O nas

dziewczynka

Przedszkole nasze jest placówką 5 oddziałową, położoną w niewielkiej odległości od budynku żłobka. Posiadamy duży zagospodarowany ogród. Placówka wyróżnia się estetycznym wnętrzem, przestronnymi, funkcjonalnymi i dobrze wyposażonymi salami. Do dyspozycji dzieci mają nowoczesne i kolorowe łazienki. Zapewniamy pyszne i zdrowe 4 posiłki dziennie, uwzględniając wszystkie rodzaje diet. Nauczycielki w pracy z dziećmi wykorzystują tradycyjne i nowatorskie metody. Codziennie poprzez zabawę odkrywamy z dziećmi tajemnice świata, przyrody, rozwijamy ich zdolności, pomagamy zdobywać wiedzę i umiejętności, które będą potrzebne by sprostać wymaganiom stawianym w szkole i dorosłym życiu. Kładziemy duży nacisk na rozwijanie zdolności u dzieci organizując liczne zajęcia dodatkowe.

Przedszkole nasze dysponuje 125 miejscami. Dzieci przebywają w 5 oddziałach grupowych. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00- 16.30

ROK SZKOLNY 2016/2017

Przechwytywanie

 

Ogłoszenie 

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA 2017/2018

  W terminie  od 28 marca do 12 kwietnia  2017 r. odbywać się będą zapisy dzieci do przedszkola na rok szkolny 2017/2018.

Prosimy o pobieranie  i składanie wniosków w kancelarii  przedszkola
w w/w terminie 
od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00

 

HARMONOGRAM POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO DO PRZEDSZKOLI
(ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH)

NA ROK SZKOLNY 2017/18

 

LP Rodzaj czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i uzupełniającym Data rozpoczęcia Data zakończenia
Składanie deklaracji o kontynuacji wychowania przedszkolnego   20.03.2017  godz.15.00
1 Składanie wniosków o przyjęcie do przedszkola (lub innej formy wychowania przedszkolnego) wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym 28.03.2017 12.04.2017  godz.15.00
2 Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków do przedszkola (lub innej formy wychowania przedszkolnego) i dokumentów potwierdzających  spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym 28.03.2017 19.04.2017  godz.15.00
3 Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym 24.04.2017
4 Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych w postępowaniu rekrutacyjnym 28.04.2017
5 Postępowanie uzupełniające – przyjmowanie i weryfikacja  wniosków o przyjęcie do przedszkola (lub innej formy wychowania przedszkolnego) wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym uzupełniającym 15.05.2017 18.08.2017  godz.15.00
6 Postępowanie uzupełniające – Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych w postępowaniu rekrutacyjnym uzupełniającym 23.08.2017

 

Zapraszamy serdecznie na nasz profil na facebook:

https://www.facebook.com/Przedszkole-Miejskie-Nr-9-w-D%C4%99bicy-1320582734667444/?fref=ts

 

 

KWIECIEŃ

 

„W krainie czekolady”

12 kwietnia w Przedszkolu Miejskim nr 9 obchodzono Dzień Czekolady. Święto było doskonałą okazją do zorganizowania pysznej zabawy dla przedszkolaków. Dzieci zebrały się w sali „Jeżyków”, która w tym dniu zamieniała się w Czekoladową Krainę. Czekoladowe Wróżki: Ania i Aga witały przybywających różnymi gatunkami czekolady. Dzieci poznały historię czekolady i etapy jej produkcji. Dowiedziały się również, że można ją zrobić nie tylko w fabryce, ale i w domu. „Jeżyki” zaprezentowały sposób jej wykonanie pozostałym przedszkolakom. Były konkursy i zabawy – oczywiście czekoladowe. Na zakończenie „Jeżyki” zatańczyły czekoladowy taniec. Następnie dzieci udały się do swoich sal, gdzie samodzielnie przygotowały „czekoladowe smakołyki”: czekoladowe wafelki, czekoladowe herbatniki z posypką, murzynka, czekoladowe muffinki. Wszystkim bardzo smakowało! Po południu tych przysmaków mogli skosztować również rodzice, na specjalnie przygotowanej dla nich degustacji.
Było pysznie, słodko i czekoladowo!!!

 

 

„Przedszkolaki w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie”

W dniu 6 kwietnia 2017 r. , gr. IV „Niedźwiadki” wraz z gr. V „Jeżyki” odwiedziły Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Po długiej wycieczce autobusem dzieci swoje zwiedzanie rozpoczęły od spotkania z sympatyczną panią przewodnik, która opowiedziała przedszkolakom, jak powstaje szkło oraz w jaki sposób ze szkła wytwarza się wazony, figurki, itp. Następnie wszystkie dzieci pod okiem pracowników CDS malowały swój wielkanocny obrazek na szkle, a także zobaczyły pokaz dmuchania szkła przez chętne panie z przedszkola, co okazało się bardzo trudnym wyzwaniem. 

MARZEC

 

„Pajacyki i Motylki w DK Śnieżka””

 

 W dniu 29 marca dzieci z gr. I i II udały się do DK Śnieżka”, aby obejrzeć zmagania rówieśników podczas XXI Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Pajace”. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć występ dziecięcego teatru „Mini Fantazja” w sztuce „Dorosłym być” oraz „Fantazja”, który zaprezentował spektakl pt. „Chwila motyla”. „Pajacyki” i „Motylki” bardzo uważnie oglądały wszystkie przedstawienia, pamiętając o zasadach panujących w teatrze, a na koniec nagrodziły wykonawców gromkimi brawami.

 

„Międzynarodowy Dzień Teatru”

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, przypadającego na 27 marca każdego roku, dzieci z gr. II „Biedronki” wystąpiły ze sztuką pt. „Kopciuszek”. Zaprowadziły swoich kolegów i koleżanki w niezwykły świat wyobraźni. Kolorowa chusta animacyjna zmieniała się w różne przedmioty w zależności od sytuacji. W ten sposób ukazano dzieciom różne oblicza teatru, nie tylko te powszechnie znane. Na koniec dzieci odpowiadały na zadawane pytania, dotyczące obejrzanej sztuki.

 

 

„Światowy Dzień Wody”

 

22 marca każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Z tej okazji w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z przedstawicielem Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Jego celem było zwrócenie uwagi na problem dostępności do wody pitnej w każdym zakątku świata i zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi.

 

Konkurs „Rozśpiewane Przedszkolaki”

 

Dnia 22.03.2017 roku dzieci z grupy „Jeżyki” uczestniczyły w VII Przeglądzie Piosenki „Rozśpiewane Przedszkolaki”, który odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi. Reprezentantką naszego przedszkola była Milenka Mróz, która zaśpiewała piosenkę „Wesoła Szkoła”, zdobywając II miejsce.  Gratulujemy!

Podczas tej uroczystości odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Nasza szkoła właśnie taka, wymarzona dla każdego przedszkolaka”. Reprezentanci naszego przedszkola: Ola Raś i Szymon Mróz zajęli II miejsce . Gratulacje!

 

 

Konkurs logopedyczny „Łamańce językowe”

 

W dniu 20.03.2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi odbył się Logopedyczny Konkurs Recytatorski „Łamańce językowe”. Uroczystość związana była z obchodami 25 – lecia placówki. W konkursie brały udział dzieci z oddziałów przedszkolnych z terenu miasta Dębicy. Nasze przedszkole reprezentowała Iga Golba,  recytując wiersz Agnieszki Frączek pt. „Żuru gar”. Gratulujemy Iguni zajęcia II miejsca.

 

 

 

„Topienie Marzanny – Powitanie wiosny”

MARZANNO, MARZANNO! TY ZIMOWA PANNO!

ZIMĘ DZIŚ ŻEGNAMY, A WIOSNĘ WOŁAMY

WIOSNO, WIOSNO, WIOSNO PRZYBYWAJ!!!

W dniu 21 marca skończyła się astronomiczna zima i rozpoczęła wiosna. W związku z tym, przedszkolaki z gr. IV i V zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej Nr 8 w Dębicy. Dzieci miały okazję poznać szkołę, wzięły udział w interesujących zajęciach oraz zjadły pyszne ciasteczka i wypiły „magiczną” herbatkę. Punktem kulminacyjnym, było jednak pożegnanie zimy. Wszyscy więc w wesołym korowodzie, w radosnych nastrojach, śpiewając wiosenne piosenki i grając na instrumentach perkusyjnych dotarliśmy nad rzeczkę, gdzie głośnymi okrzykami pożegnaliśmy pięknie wystrojoną Panią Zimę.

 

„Powitanie wiosny”

 

„W kwiatów pąkach, w promieniach słonka idzie do nas Wiosna! Spacerujcie, podziwiajcie! Piekniejszej na świecie Wiosny nie znajdziecie” – tymi słowami dzieci z gr. IV zachęcały swych kolegów z przedszkola oraz grupę gości ze żłobka do zachwytu nad pięknem budzącej się do życia przyrody. Wierszem, piosenką i tańcem „Niedźwiadki” witały nową porę roku. W wiosennej inscenizacji nie mogło zabraknąć Marzanny, Bociana i oczywiście samej Pani Wiosny w osobie Nadii Kędzior, która rozsypywała ze swego zielonego koszyczka wielobarwne kwiaty. Po przedstawieniu każda z grup wykonała sobie z Panią Wiosną pamiątkowe zdjęcie.

 

„XVI Olimpiada na Olimpie”

 

W dniu 8 marca przedszkolaki z grupy V „Jeżyki” udały się do Szkoły Podstawowej Nr 9, gdzie odbyły się kolejne już międzyprzedszkolne zawody sportowe. Drużyna w składzie: Zuzanna Tyńska, Izabela Dygdoń, Maria Dziuk, Julia Moskal, Daniel Boczkowski, Konrad Gwóźdź, Bartosz Kluk i Mikołaj Krzystyniak dzielnie walczyli w każdej konkurencji, by zdobyć brązowy medal. A przed uczestnikami było aż 6 konkurencji sportowych. Wszyscy dzielnie walczyli aby zdobyć jak największą liczbę punktów. Pomagał im w tym doping licznie zgromadzonych kibiców. Najważniejsza jednak była dobra zabawa i wspaniała atmosfera. Czas oczekiwania na wyniki uprzyjemnił wszystkim Kinder SID.

Jesteśmy bardzo dumni z naszych olimpijczyków.

GRATULUJEMY!!!

 

„Dzień Kobiet”

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet chłopcy z gr. IV zaprosili wszystkie Koleżanki oraz Panie pracujące w przedszkolu na występ pt. „Wiele życzeń mam…” Wierszem, piosenką i tańcem wyrazili swój szacunek dla Małych i Dużych Kobiet, z którymi spotykają się na co dzień. Wręczając tradycyjnego tulipana Panowie przeprosili, że czasem bywają niegrzeczni i życzyli wszystkim obecnym „dużo drobnych radości, samych uśmiechów i pomyślności”

 

 

„Międzynarodowy Dzień Olimpijczyka”

 

6 marca obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Olimpijczyka”, w naszym przedszkolu nie mogliśmy więc o nim zapomnieć.
Obchody rozpoczęły się uroczystym ceremoniałem olimpijskim. Flaga i znicz olimpijski zostały wniesione przez młodych sportowców z grupy V „Jeżyki” przy dźwiękach hymnu olimpijskiego. Następnie przedszkolaki poznały historię Igrzysk Olimpijskich oraz dyscypliny sportowe rozgrywane na Olimpiadzie. Ciekawym punktem imprezy były konkursy i quizy sportowe, w których dzieci mogły zdobyć złoty medal jak na prawdziwych igrzyskach przystało oraz pokaz mody „sportowej”. Największa atrakcja czekała jednak dzieci na zakończenie – pokaz walki zapaśniczej w wykonaniu zawodników KS „Wisłoka” – Marcina Nykla i Adama Furgała. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem przyglądały się wyczynom i umiejętnościom sportowców deklarując się, iż w przyszłości również zostaną zapaśnikami. Był to dzień pełen atrakcji i pozytywnej energii.

 

LUTY

 

„Mam Talent 2017″

 

28 lutego w Szkole Podstawowej nr 9 w Dębicy odbyła się kolejna edycja konkursu „Mam Talent”. Wszystkie przedszkolaki obdarowane są różnymi talentami, ale w konkursie dzielnie reprezentowały nas 2 utalentowane „Jeżyki”. Iga Golba z wielkim zapałem recytowała wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”,natomiast Daniel Boczkowski zachwycił wszystkich swoimi umiejętnościami tanecznymi. Atmosfera, która panowała na konkursie, była jak na prawdziwej scenie: były emocje, wzruszenia,  sceniczna trema uczestników, żywa reakcja  publiczności, szczere kibicowanie zgromadzonych kolegów i koleżanek oraz jak przystało na publiczną imprezę –  blaski fleszy paparazzi. Jury miało trudny orzech do zgryzienia, oceniając uczestników: Iga zajęła II miejsce, natomiast Daniel miejsce III. Dziękujemy rodzicom za wkład wniesiony przy przygotowywaniu dzieci do konkursu.

 

„Z czerwonym kapturkiem przez świat bajek”

23 lutego każda z grup miała przyjemność gościć w swej sali Czerwonego Kapturka wraz z przyjacielem (???) Wilkiem. Pod ich przebraniami kryły się Pani Monika i Pani Ania
z Biblioteki Miejskiej – Filia nr 4. Czerwony Kapturek czytał bajki, w które wkradł się „chochlik drukarski”. Dzieci ze śmiechem zauważały i poprawiały wszystkie błędy w treści wykazując tym samym swą świetną znajomość popularnych utworów literatury dziecięcej. Następnie przedszkolaki rozpoznawały rekwizyty pochodzące z różnych bajek. Przy pomocy Wilka budowały wspólnie domek Babci. Zajęcia były bardzo ciekawe. Panie obiecały odwiedzić nas ponownie jak również zaprosiły nas do siebie – do Biblioteki.

 

„Powiatowy Turniej Rodzinny
o Pantofelek Królowej Jadwigi 2017 ”

 

21 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy odbyła się już 10 edycja Powiatowego Turnieju o Pantofelek Królowej Jadwigi. Od 5 lat „Pantofelek” przyjął charakter turnieju rodzinnego. Jest skierowany do 6-latków z przedszkoli i klas zerowych szkół powiatu dębickiego oraz ich rodziców. Nasze przedszkole reprezentowała Zuzia Tyńska z gr. V wraz z mamą, które dzielnie walczyły o złoty pantofelek w kilku konkurencjach, obejmujących sport, konkursy wiedzy ogólnej i zagadki logiczne. Pomimo tego, iż naszej reprezentacji nie udało się stanąć na podium, Zuzia z mamą świetnie się bawiły i miło spędziły czas.

