawet próbowaliśmy grać.Na koniec dzieci zapewniły ze od września niektórzy powrócą tu już jako uczniowie.Pełni miłych wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

Miedzyprzedszkolny Turniej Wiedzy o Bajkach

07 maja w Przedszkolu Miejskim Nr6 odbył się turniej wiedzy o bajkach Nasze przedszkole reprezentowali Martyna Pazdyk i Karol Grabiec .Celem turnieju było . Celem turnieju było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i zachęcanie dzieci do uważnego słuchania literatury dziecięcej.

Strażacy w Przedszkolu

07 maja do naszego przedszkola przyjechali wozem strażackim nasi dzielni strażacy.Celem spotkania było zapoznanie dzieci z wyposażeniem wozu , zaznajomienie komu niosą pomoc strażacy. Nie tylko mieliśmy mozliwość posłuchania opowieści o bohaterskich poczynaniach strażaków ale również naocznego przekonania się jak udzielają pierwszej pomocy – były to zajęcia symulowane.Wszystkie dzieci z zapartym tchem oglądały prezentowany pokaz . Bardzo dziękujemy  za poświęcony nam czas i przekazana wiedzę.

Kwiecień

Miedzyprzedszkolny konkurs Plastyczny

Dzieci z 14 dębickich placówek 30 kwietnia uczestniczyły w Międzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym „Wiosenna łąka”.  Na wstępie zaproszonych gości i uczestników plastycznych zmagań powitała pani dyrektor placówki – Marta Laskowska, życząc sukcesów małym artystom zaprosiła do konkursu. Następnie wszystkim zaprezentowane zostało krótkie, humorystyczne przedstawienie słowno- muzyczne o wiośnie : które przeniosło dzieci w krainę wiosennej łąki. Wszystkie wykonane prace techniką dziesięciu palców były przepiękne. Nasze przedszkole reprezentowała Maja Baranowska z grupy „Niedźwiadki”. Uczestnicy konkursu  otrzymali piękne upominki i dyplomy.

Wystawa fotograticzna

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, wszystko dookoła kwitnie , cała przyroda budzi się do życia. Te niezapomniane chwile postanowiliśmy uwiecznić w obiektywie aparatu, organizując w naszym przedszkolu wystawę fotograficzna „Wiosna w obiektywie”. Wszystkie zgłoszone prace były bardzo profesjonalnie wykonane i zawierały chwile ulotne utrwalone na zdjęciach. Na wszystkich uczestników czekały niespodzianki. Dzieciom i rodzicom serdecznie dziękujemy za podjecie kolejnego wyzwania ,które cieszy oglądajacych wystawę.

Recytatorskie zmagania

Dzieci z naszego przedszkola brały udział w XV Biesiadzie Literackiej pod hasłem „Barwny świat wokół nas – rodzinie ,zdrowo, sportowo” Nasza placówkę reprezentowała Karina Bieszczad i Filip Nykiel ,który zdobył III miejsce w kategorii wiekowej 4-5 latki .Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Małym artystom życzymy dalszych sukcesów

„Magnetyczna siła”

Zajęcia badawcze prowadzone przez panią Jadzie przedszkolaki bardzo lubią, chętnie na nich eksperymentują ,biorą czynny udział .Tu nikt się nie nudzi. Tematem kolejnego spotkania była „Magnetyczna siła” . Wyjaśnione zostało dzieciom ,iż aby przedmioty się przyciągały muszą być zrobione , np. z metalu lub posiadać dwa bieguny .Staraliśmy odpowiedzieć na pytanie gdzie są te bieguny i ot odpowiedź mają je magnesy i Ziemia na której występuje przyciąganie ziemskie . Zabawy z magnesami ,sprawdzanie które przedmioty się przyciągają, gdzie działa siła magnetyczna to bardzo interesujące zajęcie .

Marzec

Teatrzyk w przedszkolu

26 marca dzieci z naszego przedszkola oglądały  teatrzyk pt. „Niegrzeczny smok” w wykonaniu aktorów z Nowego Sącza. Roztargniony smoczek przypominał dzieciom jak należy zachowywać się na drodze, w sytuacjach niebezpiecznych, podczas spotkania z nieznajomymi; by uniknąć przykrych zdarzeń.