 

„Międzynarodowy Dzień Kota”

 

Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowe, salonowe, dachowe, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty.
W piątek, 17 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy nietypowe święto – „Światowy Dzień Kota”.
W tym dniu wszystkie przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, zakładając przygotowane wcześniej kocie maski oraz dorysowując sobie wąsy. Najmłodsza grupa „Pajacyków” zaprosiła wszystkie dzieci do swojej sali, by tam uczcić święto „kocimi”piosenkami i wierszami. Pani Natalka z panią Beatką wcieliły się w role kotka i doktora przedstawiając dzieciom  opowiadanie o chorym kotku. Największą jednak atrakcją była wizyta pani weterynarz, która odwiedziła przedszkolaki ze swoim kotem.Podczas spotkania pani udzieliła rad jak należy opiekować się kotem, a także opowiedziała wiele ciekawostek z życia kotów.Przedszkolaki najbardziej nie mogły się doczekać na możliwość zabawy i pogłaskania „futrzastego” gościa. Ten dzień był pełen wrażeń – wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i na pewno długo będą miały to spotkanie w pamięci.

 

„Karnawałowa podróż dookoła świata”

 

15 lutego w naszym przedszkolu odbyło się kolejne cykliczne spotkanie z Filharmonią Podkarpacką. Dzieci miały okazję dowiedzieć się skąd wywodzi się karnawał i gdzie jest najhuczniej obchodzony.  W karnawałowy nastrój wprowadziły nas rytmy i melodie z odległych zakątków świata, a w muzycznej wyprawie towarzyszyły nam m.in. samba, cha-cha, tango. Wśród radosnych rytmów i pląsów słonecznej Argentyny przedszkolaki poznały także kolejny instrument – saksofon. Było rytmicznie, tanecznie, czasem głośno, a na pewno wesoło!

 

„W karnawale wszyscy urządzają bale”

Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe.

W dniu 15 lutego  w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy, który w tym roku przeniósł nas do Krainy Lodu. Wszystkie przedszkolaki już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Zaraz po śniadaniu dzieci założyły swoje stroje balowe i zamieniły się w księżniczkę Elzę, Annę i bałwanka Olafa, ale nie zabrakło również  batmanów, piratów, policjantów oraz wiele innych postaci.  Dzieci rozpoznać było trudno.  Wystrój sal wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim tym zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci. Cały okres balu przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze a dodatkowo pani fotograf wykonała pamiątkowe zdjęcia, które pięknie uwieczniły wesołe minki dzieci.

Następny bal karnawałowy już za rok…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Międzynarodowy Dzień Pizzy”

 

9 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Podczas wspólnego spotkania, dzieci dowiedziały się jaki kraj jest królestwem pizzy, poznały flagę Włoch i włoskie przysmaki oraz bawiły się przy włoskiej muzyce. Ale najważniejsza w tym dniu była właśnie PIZZA! Dzieciom z grup starszych wielką frajdę sprawiło przygotowywanie pizzy – rozpłaszczanie kulek drożdżowych, smarowanie sosem i nakładanie ulubionych składników. Każdy z przyjemnością zajadał samodzielnie przygotowaną pizzę. Natomiast młodsze dzieci miały okazję spróbować pysznej pizzy, przygotowanej przez panie kucharki, jakiej nie można zjeść w żadnej pizzerii!!!

 

„Wesoły odkrywca”

 

W dniu 3 lutego w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia eksperymentalne opierające się na doświadczeniach z zakresu chemii, fizyki i biologii, które przeprowadziła absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie – Jadwiga Płaczek. Celem warsztatów było zaspokojenie naturalnej ciekawości dzieci, które aktywnie uczestniczyły w zajęciach, samodzielnie wykonując doświadczenia, lub bezpośrednio pomagając w ich wykonaniu. Tematem głównym zajęć, była woda i jej właściwości.Prowadząca przedstawiła zagadnienia tak, że były zrozumiałe dla najmłodszych a przede wszystkim, wzbudziły w nich ciekawość i zachwyt, a najwięcej emocji wywołał „Pienisty wulkan” zachwycający swoimi barwami. Dzięki udziałowi w warsztatach dzieci miały okazję do radości odkrywania, rozwijania swojej wyobraźni, rozbudzania ciekawości, rozwijania motywacji do nauki i chęci poznawania świata.

 

STYCZEŃ

 

„Zima, zima, zima…Pada, pada śnieg…..”

„Pajacyki” i „Motylki” na kuligu

 

Korzystając z zimowych uroków, cieplutko ubrani z dobrym humorem i wielką ochotą na białe szaleństwa, 25 stycznia, grupa „Pajacyków” wraz z „Motylkami” wybrały się na kulig do Lubziny. Na miejscu  czekały na dzieci zaprzęgi konne. Przejazd saniami po ośnieżonej, spokojnej okolicy sprawił przedszkolakom dużo radości. Wszystkim dopisywały humory, było dużo śmiechu i zabawy, a najpiękniejsze chwile zostały utrwalone na zdjęciach.

 

„Dzień Babci i Dziadka”

W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie dni, które wzbudzają ogromne emocje – to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, dlatego też w podzięce za ich wielkie serce w dniach 10-13 stycznia odbyły się uroczyste spotkania, które stały się już tradycją w naszym przedszkolu. Pani dyrektor ciepłymi słowami witała szanownych gości, składając im serdeczne życzenia. W każdej grupie wiekowej przedszkolaki przygotowały programy artystyczne ( gr.I – inscenizacja „Trzej królowie w drodze do Betlejem”, gr.II – „Kopciuszek” z wykorzystaniem chusty animacyjnej, gr. III – spotkanie jasełkowe pt. „Tak! On jest królem” wg scenariusza A. Szafrańca, gr. IV – montaż słowno muzyczny, gr. V – „Opowieść wigilijna” ). Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a za swój trud włożony w ich wychowanie, obdarowani zostali przygotowanymi przez przedszkolaki upominkami. Po występach goście oraz dzieci zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 

GRUDZIEŃ

 

„Wigilia w przedszkolu”

Wigilia – najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór w roku, wyzwalający w ludziach ich najlepsze uczucia. W domach uroczyście, dziwnie urokliwie, ale nie tylko w domach. W naszym przedszkolu również.  I już tradycyjnie w tym dniu najstarsze przedszkolaki  przedstawiły „Opowieść wigilijną”. Ubrane w piękne stroje, wierszem i piosenką opowiedziały o narodzinach Jezusa. Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, jak również rozmowy przy wigilijnym stole wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości, nadziei i życzliwości.

Dzieci smakowały barszczyk, rybkę, kapustę z grzybami i inne smakołyki. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

 

Konkurs „Jem z głową. Zdrowo jesz – lepiej żyjesz”

Dnia 13 grudnia 2016 w DK Kosmos odbyło się podsumowanie akcji „Jem z głową. Zdrowo jesz – lepiej żyjesz” na którym dzieci z grupy V „Jeżyki” ( Iga Golba, Zuzia Tyńska, Milena Mróz, Julia Moskal, Lena Uriasz, Konrad Gwóźdź, Sebastian Olejarz, Kuba Niezgoda, Filip Nykiel, Daniel Boczkowski) zaprezentowały swój występ muzyczno – taneczny pt. „Jarzynowa gimnastyka” przed zebranymi gośćmi, rodzicami i władzami miasta. Dzieci bardzo zaangażowały się w swój występ i w nagrodę otrzymały słodkie upominki od burmistrza miasta Dębicy-pana Mariusza Szewczyka.

 

„W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę”

W grudniu po raz kolejny gościliśmy artystów z Filharmonii Podkarpackiej. Tym razem muzycy przybyli z audycją muzyczną na temat Świąt Bożego Narodzenia „W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę”. W czasie spotkania zapanował iście świąteczny klimat. Przedszkolaki wraz z artystami śpiewały kolędy i pastorałki. Dowiedziały się kto wymyślił pierwszą szopkę i kiedy powstała pierwsza kolęda. Poznały też nowy instrument: gitarę elektryczną oraz jej budowę.

 

„Góra Grosza”

Akcja Góra Grosza organizowana byłą w naszym przedszkolu w dniach 28. 11– 9.12 2016 roku. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzeniu  dofinansowaniu domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, oraz domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Włączając się w akcję Góra Grosza chcemy uświadomić przedszkolakom, że oddając choćby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.

„Wiemy co jemy”

Nasze  przedszkole podejmuje wiele  inicjatyw  mających  na  celu poszerzenie wiedzy  naszych  wychowanków  oraz  wyrabianie prozdrowotnych  nawyków. W  związku  z  tym  w  czwartek  8 grudnia  nasze przedszkole  odwiedził niezwykły  gość – Pani dietetyk.  W interesujący  sposób  przedstawiła dzieciom zawód  dietetyka,  poszerzyła wiedzę na temat  zdrowego  odżywiania, zapoznała  z  piramidą  żywienia  od produktów  najzdrowszych  i  najbardziej wartościowych  po  te,  które w odżywianiu  mogłyby  zostać  wyeliminowane bez  szkody  dla  organizmu. Tłumaczyła,  dlaczego  należy  ograniczać słodycze  i słodkie napoje,  a zwiększyć  spożycie  warzyw  i  owoców,  a także w jaki  sposób  żywność  wpływa  na nasze  zdrowie  i  zachowanie.

Na  zakończenie  tego  pouczającego  spotkania  dzieci  otrzymały  upominki  w  postaci  zaproszenia do centrum dietetycznego, oraz kolorowanki.

 

„Jeżyki” w Domu Dziecka „Hanka”

Dnia 7 grudnia przedszkolaki z grupy Jeżyki wraz z panią A.Kozioł i A.Kuczerą oraz wolnotariuszami  szkolnego koła PCK Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 z opiekunem panią Marzeną Rzucidło udały się z prezentami mikołajkowymi dla podopiecznych Domu Dziecka Hanka. Upominki zostały złożone na ręce pani dyrektor, która przyjęła nas bardzo ciepło i serdecznie, kierując ogrom podziękowań dla dzieci i ich rodziców którzy wsparli zbiórkę.
Lista darczyńców:
P. Ewelina Tylec
P. Marta i Łukasz Boczkowscy
P. Anna i Andrzej Mróz
P. Barbara i Zbigniew Kluk
P. Marcelina i Damian Depta
P. Dominika i Jacek Krzystyniak
P. Monika i Artur Gwóźdź
P. Aneta i Krzysztof Maźniccy
P. Monika i Wojciech Gromadzcy
P. Barbara i Paweł Dygdoń
P. Wioletta i Paweł Tyńscy
P. Magdalena i Jordan Siwiak
P. Magdalena i Tomasz Golba
P. Marta i Damian Dziuk
P. Magdalena Mróz
P. Joanna i Łukasz Olejarz
P. Magdalena i Damian Szelest
Nauczycielki z grupy V składają serdeczne podziękowania rodzicom za wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy. Za bezinteresowną chęć czynienia dobra. Za pomoc i życzliwość.

 

Przedszkolny Konkurs Piosenki Matematycznej „Fajnie śpiewamy -matematykę znamy”

7 grudnia w naszym przedszkolu odbył się konkurs piosenki pod hasłem „Fajnie śpiewamy – matematykę znamy”,w którym motywem przewodnim była matematyka. Głównym celem tego konkursu było popularyzowanie piosenki przedszkolnej, kształcenie muzyczne poprzez zabawę, prezentacja uzdolnień muzycznych przedszkolaków, rozbudzenie u młodych wykonawców zamiłowania do śpiewu i muzyki oraz kształtowanie wrażliwości artystycznej i kulturalnej. 10 uczestników pięknie zaprezentowało swoje utwory, jednak jury uznało, iż najlepiej zaśpiewała Milena Mróz gr. V,( I miejsce), Lidia Jurek i Filip Kliś gr. II
( II miejsce)oraz Zuzanna Ryba gr. III ( III miejsce). Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

 

 

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

5 grudnia odwiedził nasze przedszkole wyjątkowy gość – święty Mikołaj. Na spotkanie z nim przygotowywaliśmy się już wcześniej, poznając jego historię, jego dobroć okazywaną m.in. poprzez obdarowywanie prezentami ludzi a w szczególności dzieci. Uczyliśmy się piosenek o tym, że „wszystkie dzieci Mikołaja kochają i wszystkie dzieci na niego czekają”.Św. Mikołaj w przedszkolu.

Przed przyjściem Mikołaja dzieci obejrzały przedstawienie, w którym szczególną uwagę dzieci przykuł pokaz czarów i iluzji przygotowanych przez aktorów . I to właśnie jeden z nich zaprosił do nas świętego Mikołaja. Po przywitaniu nastąpił długo wyczekiwany moment rozdawania prezentów uwieczniony pamiątkowymi zdjęciami. Dzieci bardzo ucieszyły się z podarunków a swoją wdzięczność wyraziły piosenką.

Dziękujemy Ci święty Mikołaju za odwiedziny i worek prezentów. Mamy nadzieję, że za rok znowu się zobaczymy.

 

LISTOPAD

Hokus-pokus, cary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe cary”

29 listopada w Przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.

Andrzejki w Naszym Przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Specjalnie na ten dzień przybyły do nas zaprzyjaźnione czarownice. Nie zabrakło  ustawiania bucików, lania wosku, czy wróżb z kubeczków.  Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada odbyło się spotkanie międzygrupowe z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię powstania tego święta, wysłuchały bajki pt. „Misiaczek”, czytanej przez „prawdziwego misia”. Bawiły się ze swoimi maskotkami przy piosenkach i wierszach o misiach. Dzieci, które brały udział w miejskim konkursie recytatorskim „Misiolandia” zadeklamowały swoje wiersze. Na koniec każdy otrzymał kolorowankę o misiu oraz ciasteczko „Lubiś”.

Konkurs recytatorski „Misiolandia”

22 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się konkurs recytatorski „Misiolandia” zorganizowany z okazji Dnia Pluszowego Misia. Nasze przedszkole reprezentował Ignaś Wójcik z grupy „Niedźwiadki” oraz Mikołaj Krzystyniak i Iga Golba z grupy „Jeżyki”. W konkursie brało udział ponad 40 uczestników. Dzieci otrzymały dyplomy z podziękowaniem za udział w konkursie, a Iga uzyskała wyróżnienie

 

Husky z wizytą u przedszkolaków

23 listopada Jeżyki i Niedźwiadki odwiedziła pani Ewa Wójcik dogoterapeutka ze swoją podopieczną Shinuką. Dogoterapia pozwala przełamać lęk przed czworonogiem i pogłębiać kontakt poprzez podchodzenie do niego, głaskanie i przytulanie się. Pomaga też kształtować orientację w schemacie własnego ciała i poznawać budowę zwierzęcia. Podczas zajęć w przedszkolu dzieci mogły stopniowo zapoznawać się z psem, jego zwyczajami, jedzeniem czy nawykami. Te ćwiczenia budowały zaufanie między psem a dziećmi.  Była to także znakomita okazja do tego, by ćwiczyć koncentrację uwagi i wyzwalać spontaniczną aktywność dzieci wobec psa.

 

Zamiast lizaka karma dla psiaka

Przez cały październik w ramach akcji charytatywnej przedszkolaki zbierały karmę dla  piesków z Przytuliska „Psi Azylek”. Akcję zorganizowała grupa Jeżyków i towarzyszyło jej hasło „Zamiast lizaka karma dla psiaka”. Celem akcji byłą pomoc bezdomnym zwierzętom, a także obudzenie w dzieciach potrzeby okazywania wsparcia wszystkim potrzebującym. Przedszkolakom udało się zebrać kilkanaście kilogramów suchej karmy i puszki z mięsem.
Nauczycielki z grupy V składają serdeczne podziękowania dla wszystkich osób o wielkim sercu, które wsparły akcję.

 

„Za mundurem panny sznurem”

W listopadzie odbyło się kolejne muzyczne spotkanie z muzykami Filharmonii Podkarpackiej. Dzieci wysłuchały utworów patriotycznych takich jak „Rota” „Wojenny hymn harcerski”   Poznały też kolejne instrumenty muzyczne: trąbka oraz puzon. Przedszkolaki dowiedziały się, że instrumenty te należą do grupy instrumentów dętych blaszanych i zbudowane są m.in. z ustnika, czary, zaworów i suwaków.

 

Biedronki i Jeżyki w bibliotece

16 listopada przedszkolaki udały się na lekcję biblioteczną poświęconą wartości moralnej jaką jest odwaga. Pani Roma przeczytała dzieciom utwory poświęcone tej tematyce, wyjaśniła znaczenie terminu odwaga. Zachęcała dzieci do dyskusji, zadawała pytania. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach.
Serdecznie dziękujemy pani Romie za interesujące zajęcia i ciepłe przyjęcie przedszkolaków. 

 

Klaun w przedszkolu

W listopadzie nasze przedszkole odwiedził wesoły Klaun. Pokazał dzieciom wiele różnych magicznych sztuczek cyrkowych. Żonglował  piłeczkami i kółkami, unosił magiczne patyki, „znosił jajka”. Zaprosił dzieci do wspólnych występów. To był dzień pełen radości i śmiechu.

 

„Motylki” i „Niedźwiadki” w bibliotece

10 listopada gr. III i IV wybrały się do biblioteki przy DK „Śnieżka”. Pani Bibliotekarka przytoczyła kilka definicji słowa „odwaga” z różnych słowników i encyklopedii. Przeczytała dzieciom kilka utworów z literatury dziecięcej dotyczących wartości moralnej, jaką jest „odwaga”, m.in.: „Król i Błazen” J. Brzechwy. Odważne dzieci miały okazję zaprezentować na forum wybrany wiersz i piosenkę.

 

Konkurs „Nasze symbole narodowe i regionalne”

8 listopada 2016r w Galerii Sztuki MOK odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Nasze symbole narodowe i regionalne” zorganizowanego przez Wspólnotę Ziemi Dębickiej oraz Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 2. W konkursie brały udział dzieci z grupy V Jeżyki: Lena Uriasz, Izabela Dygdoń, Aleksandra Siwiak, Daniel Boczkowski ( prace plastyczne pod kierunkiem pań
A. Kuczery i A. Kozioł) oraz z grupy IV Niedźwiadki: Sara Kusibab
( praca pod kierunkiem pani B. Krystek- Cygan). Przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

 

„Spotkanie literackie” w grupie „Motylków”

Dnia 3 listopada, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie literackie dotyczące wartości moralnej jaką jest szacunek. Przygotowały go dzieci z grupy III „Motylki”. Przedstawiono inscenizację wierszy „Kwoka”, „Tadeuszek” oraz wesołe piosenki a następnie wszyscy słuchali opowiadania „Trzy córki” czytanego przez mamusię Mikołaja. Był to miły wieczór spędzony wspólnie w przedszkolu.

 

„Jeżyki” na Cmentarzu Wojskowym

W nawiązaniu do Święta Zmarłych oraz zbliżającego się Święta Niepodległości przedszkolaki z grupy V odwiedziły Cmentarz Wojskowy. Celem wizyty było oddanie hołdu żołnierzom poległym w czasie I i II wojny światowej, a także zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobami.

 

 

PAŹDZIERNIK

 

Konkurs rodzinny
„Najciekawsza dynia na Halloween”

26 października został rozwiązany konkurs na „Najciekawszą dynię na Halloween”. Udział w konkursie wzięły przedszkolaki z naszego przedszkola wraz ze swoimi rodzicami. Liczba zgłoszonych prac była imponująca, bo aż 35 dzieci przyniosło swoje wytwory artystyczne. Wśród wszystkich prac znalazły się dynie zachwycające wielkością, jak i te całkiem małe, ale wszyscy wykazali się niesamowitą pomysłowością i twórczością. Wystawa prac wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród pozostałych przedszkolaków oraz ich rodziców. Zgodnie z regulaminem jury nagrodziło wszystkich uczestników konkursu pięknymi grami planszowymi i słodkimi upominkami, natomiast zwycięzcami zostali: I miejsce – Iga Golba, gr.V, II miejsce – Maksymilian Świętoń, gr.II, III miejsce – Aleksandra Raś, gr.V, IV miejsce – Kacper Miąso, gr.IV, Xavier Micek, gr.V, Jan Ryszkiewicz, gr.III, Igor Woszczyna, gr.III.
Dzieciom i rodzicom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy pomysłowości!

 

Dzień Edukacji Narodowej

14 października to wyjątkowy dzień dla pracowników naszego przedszkola. Wtedy bowiem obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Dzieci z gr V również postanowiły podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom za trud włożony w ich wychowanie, edukację i opiekę. W tym uroczystym dniu „Jeżyki” zaprosiły gości na akademię, na której zaprezentowały wiersze
i piosenki oraz złożyły płynące prosto z małych serduszek życzenia.

 

 

Jesień w lesie

Dnia 11 października dzieci z gr. III oraz z gr. V wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Pustkowie, gdzie spotkały się z panią leśnik, która w ciekawy sposób opowiedziała o odmianach drzew oraz  o zwierzętach występujących w tutejszych lasach. Pani Leśnik oprowadziła dzieci po szkółce, w której poznały gatunki  młodych drzewek iglastych i liściastych, dzieci dowiedziały się również dlaczego niektóre drzewa w lesie są wycinane a także zobaczyły jak wyglądają rośliny zaatakowane przez szkodniki. Ostatnim punktem wycieczki było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek, a także gry i zabawy na świeżym powietrzu.

 

Smaczne i zdrowe

Dnia   7 października dzieci z gr. III przygotowały sałatkę owocową. Samodzielnie kroiły przyniesione owoce, zachowując  bezpieczeństwo i pełną higienę. Przygotowana sałatka była bardzo smaczna i dała dzieciom wiele satysfakcji z możliwości samodzielnego przygotowania potrawy i poczęstowania innych.

 

Mobilne Planetarium w przedszkolu

Dnia   6 października w naszym przedszkolu gościło Mobilne Planetarium Jupiter z Mielca. Jest to połączenie rozrywki, które w swoim pokazie łączy warsztaty z interesującą formą nauki. Planetarium umożliwia przestrzenne prezentacje zjawisk niewidocznych gołym okiem. Była to dla dzieci rewelacyjna okazja do pogłębienia wiedzy na temat zjawisk astronomicznych. Nadmuchiwana ogromna kopuła stanowiła idealną namiastkę kosmosu. Zaciemnione wnętrze zapewniło niepowtarzalny klimat i umożliwiło dogłębne przeżycie każdej fazy multimedialnej projekcji. W  jednej chwili przedszkolaki przeniosły się w świat zagadek kosmosu i obejrzały pokazy multimedialne. Dowiedziały się i zobaczyły jak powstał wszechświat, galaktyki, układ słoneczny, zobaczyły ruch planet, a to wszystko na podstawie pięknej bajki pt: „O gwiazdce, której się udało”. Dzieci obejrzały również bardzo interesującą bajkę o życiu dinozaurów z efektem 3D. Przedszkolakom takie nietypowe zajęcia bardzo się podobały i sprawiły ogromną radość. Pozostawiły niezapomniane wrażenia, będąc jednocześnie wspaniałym wprowadzeniem do świata planet, gwiazd i kosmosu.

 

WRZESIEŃ

Teatrzyk w przedszkolu

Dnia 30 września do naszego przedszkola zawitali aktorzy z Teatru w Krośnie. Główni bohaterowie przypomnieli dzieciom jak poruszać się po drodze, aby było zdrowo i bezpiecznie oraz zapoznali dzieci z niektórymi znakami drogowymi, aktywnie włączając w to przedszkolaków. Dzieci utrwaliły sobie zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę i numery alarmowe. Brały aktywny udział w rozmowach na temat bezpiecznych miejsc do zabawy. Przedstawienie dostarczyło dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.

 

Ognisko integracyjne „Motylków”

Dnia 29 września grupa III „Motylki” wyjechała na ognisko integracyjne do Gumnisk. Grupa została zaproszona do posiadłości
p. Ryszkiewiczów. Słoneczna, piękna pogoda sprzyjała wesołym zabawom i odpoczynkowi na łonie przyrody. Dzieci były zachwycone pobytem na wsi. Gospodarze przygotowali ognisko i słodki poczęstunek. Wspólnie z dziećmi bawili się w wesołe zabawy. Dziękujemy p. Ryszkiewiczom, p. Szczepanikom oraz wszystkim rodzicom którzy pojechali z nami za zaangażowanie i pomoc.

 

Saperzy w przedszkolu

Dnia 22 września nasze przedszkole odwiedzili żołnierze z Patrolu Rozminowania z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Saperzy przygotowali dla przedszkolaków ciekawą prezentację. Dzieci miały możliwość zobaczenia specjalistycznych urządzeń i stroju, który zakładają saperzy podczas kontaktu z niewypałem. Następnie grupa „Jeżyków” miała możliwość obejrzeć samochód, którym Patrol Rozminowania jeździ na akcje. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane i zadawały mnóstwo pytań. Dzieci podziękowały saperom, a żołnierze na pamiątkę spotkania rozdali im naklejki z logo saperów.

Dzień Przedszkolaka

20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka i z tej okazji w naszym przedszkolu zorganizowany został wyjątkowy bal, który poprowadził sympatyczny klaun. Dzieci w wybranych przez siebie kostiumach uczestniczyły we wspólnej zabawie, konkursach i grach zespołowych. Nie zabrakło uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku. Było wesoło i kolorowo!!!

 

Akcja „Sprzątanie Świata”

W dniu 19 września grupa „Jeżyków” aktywnie uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. Dzieci zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki oraz worki na śmieci wysprzątały pobliski plac zabaw, zbierając znalezione na trawniku śmieci, przy okazji segregując je. Akcja ta uświadomiła dzieciom konieczność dbania o środowisko, w którym żyją.

 

Urodzinki „Jeżyków”

Dzień urodzin jest dla każdego dziecka bardzo ważny. Jest to „Jego dzień” i właśnie w tym dniu ten mały człowiek znajduje się w centrum uwagi. W grupie „Jeżyków” urodzinki obchodzimy w tym roku w sposób szczególny. Mały jubilat traktowany jest wyjątkowo! Oprócz wspólnych zdjęć, życzeń i słodkiego poczęstunku, solenizant ma mnóstwo przywilejów, aby w tym szczególnym dniu czuł się naprawdę wyjątkowo.

Witamy w roku przedszkolnym 2016/2017

wyprawka
Z okazji rozpoczynającego się nowego roku przedszkolnego serdecznie witamy wszystkie dzieci w naszym przedszkolu!
Życzymy Wam radości, miłej zabawy i wielu sukcesów!
Dyrektor i pracownicy przedszkola

 

Serdecznie zapraszamy na zebranie!!!

Serdecznie zapraszamy  wszystkich rodziców na zebranie, które odbędzie się
12 września o godz. 16.30

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW DLA DZIECI 6 – letnich
W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

 

„Mały elementarz. Roczne przygotowanie przedszkolne”,
praca zbiorowa, wyd. MAC

Zestaw podręczników należy zakupić we własnym zakresie

 

 

Zapraszamy na spotkanie adaptacyjne

Pragniemy, aby wszystkie dzieci z radością
i uśmiechem przychodziły do naszego przedszkola.

Dlatego w naszym przedszkolu odbędą się zajęcia adaptacyjne dla dzieci nowo przyjętych
wraz z opiekunem.

 30.08 (wtorek)
o godz. 15.00 dla dzieci nowo przyjętych.

Prosimy o przyniesienie obuwia na zmianę
dla dziecka i opiekuna.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

ROK SZKOLNY 2015/16

W przedszkolu wcale nie jest nudno:

CZERWIEC

Żegnamy przedszkole

 

 21 czerwca  dzieci z grupy „Jeżyki” uroczyście żegnały przedszkole. Program, który przygotowały pod kierunkiem pani Bożeny Sroki i  Anny Szczerbińskiej dla swoich rodziców zatytułowany był „Z biegiem Wisły” i tematycznie związany z realizacją planu rocznego ” Kto Ty jesteś Polak mały” . Piękna dekoracja nawiązywała do miast, o których dzieci śpiewały piosenkę „Wytrysła Wisła z gór” recytowały wiersze i tańczyły regionalne tańce. Tą magiczną podróż starszaki rozpoczęły od narodowego tańca Polonez i zaproszenia zebranych gości do wspólnej wycieczki słowami ” nim się jednak rozstaniemy w ciekawą podróż z biegiem Wisły popłyniemy”. W końcowej części programu dzieci żegnały przedszkolny okres wesoły – dziękując wszystkim za opiekę, posiłki, milę spędzony czas . Pani dyrektor wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomiki i upominki, życząc wszystkim  słonecznych wakacji i sukcesów w szkole. 