Wiosenny bal

Dzieci z wszystkich grup w przeddzień nadejścia kalendarzowej wiosny bawiły się na wielkim wiosennym balu .Przebrane w kolory wiosny poszczególne grupy wesoło pląsały w rytm muzyki .Nad całością czuwał pan  wodzirej, który wesołymi utworami muzycznymi przenosił dzieci  w zaczarowany świat wiosennej przygody. W tym dniu również mogły chętne dzieci podziwiać zjawisko zaćmienia słońca.

Witaj wiosenko

W czwartek 19 marca przedszkolaki witały wiosnę, z tej okazji dzieci z grupy „Niedźwiadki ” przygotowały piękny montaż słowno- muzyczny pt.”Wiosna radosna” w przebraniach pojawiły się żabki, motylki, zajączki, ptaszki oraz kwiatki .W rolę Maciusia Uśmiechalskiego wcieliła się Inga , która pomagała odnaleźć Panią Wiosnę. Na koniec występu mali aktorzy zatańczyli walczyka do piosenki „Kochajmy wiosnę” a wszystkie panie otrzymały bibułkowe żonkile. Kolejna częścią uroczystości był barwny przemarsz przedszkolaków z kolorowymi kwiatami ulicami osiedla . Aby wiosnę zachęcić do pozostania z nami dzieci udekorowały ogród przedszkolny bibułkowymi kwiatami. 

Wycieczka do muzeum

Dzieci z grupy „Niedźwiadki” i „Jeżyki” w piękny marcowy dzień wybrały się na wycieczkę do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. powitał nas pan przewodnik, który w ciekawy sposób zaznajomił dzieci z historią drogownictwa jak na przestrzeni lat zmieniały się maszyny. Podziwialiśmy je z bliska a nawet można było niektóre za zgodą dotknąć próbować wprawić w ruch. Mieliśmy możliwość oglądnięcia makiety robót drogowych. Następnie w małym multikinie oglądaliśmy bajki, które uczyły nas i przypominały jak prawidłowo należy się zachowywać na drodze:”Znaki drogowe” , „Szkoła profesora Basa”.

Światowy Dzień Wody

Dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w spotkaniu z nauczycielami i uczniami z ZSZ Nr1 w Dębicy z okazji obchodów Światowego Dnia Wody. Zaproszeni goście przekazali nam w bardzo przystepny sposób tematykę związaną z wodą. Wspólnie omawialiśmy jak należy dbać i oszczędzać wodę. Z prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się jak szybko można zabrudzić wodę i jakie etapy trzeba wykonać by ją oczyścić i gdzie.Przedszkolaki za piękna współpracę i wykazanie się dużym zasobem wiedzy z omawianej tematyki zostali obdarowani przez gości licznymi niespodziankami- upominkami.Bardzo dziękujemy  naszym gościom za przekazana wiedzę, poświęcony czas i liczne upominki.

 „Olmpiada na Olimpie”

W środę 11 marca w Szkole Podstawowej Nr9 w Dębicy odbyła się kolejna sportowa olimpiada- wzięły w niej udział dzieci z dębickich przedszkoli. Naszą placówkę reprezentowali:Oliwia H. , Lilianna Sz. , Jagoda w. , Martyna P. , Karol G. , Maksymilian W. ,  Mikołaj F. , Tomasz M. ,Nasi zawodnicy wykazali się wielka walecznością, umiejętnością współdziałania w zespole oraz rywalizacją.Głównym celem imprezy było zapoznanie dzieci z ideą Igrzysk Olimpijskich oraz ceremoniałem olimpijskim a także zachęcenie do uprawiania sportu wśród dzieci i integracja przedszkoli i szkoły poprzez zabawę. Wszyscy uczestnicy sportowych zmagań zostali obdarowani dyplomami oraz upominkami.

 Nasze sukcesy

5 marca odbył się V Przegląd Piosenki „Rozśpiewane przedszkolaki” pod hasłem Przedszkole -zabawy kraina , gdzie autkiem sie kończy a lalka zaczyna. Jego organizatorami była Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej Nr11 w Dębicy. Naszą placówkę reprezentowała Inga Bieszczad z grupy „Niedźwiadki” .Zaśpiewała piosenkę pt.”Zabawki” – oprócz wspaniałych nagród otrzymała dyplom za wyjątkowy wyraz artystyczny przyznany przez jury.
Podczas przeglądu odbyło się także rozstrzygnieci konkursu plastycznego, w którym także odnieśliśmy sukces- Julia Majkowska zajęła III miejsce. Naszym dziewczynkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Luty