Rodzinny Piknik

 

 Tradycją naszego przedszkola jest ,że na zakończeniu roku przedszkolnego w naszej placówce jest organizowany rodzinny piknik.W tym roku prowadził zabawy i konkursy dla dzieci tato naszego Filipka – DJ pan Daniel Szczepanik . Na naszych milusińskich czekało mnóstwo atrakcji – dmuchańce,  zabawy przy muzyce z udziałem DJ, liczne konkursy ,loteria fantowa, smakołyki: gofry, zapiekanki,bigos… .Dzieci zaś dla rodziców przygotowały pokaz taneczny z poszczególnych grup wiekowych i galerię prac – „Moja rodzina”. Przy dźwiękach skocznej muzyki  i pięknej pogodzie szybko minął czas i żal było się rozstawać .Pani dyrektor mgr Marta Laskowska dziękując za udział i  żegnając uczestników zaprosiła wszystkich na podobne wydarzenie za rok.

Spotkania z folklorem

 

 09 czerwca do naszego przedszkola przybył zespół pieśni i tańca „Senior”, który zaprezentował dzieciom stroje  oraz piosenki ludowe związane z regionem dębickim. Dzieci  z zaciekawieniem słuchały ludowych melodii przy  akompaniamencie akordeonu. Występ poprzedziło przedstawienie pt”Kopciuszek” przygotowane przez dzieci z grupy „Jeżyki” pod kierunkiem pani A. Kuczery. Piękna scenografia i choreografia przeniosły nas  na bal gdzie Kopciuszek swoją delikatnością i pięknem podbił serca gości. 

Spotkania z folklorem

 

 07 czerwca dzieci z grupy „Motylki” wraz z rodzicami pojechały na wycieczkę autokarowa do Skansenu Archeologicznego w Trzcinicy – Karpacka Troja.Dzieci odwiedziły specjalne pomieszczenie noszące nazwę „Salka Małego Odkrywcy”. W tym przytulnym i uroczym pomieszczeniu najmłodsi przenieśli się w podróż w odległe czasy aby poznać świat, w którym przed wiekami żyli ich rówieśnicy.Dzieci maiły także okazje oglądnąć repliki zabawek z różnych okresów. Wspólnie z rodzicami spacerowały po skansenie poznając jego historię oraz tajemnice grodu Trzcinicy. Troszkę zmęczeni ale pełni niezapomnianych wrażeń dzieci w radosnych nastrojach powróciły do przedszkola.

Święto Mamy i Taty w grupie „Niedźwiadków”

 

07 czerwca, dzieci z grupy IV świętowały Dzień Mamy i Taty. Jest to szczególna uroczystość, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma rodziców ze swoich pociech. Na tę okoliczność przedszkolaki przygotowały część artystyczną – inscenizację bajki „Kopciuszek” a także wiersze i piosenki. Po występie dzieci wręczyły rodzicom samodzielnie wykonane prezenty, a wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

„Niedźwiadki” w Kopalni Soli

 

 W dniu 2 czerwca odbyła się wycieczka do Kopalni Soli w Bochni,w której udział wzięły dzieci z gr. IV. Przedszkolaki przeszły piękną trasę zagłębiając się w historię kopalni i poznając tajniki wydobywania soli kamiennej od początku istnienia kopalni, aż po czasy współczesne. Wycieczkę po kopalni dzieci rozpoczęły przejazdem kolejką,a ostatnim punktem było zejście po 307 schodach na głębokość aż 334 m pod powierzchnię ziemi, gdzie na dzieci czekała duża przestrzeń do zabawy.Z uśmiechem na twarzach dzieci wróciły do przedszkola.

Wszystkie dzieci nasze są

 

 Dzień Dziecka to ulubione święto naszych milusińskich – oprócz życzeń, całusów od najbliższych otrzymują mnóstwo prezentów i niespodzianek. W tym roku dzieci z naszego przedszkola swój dzień świętowały rozmaicie. Grupa „Pajacyki” udała się na orzeźwiające, różnosmakowe lody do kawiarni.  Dzieci z grupy „Biedronki” i „Jeżyki”  udały się  na warsztaty kulinarne do Pizzerii  „Pappas” .Uczestniczyły one w samodzielnym  przygotowaniu pizzy pod okiem kucharza. Miały możliwość degustacji przyrządzonej przez siebie potrawy, która wszystkim dzieciom bardzo smakowała . Również panie smakowały doskonałej pizzy.Po skończonych warsztatach dzieci bawiły się w ogrodzie na urządzeniach terenowych.Pełne miłych przeżyć i nowych doświadczeń wróciły do przedszkola. Do dzieci z grupy „Motylki” przyszły panie z Kulkolandii, które prowadziły muzyczne zabawy , malowanie twarzy.  Zaś grupa„Niedźwiadki” wybrała się do „Kulkolandii” na zaproszenie mamy Izabelki  Dygdoń, korzystały tam z atrakcji – zjeżdżalni ,zabaw na urządzeniach. W doskonałych humorach powróciły do swojej sali .W przedszkolu na każda grupę czekała słodka niespodzianka. 

MAJ

Cudownych rodziców mam

O Dniu  Mamy i Taty wszyscy pamiętamy.”Biedronki z grupy II wraz z nauczycielkami przygotowały montaż słowno – muzyczny „Bajka z życzeniami”, gdzie wcieliły się w bajkowe postacie oraz pokaz tanecznych umiejętności do piosenki „Być dorosłą” .Wdzięczność, szacunek i miłość czterolatki pragnęły wyrazić również poprzez wręczenie samodzielnie malowanych serduszek i kwiatów. Wszystkim rodzicom życzymy uśmiechu,aby przeganiał zmartwienia , pomyślności i zdrowia, by realizować plany i marzenia.

W Kopalni Soli w Bochni

 23 maja ,w poniedziałek dzieci z grupy „Jeżyki” wraz z rodzicami udały się na wycieczkę autokarową do najstarszej Kopalni Soli w Bochni. Wraz z panią przewodnik przenieśliśmy się w czasie i dzięki prezentacji multimedialnej poznaliśmy w jaki sposób wydobywano dawnej sól . Dlaczego nazywano ją białym złotem, jakich narzędzi używali górnicy pracujący w zamierzchłych czasach. Mieliśmy okazję przejechać się kolejką Kuba i dowiedzieć się skąd taka nazwa. W Kaplicy św. Kingi poznaliśmy legendę i podziwialiśmy szopkę bożonarodzeniową z „śniegiem solnym „. Sił regenerowaliśmy w restauracji i na sali zabaw by  po chwili wytchnienia udać się na spływ łódkami, tam na moście „westchnień” wypowiadaliśmy swoje życzenia .Po wyjściu z kopalni dzieci przygotowały dla swoich kochanych rodziców niespodziankę – pięknie wyśpiewały życzenia i wręczyły upominki. Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola – były to niezapomniane chwile spędzone z rodzicami.  ZA UFUNDOWANIE  PRZEJAZDU AUTOKAREM DZIECI WRAZ  Z WYCHOWAWCZYNIAMI  DZIĘKUJĄ PAŃSTWU ANECIE MIKRUT-  SIEWIOREK  I  WOJCIECHOWI MRUK.

„Mali Projektanci”

 20 maja ,w piątek  w naszym placówce odbyły się nietypowe zajęcia plastyczne prowadzone przez znana malarkę dębicką – absolwentkę naszego przedszkola ; panią Agnieszkę Osak. Przedszkole nasze jako ostatnie uczestniczyło w projekcie „Mali projektanci” realizowanym przez Śnieżkę i Fundacje Śnieżki „Twoja szansa”. Projekt edukacyjny „Mali projektanci” jest działaniem wspierającym najmłodszych poprzez  rozbudzanie kreatywności obcowania ze sztuką. Celem zajęć było poszerzenie wiedzy o kolorach i pokazanie dzieciom w jaki sposób można łączyć twórczość z dobra zabawą. Dzieci z grupy „Jeżyki” brały czynny udział w tworzeniu spektakularnego dzieła pod okiem utalentowanej malarki pani Agnieszki.. Była to wielopoziomowa konstrukcja  „Rakiety”ożywiona paletą barw, którą po wielu latach nasza absolwentka powróciła do tego miejsca gdzie uczyła się robić pierwsze prace plastyczne , może wtedy troszkę nieporadne a dziś prawdziwe arcydzieła . Każdy przedszkolak stał się twórca tego wspaniałego dzieła. Po zakończeniu dzieci zostały obdarowane dyplomikami i upominkami. Zaś na ręce pani dyrektor M. Laskowskiej został przekazany pakiet materiałów do edukacji artystycznej dla dzieci i bon zakupowy dla nasze placówki. Bardzo dziękujemy organizatorom.

Spotkanie z muzykami Filharmonii

 16 maja ,w poniedziałek odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie z muzykami Filharmonii Podkarpackiej pt „Muzyczne ABC” .Wspólnie przypomnieliśmy sobie instrumenty muzyczne ,odgadywaliśmy zagadki muzyczne i śpiewaliśmy piosenki.Muzyczne spotkania stały się okazją do uwrażliwienia dzieci na bezpośredni odbiór muzyki.Dawały nam one wiele radości i wyzwalały ekspresję twórczą.

W Szkole Muzycznej

 13 maja ,w piątek dzieci z grupy „Jeżyki” były w Szkole Muzycznej im. K. Pendereckiego na koncercie w wykonaniu uczniów tejże szkoły i zaproszonych gości. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z instrumentami dętymi, klawiszowymi, strunowymi.Dzieci miały okazję oglądnąć prezentacje multimedialną i wysłuchać recytacji wierszy o instrumentach. Po koncercie miały także okazje zwiedzić szkołę.Pełni wrażeń wróciły przedszkolaki do swojej sali gdzie jeszcze długo brzmiały w uszach dźwięki różnych instrumentów .

Gość z biblioteki

 11 maja ,w środę zaprosiliśmy do przedszkola panie z biblioteki przy Domu Kultury „Śnieżka”. Dzieci słuchały wierszy J. Tuwima. W miłej i wesołej atmosferze nasi goście wspólnie z dziećmi przedstawiły utwór”Rzepka”. Wspólne spotkanie było okazja do podziękowania paniom bibliotekarka za systematyczna współpracę  z dziećmi z naszego przedszkola. Nasi wychowankowie wręczyli pisemne podziękowanie oraz skromny upominek.

„Cała Polska czyta dzieciom” – Bambo w przedszkolu.

 10 maja ,we wtorek w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”odbyło się kolejne cykliczne spotkanie pod hasłem „Bambo w przedszkolu”. Z tej okazji dzieci z grupy „Biedronki” pod kierunkiem pani R. Kliś i D. Tuchowskiej przygotowały inscenizacje utworu J. Tuwima „Bambo”. Dzięki piosenkom, muzyce i  barwnej scenografii a także charakteryzacji dzieci  został przybliżony świat afrykańskiej  dżungli – jej roślinność i zwierzęta

Tutniej wiedzy o zdrowiu

 10 maja we wtorek w Przedszkolu Miejskim Nr 6 odbył się Turniej wiedzy o zdrowiu, uczestniczyły w nim dzieci ze wszystkich dębickich przedszkoli. Nasi milusińscy w zmaganiach mogli wykazać się wiedzą z dziedziny zdrowia: sprawnym rozwiązywaniu zagadek, rozpoznawaniu i smakowaniu zdrowych produktów , umiejętnością dokończenia rymowanek oraz w zadaniu specjalnym, w którym uczestniczyło także jury – piciu soczku na czas. Uczestnicy turnieju mieli okazję oglądnąć przedstawienie o zdrowiu i zdrowym stylu życia . Na zakończenie dzieci odebrały z rąk Dyrektora MZO pana I. Kozaka pamiątkowe dyplomiki i upominki.

KWIECIEŃ

„Cała Polska czyta dzieciom” – spotkanie z panem wiceburmistrzem W. Iwasieczko.

 28 kwietnia,w piątek w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”odbyło się kolejne cykliczne spotkanie pod hasłem „Kto Ty jesteś”. Z tej okazji dzieci z grupy „Niedźwiadki” pod kierunkiem pani A. Kuczery przygotowały przedstawienie oparte na legendzie „O Lechu, Czechu i Rusie”. Przepiękna scenografia przeniosła nas w zamierzchłe czasy , z których dzieci pierwszą stolicą Polski było Gniezno.Swoja miłość i przywiązanie do Polski dzieci zaznaczyły po raz kolejny recytując „Katechizm małego Polaka” i śpiewając melancholijną piosenkę „Bo To mój kraj nasza ojczyzna”. Następnie pan wiceburmistrz W. Iwasieczko przeczytał dzieciom legendę .Po spotkaniu w naszym przedszkolu dzieci z grupy „Niedźwiadki” i „Jeżyki” wyruszyły na obchody zorganizowane z okazji DNIA FLAGI. Happening odbywał się na dębickim rynku . W uroczystości uczestniczył pan burmistrz M. Szewczyk , dyrektorzy i nauczyciele dębickich przedszkoli wraz z dziećmi najstarszych grup. Po wysłuchaniu okolicznościowego przemówienia , zebrani oglądnęli Krakowiaka w wykonaniu grupy tanecznej „Iglopopanie” następnie wszystkie dzieci odtańczyły Polonez Warszawski. Uroczystość zakończyło wypuszczenie biało-czerwonych balonów . W przepięknej wiosennej aurze wracaliśmy do przedszkola podziwiając wygląd naszego miasta przystrojonego we flagi.

„Wiosna w muzyce” 

 25 kwietnia,w poniedziałek   w ramach  cyklicznych spotkań z muzykami podkarpackiej Filharmonii dzieci  z naszego przedszkola uczestniczyły w muzycznych spotkaniach pt. „Wiosna w muzyce”. Wysłuchały utworu” Cztery pory roku -Wiosna” Vievaldiego , w którym udało się im  rozpoznać  odgłosy wiosny ( burzę, deszcz, pszczółki..) Dowiedziały się, że muzyka która maluje dźwiękami to muzyka ilustracyjna. Wspólnie z akompaniamentem zaspiewały znane piosenki „Maszeruje wiosna”, Kiedy wiosna przyjdzie”. Zostały zapoznane z nowym instrumentem kachonem -drewnianym, perkusyjnym przypominającym trochę bębenek, troszkę werbelek.Dowiedziały się,że gitara ,którą można podłączyć do prądu lub grać bez -to gitara akustyczna.Miały możliwość wystukiwania rytmu na kachonie .

Wycieczka „Motylków” i „Niedźwiadków” do Osady Słowiańskiej w Stobiernej.

 21 kwietnia dzieci z gr. „Motylków” i „Niedźwiadków” odwiedziły Osadę Słowiańską w Stobiernej. Kiedy dotarliśmy na miejsce powitali nas gospodarze osady w dawnych strojach, którzy oprowadzili nas po całym obiekcie i zapoznali z historią naszych przodków. Obejrzeliśmy zbroje rycerskie,podziwialiśmy panoramę z wieży widokowej,oraz wzięliśmy udział w zajęciach z garncarstwa. Największą atrakcją dla dzieci była walka wojów, którą przedszkolaki oglądały z wielkim zaciekawieniem.Na zakończenie wycieczki gospodarze rozpalili dla nas ognisko i upiekli pyszną kiełbaskę.

Spotkanie z autorem bajek dla dzieci – Wiesławem Drabikiem.

 20 kwietnia w naszym przedszkolu gościliśmy autora ponad stu bajek dla dzieci – pana Wiesława Drabika.Podczas spotkania dzieci w skupieniu słuchały o tym jak powstaje książka, począwszy od pomysłu a skończywszy na jej wydruku. Najwięcej entuzjazmu wzbudziły jednak zabawne fragmenty bajek, czytanych przez  samego autora, który zachęcał najmłodszych słuchaczy do odgadywania rymów. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na zadawane przez autora zagadki, za które otrzymywały naklejki. Zwycięzcą w tym konkursie został Antoś z gr. „Jeżyków”, który w nagrodę otrzymał książkę z autografem. W trakcie całego spotkania panowała miła atmosfera, a poczucie humoru autora można było zaobserwować wybuchami śmiechu nie tylko dzieci, ale też nauczycielek. Po spotkaniu chętne przedszkolaki mogły zakupić bajeczki z autografem autora.

„Cała Polska czyta dzieciom” – spotkanie z katechetą.

 19 kwietnia,we wtorek w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” pan Łukasz Kubek – katecheta z naszego przedszkola zapoznał dzieci z bajką Joanny Krzyżanek „Jan Paweł II, czyli jak Karolek został papieżem”. Dzieci z zaciekawieniem słuchały historii chłopca, który jako dorosły człowiek został papieżem, ale nigdy nie zapomniał o tym jak to jest być dzieckiem. Serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji.

Rodzinna wycieczka „Biedronek” do Pacanowa

 01 kwietnia grupa „Biedronki” pojechała wraz  z rodzicami na integracyjna wycieczkę pod hasłem; „Odkryj w sobie dziecko”  do Europeskiego centrum Bajek w Pacanowie. Jechaliśmy zaczarowanym pociągiem, z okien którego ogladalismy bohaterów popularnych bajek,rozwiazywalismy multimedialne zagadki.W kwiatowym ogrodzie mogliśmy posłuchać bajek, przekroczylismy zasłonę z mgły, która zaprowadziła nas na spotkanie z basniami z różnych stron świata.Wędrując po bajkowym centrum spotkał nas Koziołek Matołek, który zaprosił nas do pamiątkowego zdjęcia. Na zakończenie dzieci otrzymały od wróżki bajkową mapę z naklejkami .Pełni radosnych wrażeń wróciliśmy do przedszkola. 

Przedszkolny konkurs recytatorski „Poezja dziecięca”

 01 kwietnia odbył się w naszym przedszkolu konkurs recytatorski pt. „Poezja dziecięca”. Wśród ulubionych autorów królował Jan Brzechwa – „Samochwała” ,”Kwoka”.W konkursowych zmaganiach uczestniczyło 14 dzieci ocenianych przez jurii pod przewodnictwem pani dyrektor M. Laskowskiej. Laureatkom w kategorii młodszej została – Monika Hybel         (   „Samochwała”) , zaś w kategorii dzieci starszych zwyciężyła  Justyna Pazdan („Marzanna”) kolejne miejsca zajęli Filip Nykiel i Milena Mróz. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomiki.

Marzec

Powitanie wiosny

 Wiosna  w tym roku zbudziła się z rana jednak do przedszkola przyszła troszeczkę zaspana. Aby wiosna została u nas już na stałe dzieci z grupy „Biedronki” pod kierunkiem pani Renaty Kliś i Doroty Tuchowskiej oraz „Jeżyki” ( pani Bożena Sroka , Anna Szczerbińska) przygotowały przedstawienie słowno – muzyczne pt.”Żegnamy Cię  zimo a witamy Cię wiosno”. Do sali, w której była przygotowana przepiękna dekoracja zostały zaproszone wszystkie przedszkolaki. Przy utworach muzyki  poważnej Vivaldiego „Cztery pory roku – Zima” dzieci młodsze w zjawiskowy sposób pożegnały zimę. Starsi koledzy z grupy „Jeżyki” przedstawili inscenizacje pt.”W oczekiwaniu na wiosnę” .Słomianą Marzannę – symbol zimy zostawili w pałacu Pani Zimy zaś śpiewem ,tańcem i wierszami  zaprosili Panią wiosnę.W jednej chwili na sali zrobiło się wiosennie i zielono – tak jak w piosence „zielona trawa ,zielony mech , zielona żaba rechu , rechu ,rech” a to za sprawa zielonych strojów dzieci i wiosennych bibułowych kwiatów. W pochodzie z kwiatami przedszkolaki witały pierwszy dzień wiosny

Dzień Kobiet w przedszkolu

 Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień , ważny dla wszystkich kobiet , zarówno tych dużych jak i małych. W tym szczególnym dniu chłopcy z grupy „Niedźwiadki” pod kierunkiem pań – Agnieszki Kozioł i Anny Kuczery przygotowali program artystyczny składający się z wierszy i piosenek.Podczas uroczystego spotkania chłopcy złożyli życzenia i wręczyli paniom kwiaty.

Krasnoludki są na świecie

 W czwartek 16 marca odbyło się w naszym przedszkolu co miesięczne spotkanie w ramach akcji”Cała Polska czyta dzieciom”.Poświęcone ono było twórczości M. Konopnickiej i przebiegało pod hasłem „Krasnoludki są na świecie”. Najmłodsze przedszkolaki z grupy „Pajacyki” w swoim przedstawieniu przybliżyły mam Marysię sierotkę i jej towarzyszy –  krasnoludki. Piękna scenografia nawiązywała do czasów dawnych, w których to żyły krasnoludki. A tę starą prawdę spisała M.Konopnicka, która twierdzi; „czy to bajka ,czy nie bajka myślcie sobie jak tam chcecie , a ja przecież wam powiadam krasnoludki są na świecie”.W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia „Radość”,którzy dla dzieci przeczytali wybrane fragmenty bajki”O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie.

Schowane w futerale

 W piątek 19 marca do przedszkolaków zawitali muzyce z Filharmonii , którzy w ramach co miesięcznych spotkań zapoznali dzieci z instrumentami schowanymi w futerale. Okazało się ,ze nie wszystkie mieszczą się w futerale.Wspólnie przy dźwiękach skrzypiec dzieci mogły zaśpiewać znane piosenki „Zuzia’, „Kulfon”.

 

„Rozspiewane przedszkolaki „

 08 marca w Szkole Podstawowej nr 11 w Dębicy odbył się po raz szósty Przegląd piosenki pod hasłem”Rozśpiewane przedszkolaki”.W przeglądzie brało udział 15 dębickich przedszkoli.Wśród honorowych gości na hali pojawili się pan burmistrz M.Szewczyk i W. Iwasieczko swoja obecnością zaszczyciły również panie dyrektor z dębickich przedszkoli. Przegląd piosenki umożliwił dzieciom prezentację  talentów , swoich umiejętności wokalnych i artystycznych.  Nasza placówkę reprezentowała Julia Lewandowska z grupy „Jeżyki” , która wykonała piosenkę „Książeczki, bajeczki” zdobywając wyróżnienie za ciekawą interpretacje. Sukces również odniosły dziewczynki -Milena Mróz i Julia Lewandowska biorące udział w konkursie plastycznym „Baśnie i bajki czytamy, ich bohaterów dobrze znamy”. Każdy z przedszkolaków został nagrodzony gromkimi brawami i otrzymał nagrody co sprawiło ogromną radość. Na koniec czekał na wszystkich słodki poczęstunek.  Gratulujemy i życzymy  dalszych sukcesów.

Dzień Kobiet w przedszkolu

 Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień , ważny dla wszystkich kobiet , zarówno tych dużych jak i małych. W tym szczególnym dniu chłopcy z grupy „Niedźwiadki” pod kierunkiem pań – Agnieszki Kozioł i Anny Kuczery przygotowali program artystyczny składający się z wierszy i piosenek.Podczas uroczystego spotkania chłopcy złożyli życzenia i wręczyli paniom kwiaty.

 

Luty

 

„Cała Polska czyta dzieciom” w grupie „Niedźwiadków”

 W ramach akcji”Cała Polska czyta dzieciom” przedszkolaki z grupy IV gościły mamusię i siostrzyczkę Kubusia Maźnickiego. Przeczytały one naszym milusińskim bajkę. Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie.

 „Niedźwiadki” w bibliotece

 19 lutego grupa „Niedźwiadków”udała się do Biblioteki „Śnieżka” na spotkania biblioteczne poświęcone  historii naszego miasta . Pani bibliotekarka bardzo ciekawie opowiedziała przedszkolakom legendę o powstaniu Dębicy i przybliżyła historie miasta do czasów obecnych.Dzieci obejrzały przygotowane albumy o Dębicy i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

 

Dzień czerwony -Walentynki w przedszkolu

 

.„Uśmiech niech nie znika z twarzy i niech każdy sobie marzy, byśmy się kochali wkoło, wtedy będzie nam wesoło”- pod tym hasłem 15 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy Walentynki. W tym dniu na salach „królował” kolor czerwony. W czasie prowadzonych zajęć przedszkolaki przekonały się jak ważne w życiu każdego człowieka są szczęście, miłość, przyjaźń. Po zapoznaniu dzieci z tradycją tego święta odbyły się konkursy, zabawy i tańce. Przedszkolaki wykonały też walentynki w kształcie serduszek i w zamian zostały obdarowane słodkimi serduszkami -lizaczkami. 


„Cała Polska czyta dzieciom”- spotkanie z dyrektorem MZO

  09 lutego  w naszym przedszkolu odbyło się comiesięczne spotkanie z bajką. Tym razem pod hasłem „Wróbelek Elemelek odwiedza przedszkolaków”, Dzieci z grupy „Motylki” przedstawiły inscenizacje utworu H. Łochockiej pt.”O wróbelku Elemelku pustym brzuszku i rondelku”. Wybór bajki nie był przypadkowy.Dzieci przypomniały wszystkim zebranym o potrzebie dokarmiania ptaków zimą. W spotkaniu czytelniczym wziął udział szczególny gość- dyrektor MZO Ireneusz Kozak, który w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytał opowiadanie”Jak choruje Elemelek ,jak go leczą przyjaciele”.Spotkanie zakończyło pamiątkowe zdjęcie z naszym gościem.Panu dyrektorowi bardzo dziękujemy za przybycie i poświęcony czas przedszkolakom .


W krynolinach i w koronkach – muzyka na dworach królewskich

 Kolejne muzyczne spotkanie (08 lutego) przebiegało pod hasłem muzyka dworska. Dzieci poznały kolejne instrumenty muzyczne: flet poprzeczny i cymbały (najstarszy instrument na bazie którego powstało pianino, fortepian); dowiedziały się również iż zbudowane są one sponad 100 strun.Miały okazję wysłuchać „Gawotu” dworskiego utwory a także przenieść się na na salony,gdzie królował nierozerwalnie walc J.Straussa „Walc nad pięknym modrym Dunajem”.Wysłuchały również utworów skomponowanych do tańców narodowych – poloneza,kujawiaki czy mazura „Ostatni mazur dzisiaj” .W rytm granych utworów dzieci bujały się i klaskały,bo przecież „muzyka porusza serca i nadaje im rytm”. Z niecierpliwością mali miłośnicy muzyki klasycznej oczekują na następne spotkanie.

Śladami historii

 Dzieci z grupy „Jeżyki” i ”Motylki” 05 lutego wybrały się do Biblioteki „Śnieżka” na lekcje biblioteczne poświęcone przybliżeniu dzieciom historii miasta Dębica i jego zabytkom. Pani bibliotekarka bardzo ciekawie opowiadała o naszym mieście , pokazała nam liczne albumy z zabytkami,przybliżyła nam „Legendę o Gryfie” a z rozsypanki literowej dzieci starsze odczytały napis DĘBICA .Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

Styczeń

Kopciuszek w przedszkolu

 Dzieci  z grupy „Jeżyki”pod kierunkiem nauczycielek Bożeny Sroki, Anny Szczerbińskiej 29 stycznia zaprosiły swoich młodszych kolegów do krainy baśni braci Grimm. Na początku  przedstawiły krótko bajeczna historię Kopciuszka. W przepięknych strojach jak profesjonalni artyści odtworzyli przedstawienie zakończone tańcem „Jesienny walc”.Na spotkanie z dziećmi  przybyły jeszcze inne postacie bajkowe: Śnieżka z krasnoludkami, Kot w butach, Jaś i Małgosia a także Czerwony Kapturek .Nasze przedszkolaki wykazały się doskonałą  znajomością baśni ,wszystkie zagadki rozwiązywały bezbłędnie.Miłą niespodzianka dla dzieci okazały się zaproszeni goście- babcie naszych wychowanków pani Zofia i pani Ziuta, które przeczytały dzieciom mniej znane utwory braci Grimm.Bardzo serdecznie dziękujemy naszym gościom , że zechciały włączyć się do akcji czytelniczej „Cała Polska czyta dzieciom” w ramach, której w styczniu przybliżaliśmy naszym milusińskim twórczość braci Grimm.

Wielcy kompozytorzy dzieciom

25 stycznia odbyło się w naszym przedszkolu kolejne spotkanie  z cyklu zajęć muzycznych prowadzonych przez muzyków Filharmonii Podkarpackiej. Tematem przewodnim były utwory wielkich kompozytorów napisane z myślą o młodszych słuchaczach i wykonawcach.Dzieciom zostały przybliżone sylwetki kompozytorów muzyki poważnej – rodzina Straussów , Mozart, Hajdlin. Utworów omawianych kompozytorów dzieci miały okazję wysłuchać na saksofonie, keybordzie. W zabawie w „Dyrygenta” do utworu „W grocie króla gór” utrwalały muzyczne określenia :cicho-głośno; wolno- szybko . Nasze przedszkolaki dowiedziały się również ,iż Mozart był nazywanym cudownym dzieckiem,gdyż zaczął grać w wieku 3 lat a pierwszy utwór skomponował jako 5-letni chłopiec „Piosenka francuska”. 