 Biedronki w  bibliotece

W czwartek 05 lutego grupa „Biedronek” wybrała się do biblioteki DK Śnieżka na spotkanie biblioteczne dotyczące wody i jej właściwości. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały krótkiej pogadanki na temat obiegu wody w przyrodzie oraz sposobach jej oszczędzania. Następnie poprzez  doświadczenia poznały jak zachowują się w wodzie przedmioty,  obserwowały rozpuszczalność różnych substancji.Przeprowadzone eksperymenty sprawiły przedszkolakom wiele radości, rozbudzając w nich naukowe pasje i chęć eksperymentowania.Bardzo dziękujemy paniom bibliotekarkom za ciepłe przyjęcie i ciekawe doświadczenia.

 Zimowe zabawy

Zima  tego roku bardziej przypomina jesień – temperatury przeważnie są dodatnie, często pada deszcz i wieje wiatr. Jednak Pani Zima postanowiła odwiedzić choć nas na parę dni Dzieci wykorzystały to od razu i urządziły wesołe zabawy na śniegu- rzucały śnieżkami ,toczyły kule… . Aż w końcu postanowiły ulepić bałwana, by mu nie było smutno i mógł upilnować porządku rękę wetknęły wielki patyk. Zabawa była super, mróz nikomu nie przeszkadzał . Z runieńcami na twarzach i czerwonymi noskami rozbawione przedszkolaki wróciły do przedszkola nucąc piosenkę „stoisz smutny nasz bałwanku ze spuszczona głową pewnie chciałbyś mieć przy sobie panią bałwankową… .”

Styczeń

Nasi goście

Z rewizytą na zaproszenie dzieci z grupy”Jeżyki „wybrali się do nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr11 wśród ,których byli nasi ubiegło roczni absolwenci .Celem spotkania było oglądniecie programu artystycznego w wykonaniu przedszkolaków z grupy najstarszej i wspólne kolędowanie. Nasi goście byli pod wielkim wrażeniem umiejętności  wokalnych swoich młodszych kolegów.W podziękowaniu za piękny program wręczyli wychowawczyni z grupy „Jeżyków” laurkę z podpisami oraz niespodziankę dla przedszkolaków.  Wychowawczyni klasy pierwszej pani Barbara Opozda zachęciła do częstszego odwiedzania szkoły przez naszych abiturientów .

Z wizyta w szkole

Dzieci z grupy „Niedźwiadki” w czwartek, tj. 08.01.2015roku po raz kolejny wybrały się do Szkoły Podstawowej Nr 9 na integracyjne spotkanie ,które ma przybliżyć im jak wygląda edukacja szkolna – czym ona różni się od przedszkolnej. Tym razem przedszkolacy uczestniczyli w zajęcia świetlicowych .Wykonały na nich wspólnie z nauczycielkami i starszymi koleżankami piękne laurki.Została im przybliżona informacja na temat sposobu spędzania czasu po zajęciach lekcyjnych a w oczekiwaniu na rodziców.Dzieci pełni wrażeń i samodzielnych przemyśleń wróciły do przedszkola.

 

 

Wesoły Odkrywca

Podczas kolejnego spotkania  (30.01.2015 r.) na warsztatach  prowadzonych przez panią Jadzię  z cyku „Wesoły Odkrywca”  dzieci realizowały temat – „Woda –  jej zaskakujące właściwości . Poprzez ciekawe doświadczenia sprawdzaliśmy co jest cięższe od wody a co lżejsze ; czy w wodzie są ładunki elektryczne , czy przewodzi ona prąd ;w jaki sposób rosliny pobierają wodę i  jak zachowuje się drewno w wodzie.Celem warsztatów było zaspokojenie naturalnej ciekawości dzieci, które brały w nich aktywny udział.

 

 

Spotkanie z pracownikami Wodociagów Dębickich

Dnia 29.01.2015 roku dzieci z  naszego przedszkola uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielami Wodociągów Dębickich , którzy przybyli by przybliżyć nam tematykę związaną z oczyszczaniem wody .Wspólnie omówiliśmy jak należy dbać i oszczędzać wodę. Pani Ula zapoznała dzieci  ze sposobem oczyszczania wody , uczuliła na przedmioty których nie należy wrzucać do kanalizacji, zaprezentowała doświadczenie pokazujące jak szybko wodę można zabrudzić a ile czasu i urządzeń potrzeba by ja oczyścić . Goście obdarowali przedszkolaków licznymi malowankami,ksiązeczkami i naklejkami. Za poświęcony czas , przekazana wiedzę i  prezenty bardzo dziękujemy.