 

Bal w przedszkolu

22 stycznia odbył się w naszym przedszkolu wspaniały bal karnawałowy. Dzieci przebrane za postacie bajkowe wraz z paniami udały się na salę „Biedroneczek”, gdzie czekał pan wodzirej  Daniel. Skoczna muzyka zapraszała do tańca. Rozbawione dzieci pląsały przy rytmach samby , walca i disco. Bardzo chętnie uczestniczyły w organizowanych konkursach zręcznościowych,tanecznych – taniec z balonami czy wyborach króla i królowej balu.Czas szybko mijał i jak na prawdziwym balu nawet nikt nie zauważył, ze zegar wybił godzinę dwunastą i nasze rozbawione przedszkolaki zakończyły zabawę układem choreograficznym do utworu chocolatte.Zabawa była wspaniała oprócz miłych wspomnień pozostaną piękne pamiątkowe zdjęcia .

Dzień Babci i Dziadka w Śnieżce

W tym roku dzieci  z naszego przedszkola zaprosiły swoich kochanych dziadków 21 stycznia do Domu Kultury „Śnieżka” na uroczystość zorganizowaną z okazji Ich  święta. Na początku pani dyrektor Marta Laskowska powitała gości i złożyła życzenia. Dzieci z najstarszych grup pod kierunkiem nauczycielek Bożeny Sroki, Anny Szczerbińskiej i Agnieszki Kozioł  zaprezentowały  piękne przedstawienie „Pierwsza gwiazdka” .Piękna scenografia, ciekawa choreografia taneczna ;recytowane wiersze i wyśpiewane piosenki  przez  milusińskie przedszkolaki wywołały łezkę wzruszenia i gromkie brawa publiczności – naszych kochanych dziadków.Po programie artystycznym prelekcję wygłosił pan policjant na temat współczesnych zagrożeń. Uwieńczeniem pięknego programu było wręczenie upominków i słodki buziaczek dla babci i dziadzia .

 

Międzyprzedszkolny przegląd kolęd

14 stycznia w Przedszkolu Miejskim Nr 4 odbył się VI Międzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Piosenek Świątecznych „Żyjmy razem w przyjaźni”, w którym wzięły udział dzieci ze wszystkich dębickich przedszkoli. Przegląd po przywitaniu przybyłych dzieci i zaproszonych gości przez dyrektor przedszkola Wiesławę Buszek rozpoczął się występem dzieci z najstarszej grupy , które przedstawiły program słowno-muzyczny „Historia narodzin Jezusa”.Dzieci kolędy po raz pierwszy prezentowały w duetach wraz ze swoimi nauczycielkami . Naszą placówkę reprezentowała Julia Lewandowska wraz z nauczycielką Bożeną Sroką – wykonywały kolędę „Przybieżeli do Betlejem ” . Występy przedszkolaków oklaskiwali zaproszeni goście w gronie, których znalazł się burmistrz Mariusz Szewczyk, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty Ireneusz Kozak oraz dyrektorzy dębickich przedszkoli. Każdy uczestnik otrzymał piękny upominek i pamiątkowe zdjęcie.

Grudzień

Wigilijne spotkanie

Dzieci  z grupy „Jeżyki” i „Niedźwiadki” 22.12.2015 wraz z wychowawczyniami  zaprosiły społeczność przedszkolną – młodszych kolegów  przedszkolaków i pracowników przedszkola na przedstawienie wigilijne „Pierwsza gwiazdka”. Dzieci w barwnych strojach przedstawiły historię oczekiwania na pojawienie się pierwszej gwiazdki. Montaż słowno- muzyczny ubogacony był choreografią taneczną. Piękna scenografia nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty klimat. Na zakończenie wspólnie  przy żłóbeczku , w którym spało Boże Dzieciątko przedszkolaki zaśpiewały kolędę „Przybieżeli do  Betlejem”. Piękne świąteczne życzenia przekazała pani dyrektor, wspólne kolędowanie, wspólna wigilijka dopełniły to wzruszające wydarzenie.

Rodzinny konkurs techniczny „Wesoła rodzinka”

W grudniu w naszym przedszkolu odbył się konkurs pod hasłem „Wesoła rodzinka” w którym udział wzięły przedszkolaki  przygotowując kolorowe prace przedstawiające ich rodzinkę. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i starannie wykonane. Jury wyłoniło trzech zwycięzców: I miejsce: Piotr Cach, II miejsce: Julia Moskal, III miejsce: Wojciech Wyszyński. Wyróżnienia trafiły do: Jan Ryszkiewicz, Magdalena Zaręba, Karolina Parys, Kornelia Bogdan, Maja Wójcik, Sara Kusibab, Antonina i Aleksandra Siwiak oraz Dawid Kaczka.Serdecznie gratulujemy!

Z wizytą w szkole

10 grudniu dzieci z grupy „Jeżyki” i „Niedźwiadki” odwiedziły Szkołę Podstawową nr 11 . Podczas spotkania integracyjnego miały okazje oglądnąć bajkę „kot w butach” w wykonaniu uczniów tutejszej szkoły z klas integracyjnych.Wpisani w piękna scenografię aktorzy przypomnieli swoim młodszym kolegom o tym ,iż wśród nas są również osoby niepełnosprawne. Całe przedstawienie było pięknie wyreżyserowane .Wszyscy odbiorcy byli pod wielkim wrażeniem umiejętności aktorskich  i talentu uczniów klas integracyjnych. Bardzo dziękujemy za zaproszenie. 


Rozstrzygnięcie konkursu „Bajkowa Bombka”

Dnia 14.12.2015 w Niepublicznym Przedszkolu Weldon Kids odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród uczestnikom VI edycji konkursu plastycznego, który tym razem odbywał się pod hasłem”Bajkowa Bombka”.W konkursie wzięła udział Julia Moskal z gr.IV – w kategorii rodzinnej oraz Jakub Maźnicki z gr.IV – w kategorii indywidualnej, którzy wykonali piękne bombki z motywem bajek. Uczestnicy konkursu oraz goście mieli okazję obejrzeć piękne przedstawienie „Dziewczynka z zapałkami” jak również zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

 

 „Cała Polska czyta dzieciom” – burmistrz Mariusz Szewczyk też.

Czytanie dziecku jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek:
Lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy.
Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie.
Czytanie chroni dziecko przed uzależnieniem do telewizji i komputerów.
Więź z rodzicami, wzmocniona czytaniem, daje dziecku siłę do pokonywania wielu pokus i zagrożeń.
„Naród, który mało czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje – w domu, na rynku, w sądzie ,przy urnach wyborczych. Niewykształcona większość może przegłosować wykształconą mniejszość – to bardzo niebezpieczny aspekt demokracji”.
Jeśli chcemy żyć w kraju mądrych, uczciwych i kulturalnych ludzi, zadbajmy o to, by codzienne głośne czytanie stało się priorytetem w naszym domu oraz w przedszkolu i w szkole naszego dziecka.
Do tej pięknej akcji głośnego czytania w grudniu zaprosiliśmy niezwykłego gościa pana burmistrza Mariusza Szewczyka, który czytał baśnie J .Ch. Andersena. Przedszkolaki w wielkim skupieniu wysłuchały bajki, której treść dobrze znały i bez trudu udzieliły poprawnej odpowiedzi na zadane pytanie – co to za tytuł ; głośno wszystkie odrzekły „Księżniczka na ziarnku grochu”
Dla specjalnego gościa przedszkolaki przygotowały pokaż baśniowych postaci „W krainie baśni”. Na czerwonym dywanie wytwornie prezentowały się bajkowe postacie :Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Dziewczynka z zapałkami, Jaś i Małgosią, Czerwony Kapturek, Wilk, Korsarz i Syrenka.
Panu Burmistrzowi bardzo dziękujemy za poświęcony czas.

Spotkanie z Mikołajem

Ho! Ho! Ho!
Czy są tu grzeczne dzieci ? Bo Mikołaj do Was leci.
Już w piątek 04.12 2015r do naszego przedszkola zastukał i grzecznych dzieci szukał Mikołaj ,który przybył wraz z orszakiem śnieżynek. Wszystkie dzieci były przebrane w czerwone , mikołajkowe ubranka i od samego rana niecierpliwie wyczekiwały szczególnego gościa. Najpierw słychać było odgłos motocykli – to mikołajowi zwiastuni sygnalizowali nadejście długo wyczekiwanego przybysza. Oprócz prezentów, wielką atrakcją dla dzieci były również wspólne tańce i zabawy z Mikołajem. Wszystkie dzieci zostały obdarowane prezentami i i uczestniczyły w pamiątkowych zdjęciach ze Św.Mikołajem. To był niezapomniany dzień.

Bezpieczne Miasteczko Ruchu Drogowego

We wtorek, 1 grudnia w naszym przedszkolu powstało miasteczko ruchu drogowego. Grupa „Niedźwiadków” i „Jeżyków” pod opieką pań z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego zostały zapoznane ze znakami drogowymi obowiązującymi w ruchu pieszym, z rodzajami sygnałów sygnalizacji świetlnej, poznały środki transportu publicznego oraz zostały pouczone o przestrzeganiu zasad bezpiecznego zachowania się na przejściach dla pieszych oraz podczas podróżowania. Aby to wszystko było lepiej zrozumiane przez dzieci, miasteczko musiało być jak najbardziej prawdziwe, więc przedszkolaki zamieniły się w samochody, pieszych i policjantów. Dodatkowo zaprezentowany został również film edukacyjny „Bezpieczna droga z radami SPONGEBOBA”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali dyplomy oraz opaski odblaskowe dla poprawy widoczności dzieci na drodze.

Listopad

Andrzejki w przedszkolu

Andrzejki to magiczny czas, dla naszych milusińskich również ten dzień 27.11.2015r był pełen wróżb, radości i zabawy. Z tej okazji w rolę maga – czarodzieja sprawiającego dzieciom radość i wielka niespodziankę wcielił się tato naszego przedszkolak pan Daniel Szczepanik . Dzieci miały okazję poznać ludowe zwyczaje oraz tradycje andrzejkowe. W nastrojowym klimacie przebiegały wesołe zabawy z butami, pieniążkami, koło z kolorowymi obrazkami, serduszkami  oraz tańce przy piosenkach: „Misio, głodomorek”, „Pingwinek”. Dzieci podczas zabawy „Koło z marzeniami” chętnie dowiadywały się co je czeka w przyszłości. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości jak również chęci poznawania naszej ludowej tradycji pielęgnowanej od najdawniejszych czasów i przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Dzień Pluszowego Misia

25.11.2015 dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły „Dzień Pluszowego Misia”. W tym dniu każde dziecko przyniosło do przedszkola swego ulubionego, pluszowego misia. Przedszkolaki poznały „Historię pluszowego misia”, oglądnęły program artystyczny pt.”Mały miś” przygotowany przez grupę „Biedronki” i „motylki”, prezentowały swoją pluszową maskotkę, rozwiązywały zagadki, rozpoznawały misie z ulubionych bajek, bawiły się przy muzyce z gościem , który nas odwiedził pluszowym Niedźwiadkiem. Następnie pani dyrektor przeczytała bajeczkę z serii Kubuś Puchatek „Przepraszam”. Na zakończenie obchodów każda grupa wykonała pracę Kubuś i jego przyjaciele.

„Cała Polska czytz dzieciom”
Dlaczego warto czytać? Wiadomo od dawna, że kontakt z literaturą ma ogromny wpływ na kształtowanie się osobowości małego dziecka.
WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH, DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI.
JEST NA TO SPOSÓB – CZYTAJMY DZIECIOM!
„Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji”.
Nie zmarnuj szansy swojego dziecka!
Kluczem do sukcesu jednostek i społeczeństw jest wiedza.
Kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie.
Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować w dzieciństwie, czytając dziecku na.
W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” prężnie działa program „Klub czytających przedszkoli”. Nasz placówka uczestniczy w tym programie.
Aby zapoznać dzieci z literatura dziecięcą w każdym miesiącu przedstawiamy innego autora i do czytania jego książeczek zapraszamy niecodziennych gości .W listopadzie dzieła Alana Milne czytała pani dyrektor Marta Laskowska.

Audycje muzyczne „Orkiestry dęte”

W poniedziałek 21.11.2015roku zostały rozpoczęte w naszym przedszkolu cykliczne spotkania z muzykami z Filharmonii Podkarpackiej w ramach realizacji audycji muzycznych. Tematem przewodnim muzycznej audycji było uwrażliwienie młodego odbiorcy na piękno i bezpośredni odbiór muzyki .Zajęcia prowadziła pani Wiesława Stefanik,która rozpoczęła spotkanie sławnym przebojem H.Kunickiej „Orkiestry dęte”. Dzieci poznały trzy instrumenty:trąbkę, bębenek-werbelek i keybord. Dowiedziały się również,że orkiestrą dętą ,która wykonuje większość utworów do marszu dyryguje kapelmistrz dierżący w ręku buławę.Instrumentem nadającym rytm w orkiestrze jest werbel, na którym gra dobosz. Dowiedzieliśmy się,że nazwa instrumenty dęte wywodzi się stąd, iż aby wydawały one dźwięk należy w nie(ustnik) dmuchać. Oprócz trąbki do tych instrumentów zaliczamy:puzon, klarnet, saksofon, flet.Zajęcia bardzo się przedszkolakom podobały skoczne melodie co raz zapraszały je do rytmicznego marsz i improwizacji muzycznych- bardziej odważni mogli wygrać dowolny rytm na werbelku.

 

Spotkanie z fotografem

 W ramach realizacji tematu rocznego „Kto Ty jesteś- Polak mały”- kształtowanie postawy patriotycznej: rodzina, region, ojczyzna”nasze przedszkole 16.11.2015 roku odwiedził  fotograf pan Grzegorz  Prajsner -tato naszego przedszkolaka.Podczas spotkania z dziećmi opowiedział o  pracy fotografa jak ona zmieniała się na przestrzeni lat.Demonstrował sprzęt fotograficzny, którym wykonywano zdjęcia w przeszłości, stare klisze fotograficzne oraz nowe aparaty cyfrowe.Dzieci mogły zapoznać się z różnymi rodzajami fotografii. dowiedziały się,że stare zniszczone zdjęcia można odnowić w zakładzie fotograficznym. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały informacji które przekazywał im zaproszony gość. Same chętnie też zadawały pytanie dotyczące działania aparatu fotograficznego i lampy błyskowej, obiektywu.Pan fotograf starał się odpowiedzieć na każde zadane pytanie .Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały na pamiątkę zdjęcie Kubusia Puchatka z przyjaciółmi.Tacie Xaviera dziękujemy za poświęcony czas i miłe spotkanie.

Wycieczka na Cmentarz Wojskowy

W środę 04.11.2015 r. przedszkolaki z grupy „Jeżyki”i „Niedźwiadki” wraz z paniami wybrały się na Cmentarz Wojskowy w Dębicy przy ulicy Cmentarnej. Okres przed i po Święcie Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych jak również  o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Dzieci tego dnia zapaliły znicze na żołnierskich mogiłach oraz grobach sławnych ludzi związanych z naszą miejscowością.Chwila ciszy oddały im hołd , pomodliły się również za poległych, wspominając przy tym swoich bliskich zmarłych.

W Muzeum Regionalnymy

We wtorek 03.11.2015r. w ramach realizacji tematu rocznego „Kto Ty jesteś- Polak mały”- kształtowanie postawy patriotycznej: rodzina, region, ojczyzna.” przedszkolaki z grupy „Jeżyki” i „Niedźwiadki” udały się na pieszą wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Dębicy. Dzieci miały okazję zobaczyć elementy dawnego wyposażenia wojskowego, obejrzeć ciekawą wystawę pt. „Z biegiem Wisłoki”. oraz projekcję filmu w „Starym Kinie” o zabawkach sprzed lat. Niesamowite wrażenie zrobiła na dzieciach makieta przedstawiająca nasze miasto 160 lat temu. Przedszkolaki odszukiwały na niej znane  miejsca, między innymi gdzie  znajduje się nasze przedszkole. Wycieczka uświadomiła dzieciom, iż warto poznawać historię naszego miasta i otoczenia, bowiem poprzez działania tego typu kształtuje się u nich tożsamość narodowa i duma, że są Polakami.

Październik

Halloween w grupie „Niedźwiadków”.

W piątek 30.10 „Niedźwiadki” obchodziły Halloween. Na początku przedszkolaki przebrane za małe szkielety, duchy i czarownice zapoznały się z tradycją obchodzenia tego święta. Następnie brały udział w przeróżnych konkurencjach m.in. przejście przez bagna, taniec z miotłą czy walka na miny. Kulminacyjnym punktem zabawy było straszenie pań z przedszkola, które wykupywały się cukierkami w myśl powiedzenia „Cukierek albo psikus”.

Z wizytą w szkole.

Dnia 29 października grupa Niedźwiadków i Jeżyków udała się do Szkoły Podstawowej nr 11 na pierwszą z cyklicznych imprez pt.”Baśnie i bajki…” Przedszkolaki brały udział w różnych konkursach i zabawach. Odgadywały zagadki, łączyły postacie z charakterystycznymi przedmiotami z danej bajki, układały puzzle, pokonywały bajkowy tor przeszkód. Dzieciaki pełne pozytywnych wrażeń wróciły do przedszkola. 

Bardzo zdrowa -sałatka jarzynowa

 Od najmłodszych lat powinno się rozwijać świadomość prawidłowego odżywiania, dlatego też dzieci z grupy „Jeżyki” 16października 2015r samodzielnie przygotowywały sałatkę jarzynową. Zanim przystąpiły do pracy, rozmawiały o tym, jak dbać o swoje zdrowie, co należy jeść, a co ograniczać. Starszaki pamiętały również o zachowaniu zasad higieny – myciu rąk , a także o  bezpiecznym posługiwaniu się nożem. Skrojone w kostkę jarzyny dzieci wsypywały do wielkiej misy, by dalsze czynności móc obserwować w skupieniu i z zaciekawieniu. Po skończonej pracy , uporządkowaniu stolików , mogliśmy spróbować naszego dzieła! Sałatka wyszła wspaniale

Grillowanie „Niedźwiadków”

8 października grupa „Niedźwiadków” udała się na grilla zorganizowanego w „Sportowej Stodole” przy Stadionie Wisłoki . Mimo chłodu przyświecało nam piękne słoneczko, a przedszkolaki wspaniale bawiły się na placu zabaw. Obejrzały też fragment treningu młodych piłkarzy. Następnie zjadły przepyszną kiełbaskę, którą na grillu upiekł pan Marian. Radosne uśmiechy na twarzach naszych milusińskich świadczyły o dobrej zabawie i mile spędzonym czasie.

W Europejskim Centrum Bajek

1 października grupa „Motylki” pojechała do Centrum Bajek w Pacanowie. Nasza przewodniczka po centrum była wróżka Amelia.Dzieci jechały zaczarowanym pociągiem z okien którego mogły oglądać bohaterów popularnych bajek , rozwiązywały multimedialne zagadki, słuchały bajek w kwiatowym ogrodzie,przekraczały zasłonę z mgły , która doprowadziła ich do baśni z różnych stron świata.Wędrując po bajkowym centrum spotkały Koziołka Matołka, z którym zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.Na zakończenie otrzymały od wróżki bajkową mapę z naklejkami.Pełne  radosnych wrażeń  wróciły do przedszkola

Wrzesień

W Osadzie Słowiańskiej

Dnia 28 września przedszkolaki z grupy”Jeżyki” pojechały na wycieczkę do Grodu Słowiańskiego w Stobiernej. Z zaciekawieniem zwiedzały gród, stare chaty, wieżę oraz sprzęt jakim posługiwali się Słowianie. Dzieci dowiedziały się jak np. robiono ubrania, w jaki sposób zdobywano żywność oraz cenne skarby, z czego i jak wytwarzano monety. Obejrzeliśmy tez rycerską walkę, która wzbudzała wiele emocji. Przedszkolaki uczyły się również łucznictwa strzelając z łuku do tarczy.Brały udział w warsztatach z kuchni słowiańskiej, gdzie pod czujnym okiem Mirogniewny wypiekały i smakowały podpłomyki. Miałyrównież możliwość obejrzenia a nawet zaprzyjaźnienia się z mieszkającymi tu zwierzętami: (kozy, kury, muł, kotek oraz kaczki). Na zakończenie odbyło się wspólne grillowanie. Piękne podgórskie krajobrazy, na które patrzyliśmy z wieży widokowej, zachwyciły wszystkich uczestników wyprawy.

Międzynarodowy Dzień Przedszkola

Dnia 23 września w naszym przedszkolu obchodzony był Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka. Po krótkim wprowadzeniu i wyjaśnieniu dzieciom celu spotkania przedszkolaki ze wszystkich grup odśpiewały piosenkę „Jestem sobie przedszkolaczek”. Następnie zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.. Na zakończenie imprezy każda z grup pozowała do pamiątkowego zdjęcia oraz została obdarowana łakociami.
Myślimy, że Dzień Przedszkolaka na stałe zagości w harmonogramie imprez przedszkolnych i będzie corocznie hucznie obchodzony.

Wycieczka „Niedźwiadków” do Pacanowa

18 września grupa „Niedźwiadków” wybrała się w bardzo ekscytującą wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajek w Pacanowie.
Dla dzieci najbardziej oczekiwanym momentem było wejście w świat bajek. Każdy uczestnik miał możliwość otrzymania tajemniczej mapy i wejścia do tej krainy przez mysią dziurkę. Czegóż tam nie było…: rozpoznawanie przedmiotów pochodzących z różnych bajek, interaktywna zabawa polegająca na doprowadzeniu bajkowej postaci do kraju, z którego się wywodzi, podróż zaczarowanym pociągiem (między innymi pod ziemię, w morskie głębiny, przestworza i kosmos), pobyt w czarodziejskim ogrodzie (odpoczynek przy kwiecie paproci i słuchanie bajek), odkrywanie tajemnic bajek polskich, projekcja filmu animowanego „Miś Uszatek” i „Bolek i Lolek” w Antresoli Na Pniu, pokonanie Skał Strachu czy wreszcie wizyta w Skarbnicy Bajek.
Aż trudno wprost uwierzyć, że w tym jednym miejscu można było przeżyć i zobaczyć tak wiele. Po tak dużej dawce emocji i wrażeń w doskonałych humorach mali podróżnicy wrócili bezpiecznie do przedszkola.

Policjanci w przedszkolu

Dnia 11.września do naszego przedszkola przybyli zaproszeni goście z Komendy Powiatowej Policji w Dębicy. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Dzieci dowiedziały się o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji zagrożeń. Po tym spotkaniu na pewno żaden przedszkolak nie będzie obawiał się spotkania z policjantem ale będzie wiedział, że jest on jego przyjacielem, który chętnie służy pomocą. Serdecznie dziękujemy Panom Policjantom, za poświęcony czas naszym małym przedszkolakami.

Sierpień

Serdecznie witamy

Wszystkie nasze przedszkolaki, zarówno te które wracają do nas po wakacyjnej przerwie, jak i te, które po raz pierwszy przyjdą do naszego przedszkola.
Dzieciom, ich rodzicom i opiekunom życzymy, by rok szkolny 2015/2016 obfitował w wiele pozytywnych chwil w naszym przedszkolu.

Spotkanie adaptacyjne dla dzieci 3-letnich

Dnia 28 sierpnia odbyło się spotkanie adaptacyjne dla dzieci 3-letnich z grupy „Pajacyki”. Pięknie wystrojone maluszki z nutką lekkiej tremy w piątek po raz pierwszy w asyście rodziców przekroczyły przedszkolne progi. Dzieci miały okazje zapoznać się z przedszkolną sala , poznać panie wychowawczynie , pobawić się zabawkami , zawiązać pierwsze przyjaźnie.Rodzice zaś w tym czasie z przejęciem chłonęli informacje przekazywane przez panią dyrektor M. Laskowską oraz nauczycielki.

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW DLA DZIECI W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

 

Dla dzieci 4-letnich – cykl „Odkrywam siebie” Czterolatek – teczka/box
wyd. MAC

Dla dzieci 5-6 letnich – cykl” Odkrywam siebie. Szkoła tuż tuż.” – teczka/box wyd. MAC

RELIGIA -dla dzieci 5-6 letnich

„Jestem dzieckiem Bożym”. Autor: Ks. Marian Zając.
Wydawnictwo: Gaudium, Lublin

 

Zestawy podręczników należy zakupić we własnym zakresie

ROK SZKOLNY 2014/15

Czerwiec

Wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom życzymy spokojnych, słonecznych, bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku, wspaniałych przygód, spotkań z ciekawymi ludźmi i wielu niezapomnianych przeżyć.

 

Pożegnamy przedszkole

Wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom życzymy spokojnych, słonecznych, bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku, wspaniałych przygód, spotkań z ciekawymi ludźmi i wielu niezapomnianych przeżyć. z grupy IV „Niedźwiadki” w ostatni piątek 26.czerwca żegnały przedszkole . Z tej to okazji przygotowały montaż słowno-muzyczny „Lato, lato co Ty na to”urozmaicony wiązanką tańców.W recytowanych wierszach czy śpiewanych piosenkach przewijał się wątek kończącego się roku szkolnego i rozpoczynających się wakacji.Nasze przedszkolaki wspię0ły się na szczyty swoich możliwości i programem artystyczno -tanecznym zachwyciły zgromadzoną publiczność za co otrzymały gromkie brawa. Uwieńczeniem sukcesu było podziękowanie pani dyrektor  M. Laskowskiej, która odchodzącym dzieciom z przedszkola wręczyła dyplomiki z drobnymi upominkami i życzeniami samych sukcesów na nowej drodze .Wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom oczywiście pani dyrektor życzyła słonecznych , bezpiecznych wakacji.

W  Europejskim Centrum Bajek

Dnia 24 czerwca dzieci z grupy „Niedźwiadki” udały się na wycieczkę autokarową do Europejskiego Centrum Bajek w Pacanowie.Już przy wjeździe powitał a nas postać Koziołka Matołka. Z wielkim przejęciem dzieci przekroczyły progi muzeum, gdzie powitał nas bohater z Pacanowa i zaprosił w podróż do baśniowej krainy. Pociągiem przemierzaliśmy tajemnicze miejsca – byliśmy w kosmosie, w morskich głębinach, wśród krasnoludków na dworcu kolejowym , by w końcu zatrzymać  się w krainie kwiatów. W tę magiczną podróż zabrał nas Szewczyk Dratewka, który opowiedział baśń o kwiecie paproci,dowiedzieliśmy się co to jest „szczęście”. W poszczególnych komnatach rozpoznawaliśmy i poznawaliśmy  bohaterów z bajek tych znanych i nieznanych . Dowiedzieliśmy się również, że nie każda bajka kończy się dobrze „Baśń o królu Olch”. Na dziedzińcu muzealnym dzieci rozkoszowały się pięknem przyrody podczas spaceru alejkami, miały też okazje zobaczyć prawdziwe kózki. Pełne niezapomnianych wrażeń bezpiecznie powróciły do przedszkola .

W mini ZOO

Dzieci z grupy II „Biedronki” 12 czerwca wybrały się autokarem na wycieczkę do mini ZOO w Pstrągowej.Podczas spaceru po ogrodzie dzieci mogły zaobserwować sposób zachowania się zwierząt i warunki w których żyją. Wielką atrakcją dla przedszkolaków była możliwość karmienia lam i młodych danieli chlebem i marchewką. Na Biedronki czekała też przejażdżka wozem po malowniczej okolicy, atrakcje na placu zabaw, trampolina czy wspólne zabawy z animatorami. W trakcie pobytu dzieci zjadły przepyszne kiełbaski z grilla, pieczone ziemniaczki i słodkie łakocie.Pogoda dopisała ,było moc atrakcji i wrażeń , dlatego przedszkolaki z żalem opuszczały to urokliwe miejsce.

Rodzinny festyn

Dzieci wraz z rodzicami w piękny czerwcowy dzień -11 czerwca, zostały zaproszone na festyn rodzinny. Wśród atrakcji na dzieci czekały dmuchane zamki,zabawy z wodzirejem, w którego wcieliła się mama naszego Antosia i Julci, liczne gry i zabawy sprawnościowe a także malowanie twarzy.Nie zabrakło również loterii fantowej. Rodzice odpoczywając w cieniu drzew mogli delektować się specyfikami naszych pań kucharek – bigos, gofry, zapiekanki , kawa… .Dzieci po wyczerpujących zabawach również chętnie korzystały z bufetu.Czas wszystkim miło upływał przy dźwiękach muzyki.Wszystkim uczestnikom dziękujemy za miłą zabawę i wsparcie ,którym nas obdarzyli.

Przedszkolaki w Kulkolandzie

Dnia 08 czerwca dzieci z grupy „Biedronki” i „Motylki” udały się do Centrum Zabawy „Kulkoland”. celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni; jak również kształtowanie umiejętności współdziałania i współistnienia w grupie rówieśniczej . W sali zabaw przedszkolaki korzystały z licznych atrakcji: basenów z kulkami, tuneli, zjeżdżalni i dmuchańców. Pobyt szybko dobiegł końca – zadowolone , lekko zmęczone dzieci lecz pełne wrażeń dzieci wróciły do przedszkola.