 

 

Absolwenckie spotkania

Dzieci z naszego przedszkola (28.01.2015 r.) odwiedzili uczniowie Szkoły Muzycznej , okazja do spotkania było przybliżenie dzieciom muzyki . W rozumieniu tematu z rocznego planu pracy  „Granie i drganie – skąd się bierze dźwięk”  przedszkolakom pomogła nasza absolwentka pani  Klaudia Mruk organizując w naszej placówce muzyczne spotkanie, gdzie dzieci zetknęły się z utworami muzycznymi wykonywanymi na instrumentach znanych (skrzypce, flet, pianino) i tych które po raz pierwszy miały okazję zobaczyć i  wysłuchać  ich brzmienia (saksofon, ksylofon). W poranku muzycznym gościnnie wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej; Marci Grych, Natalia Garduła, Julia i Marcel Piwowar,  Kinga Wójcik oraz Hubert Mruk pod kierunkiem Nauczycielek: pani Klaudii Mruk i pani Alicji Stasiowskiej- Piwowar. Prezentowane utwory bardzo sie wszystkim podobały -wykonawców nagradzaliśmy gromkimi brawami . Jednak najbardziej intrygował nas ksylofon ; chętni mogli nawet tworzyć na nim swoje wirtuozowskie melodie. Bardzo dziękujemy gościnny występ .

 

 

Kochamy Was

Dzieci z naszego przedszkola w minionym tygodniu gościły w swoich skromnych progach  najwspanialszych gości – kochanych Dziadków i Babcie. Spotkania te stały się okazją by zrobić dla Nich wspaniałą niespodziankę. Dzieci z poszczególnych grup z wielkim zaangażowaniem prezentowały przygotowany program słowno- muzyczny; znalazły sie tam liczne wiersze i inscenizacje o babci i dziadku  przeplatane śpiewem wesołych i śmiesznych piosenek mówiących o tym ze nasi dziadkowie też kiedyś byli mali  i mieli podobne upodobania jak dziś ich wnuczęta .Dla miłych gości dzieci przygotowały pokaż pięknych tańców  wśród których królował walc i taniec współczesny. Kulminacyjnym momentem spotkania było wręczanie przygotowanych niespodzianek – na twarzach malował się uśmiech  a serce przepełniała radość .Wszyscy wykonawcy na koniec otrzymali gromkie brawa. Gosci zaprosiliśmy na słodki poczęstunek  .Miłe chwile spędzone z kochanymi dziadkami zostały utrwalone w obiektywie -do tych chwil jeszcze nieraz powrócą i  dziadkowie i wnuczęta.

 

 

Bal w przedszkolu

Dzieci z naszego przedszkola w piątek, tj. 09.01.2015roku  bawiły się na balu karnawałowym . Naszym milusińskim do tańca przygrywała muzyka  a tańce ,plasy i konkursy prowadziły dwie czarownice ale te dobre .Jak na prawdziwy bal przystało pojawiły się księżniczki, rycerze , wojownicy ,piraci, czarownice i wiele innych postaci bajkowych. W trakcie zabawy uczyliśmy się prawdziwego, głośnego śmiechu czarownic, czarodziejskich zaklęć i zabawnych tańców.W przerwie miedzy zmaganiami tanecznymi były liczne konkursy z nagrodami; m.in.,wybór królowej i króla tańca,łowienie żabek wędkom… Te niezapomniane chwile zostały uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.

 

 

Z wizyta w szkole

Dzieci z grupy „Niedźwiadki” w czwartek, tj. 08.01.2015roku po raz kolejny wybrały się do Szkoły Podstawowej Nr 9 na integracyjne spotkanie ,które ma przybliżyć im jak wygląda edukacja szkolna – czym ona różni się od przedszkolnej. Tym razem przedszkolacy uczestniczyli w zajęcia świetlicowych .Wykonały na nich wspólnie z nauczycielkami i starszymi koleżankami piękne laurki.Została im przybliżona informacja na temat sposobu spędzania czasu po zajęciach lekcyjnych a w oczekiwaniu na rodziców.Dzieci pełni wrażeń i samodzielnych przemyśleń wróciły do przedszkola.