W krakowskim ZOO

Z okazji Święta Rodziny dzieci z grupy III „Motylki” zaprosiły rodziców 02 czerwca  na autokarowa wycieczkę do krakowskiego ZOO.Podczas pobytu w ZOO dzieci zobaczyły zwierzęta egzotyczne pochodzące z różnych kontynentów. Dowiedziały się o nich wielu ciekawostek dotyczących ich życia w środowisku naturalnym.Dzieci wraz z rodzicami miło spędzili ten dzień – to będą niezapomniane wspomnienia.

W Filharmonii

Dzieci z grupy „Niedźwiadki” i „Jeżyki” 02 czerwca wybrały się do Filharmonii Podkarpackiej na widowisko baletowe pt.”Myj – Do -Dziur”. Z wielkim przejęciem czekaliśmy na ten dzień ,gdyż po raz pierwszy mieliśmy możliwość oglądania widowiska baletowego w prawdziwej filharmonii. Choreografia i wykonanie oraz przepiękne stroje artystów zachwyciły nas. Z zapartym tchem śledziliśmy losy chłopca –  brudaska. Efekty muzyczne były wspaniałe , udało się nam rozpoznać fragmenty muzyki rosyjskiej i niemieckiej. Poczynania  małych i większych wykonawców publiczność zgromadzona  nagrodziła gromkimi brawami. Bogatsi o nowe artystyczne doznania wróciliśmy do przedszkola .Jeszcze długo w uszach i w duszy brzmiała nam piękna muzyka.

Dzień Dziecka

Na ten szczególny dzień 01 czerwca każdego roku czekają wszystkie dzieci. W naszym przedszkolu milusińscy świętowali Dzień Dziecka przy dźwiękach muzyki,wesołych pląsach i tańcach. Nad oprawą muzyczną czuwał wodzirej pan Marcin. Doskonały nastrój potęgowała piękna słoneczna pogoda a dla ochłody były zimne lody

Maj

„Mamo Tato Kochamy Was

Dzieci z grupy „Pajacyki” i „Biedroneczki” gościły w dniach  28 -29 maja w swoich salach rodziców z okazji święta rodziny. Z tej okazji przygotowały okolicznościowe wiersze, piosenki a do całusków dołączyły piękne upominki. Za bogaty program artystyczny dzieci otrzymały gromkie brawa. Miłe rodzinne spotkania upłynęły przy słodkim poczęstunku.

Rodzinna wycieczka

Dzieci z grupy „Niedźwiadki” wraz z rodzicami wybrały się 22 maja na wycieczkę rodzinna. Odwiedziliśmy Podkarpackie Centrum Rozrywki „Fantazja”. W  czasie gdy nasi milusińscy korzystali  z atrakcji jakie na nich czekały – zjeżdżalnie,baseny kulkowe,ściana wspinaczek i wiele innych rodzice przy kawie spokojnie mogli się odprężyć od codziennych zmagań. Humory dopisywały zarówno dzieciom jak i  rodzicom ,którzy byli pełni uznania do śmiałych i zręcznych poczynań ich pociech. następnie wybraliśmy się do Multikina na bajkę pt. „Sekrety morza”, która przeniosła nas w świat pięknych wspomnień i utwierdziła w życiowej sentencji …nie na jak u mamy… . Pięknym akcentem kończącym rodzinną wycieczkę było złożenie rodzicom życzeń , wyśpiewanie piosenek  oraz wręczenie upominków.

„Tęczowe nutki”

Dzieci z naszego przedszkola z grupy „Niedźwiadki” i „Jeżyki” 08 maja odwiedziły Szkołę Muzyczną , gdzie oglądnęły przedstawienie pt.”Tęczowe nutki czyli Brzdękolina na tropie muzyki”. Bajkę muzyczną przygotowały dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr4 w Dębicy .Na scenę były zapraszane różne instrumenty , na których piękne utwory grali uczniowie Szkoły Muzycznej. Wszyscy słuchacze w wielkim skupieniu wysłuchali i ogłądali cały widowiskowy spektakl.Występ bardzo się podobał za co publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami.Dzięki uprzejmości pana dyrektora  S.Świerk i  pani K. Mruk mieliśmy możliwość zwiedzenia szkoły – w salach , oglądaliśmy instrumenty na niektórych nawet próbowaliśmy grać.Na koniec dzieci zapewniły ze od września niektórzy powrócą tu już jako uczniowie.Pełni miłych wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

Miedzyprzedszkolny Turniej Wiedzy o Bajkach

07 maja w Przedszkolu Miejskim Nr6 odbył się turniej wiedzy o bajkach Nasze przedszkole reprezentowali Martyna Pazdyk i Karol Grabiec .Celem turnieju było . Celem turnieju było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i zachęcanie dzieci do uważnego słuchania literatury dziecięcej.

Strażacy w Przedszkolu

07 maja do naszego przedszkola przyjechali wozem strażackim nasi dzielni strażacy.Celem spotkania było zapoznanie dzieci z wyposażeniem wozu , zaznajomienie komu niosą pomoc strażacy. Nie tylko mieliśmy mozliwość posłuchania opowieści o bohaterskich poczynaniach strażaków ale również naocznego przekonania się jak udzielają pierwszej pomocy – były to zajęcia symulowane.Wszystkie dzieci z zapartym tchem oglądały prezentowany pokaz . Bardzo dziękujemy  za poświęcony nam czas i przekazana wiedzę.

Kwiecień

Miedzyprzedszkolny konkurs Plastyczny

Dzieci z 14 dębickich placówek 30 kwietnia uczestniczyły w Międzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym „Wiosenna łąka”.  Na wstępie zaproszonych gości i uczestników plastycznych zmagań powitała pani dyrektor placówki – Marta Laskowska, życząc sukcesów małym artystom zaprosiła do konkursu. Następnie wszystkim zaprezentowane zostało krótkie, humorystyczne przedstawienie słowno- muzyczne o wiośnie : które przeniosło dzieci w krainę wiosennej łąki. Wszystkie wykonane prace techniką dziesięciu palców były przepiękne. Nasze przedszkole reprezentowała Maja Baranowska z grupy „Niedźwiadki”. Uczestnicy konkursu  otrzymali piękne upominki i dyplomy.

Wystawa fotograticzna

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, wszystko dookoła kwitnie , cała przyroda budzi się do życia. Te niezapomniane chwile postanowiliśmy uwiecznić w obiektywie aparatu, organizując w naszym przedszkolu wystawę fotograficzna „Wiosna w obiektywie”. Wszystkie zgłoszone prace były bardzo profesjonalnie wykonane i zawierały chwile ulotne utrwalone na zdjęciach. Na wszystkich uczestników czekały niespodzianki. Dzieciom i rodzicom serdecznie dziękujemy za podjecie kolejnego wyzwania ,które cieszy oglądajacych wystawę.

Recytatorskie zmagania

Dzieci z naszego przedszkola brały udział w XV Biesiadzie Literackiej pod hasłem „Barwny świat wokół nas – rodzinie ,zdrowo, sportowo” Nasza placówkę reprezentowała Karina Bieszczad i Filip Nykiel ,który zdobył III miejsce w kategorii wiekowej 4-5 latki .Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Małym artystom życzymy dalszych sukcesów

„Magnetyczna siła”

Zajęcia badawcze prowadzone przez panią Jadzie przedszkolaki bardzo lubią, chętnie na nich eksperymentują ,biorą czynny udział .Tu nikt się nie nudzi. Tematem kolejnego spotkania była „Magnetyczna siła” . Wyjaśnione zostało dzieciom ,iż aby przedmioty się przyciągały muszą być zrobione , np. z metalu lub posiadać dwa bieguny .Staraliśmy odpowiedzieć na pytanie gdzie są te bieguny i ot odpowiedź mają je magnesy i Ziemia na której występuje przyciąganie ziemskie . Zabawy z magnesami ,sprawdzanie które przedmioty się przyciągają, gdzie działa siła magnetyczna to bardzo interesujące zajęcie .

Marzec

Teatrzyk w przedszkolu

26 marca dzieci z naszego przedszkola oglądały  teatrzyk pt. „Niegrzeczny smok” w wykonaniu aktorów z Nowego Sącza. Roztargniony smoczek przypominał dzieciom jak należy zachowywać się na drodze, w sytuacjach niebezpiecznych, podczas spotkania z nieznajomymi; by uniknąć przykrych zdarzeń.

Wiosenny bal

Dzieci z wszystkich grup w przeddzień nadejścia kalendarzowej wiosny bawiły się na wielkim wiosennym balu .Przebrane w kolory wiosny poszczególne grupy wesoło pląsały w rytm muzyki .Nad całością czuwał pan  wodzirej, który wesołymi utworami muzycznymi przenosił dzieci  w zaczarowany świat wiosennej przygody. W tym dniu również mogły chętne dzieci podziwiać zjawisko zaćmienia słońca.

Witaj wiosenko

W czwartek 19 marca przedszkolaki witały wiosnę, z tej okazji dzieci z grupy „Niedźwiadki ” przygotowały piękny montaż słowno- muzyczny pt.”Wiosna radosna” w przebraniach pojawiły się żabki, motylki, zajączki, ptaszki oraz kwiatki .W rolę Maciusia Uśmiechalskiego wcieliła się Inga , która pomagała odnaleźć Panią Wiosnę. Na koniec występu mali aktorzy zatańczyli walczyka do piosenki „Kochajmy wiosnę” a wszystkie panie otrzymały bibułkowe żonkile. Kolejna częścią uroczystości był barwny przemarsz przedszkolaków z kolorowymi kwiatami ulicami osiedla . Aby wiosnę zachęcić do pozostania z nami dzieci udekorowały ogród przedszkolny bibułkowymi kwiatami. 

Wycieczka do muzeum

Dzieci z grupy „Niedźwiadki” i „Jeżyki” w piękny marcowy dzień wybrały się na wycieczkę do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. powitał nas pan przewodnik, który w ciekawy sposób zaznajomił dzieci z historią drogownictwa jak na przestrzeni lat zmieniały się maszyny. Podziwialiśmy je z bliska a nawet można było niektóre za zgodą dotknąć próbować wprawić w ruch. Mieliśmy możliwość oglądnięcia makiety robót drogowych. Następnie w małym multikinie oglądaliśmy bajki, które uczyły nas i przypominały jak prawidłowo należy się zachowywać na drodze:”Znaki drogowe” , „Szkoła profesora Basa”.

Światowy Dzień Wody

Dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w spotkaniu z nauczycielami i uczniami z ZSZ Nr1 w Dębicy z okazji obchodów Światowego Dnia Wody. Zaproszeni goście przekazali nam w bardzo przystepny sposób tematykę związaną z wodą. Wspólnie omawialiśmy jak należy dbać i oszczędzać wodę. Z prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się jak szybko można zabrudzić wodę i jakie etapy trzeba wykonać by ją oczyścić i gdzie.Przedszkolaki za piękna współpracę i wykazanie się dużym zasobem wiedzy z omawianej tematyki zostali obdarowani przez gości licznymi niespodziankami- upominkami.Bardzo dziękujemy  naszym gościom za przekazana wiedzę, poświęcony czas i liczne upominki.

 „Olmpiada na Olimpie”

W środę 11 marca w Szkole Podstawowej Nr9 w Dębicy odbyła się kolejna sportowa olimpiada- wzięły w niej udział dzieci z dębickich przedszkoli. Naszą placówkę reprezentowali:Oliwia H. , Lilianna Sz. , Jagoda w. , Martyna P. , Karol G. , Maksymilian W. ,  Mikołaj F. , Tomasz M. ,Nasi zawodnicy wykazali się wielka walecznością, umiejętnością współdziałania w zespole oraz rywalizacją.Głównym celem imprezy było zapoznanie dzieci z ideą Igrzysk Olimpijskich oraz ceremoniałem olimpijskim a także zachęcenie do uprawiania sportu wśród dzieci i integracja przedszkoli i szkoły poprzez zabawę. Wszyscy uczestnicy sportowych zmagań zostali obdarowani dyplomami oraz upominkami.

 Nasze sukcesy

5 marca odbył się V Przegląd Piosenki „Rozśpiewane przedszkolaki” pod hasłem Przedszkole -zabawy kraina , gdzie autkiem sie kończy a lalka zaczyna. Jego organizatorami była Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej Nr11 w Dębicy. Naszą placówkę reprezentowała Inga Bieszczad z grupy „Niedźwiadki” .Zaśpiewała piosenkę pt.”Zabawki” – oprócz wspaniałych nagród otrzymała dyplom za wyjątkowy wyraz artystyczny przyznany przez jury.
Podczas przeglądu odbyło się także rozstrzygnieci konkursu plastycznego, w którym także odnieśliśmy sukces- Julia Majkowska zajęła III miejsce. Naszym dziewczynkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Luty

 Biedronki w  bibliotece

W czwartek 05 lutego grupa „Biedronek” wybrała się do biblioteki DK Śnieżka na spotkanie biblioteczne dotyczące wody i jej właściwości. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały krótkiej pogadanki na temat obiegu wody w przyrodzie oraz sposobach jej oszczędzania. Następnie poprzez  doświadczenia poznały jak zachowują się w wodzie przedmioty,  obserwowały rozpuszczalność różnych substancji.Przeprowadzone eksperymenty sprawiły przedszkolakom wiele radości, rozbudzając w nich naukowe pasje i chęć eksperymentowania.Bardzo dziękujemy paniom bibliotekarkom za ciepłe przyjęcie i ciekawe doświadczenia.

 Zimowe zabawy

Zima  tego roku bardziej przypomina jesień – temperatury przeważnie są dodatnie, często pada deszcz i wieje wiatr. Jednak Pani Zima postanowiła odwiedzić choć nas na parę dni Dzieci wykorzystały to od razu i urządziły wesołe zabawy na śniegu- rzucały śnieżkami ,toczyły kule… . Aż w końcu postanowiły ulepić bałwana, by mu nie było smutno i mógł upilnować porządku rękę wetknęły wielki patyk. Zabawa była super, mróz nikomu nie przeszkadzał . Z runieńcami na twarzach i czerwonymi noskami rozbawione przedszkolaki wróciły do przedszkola nucąc piosenkę „stoisz smutny nasz bałwanku ze spuszczona głową pewnie chciałbyś mieć przy sobie panią bałwankową… .”

Styczeń

Nasi goście

Z rewizytą na zaproszenie dzieci z grupy”Jeżyki „wybrali się do nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr11 wśród ,których byli nasi ubiegło roczni absolwenci .Celem spotkania było oglądniecie programu artystycznego w wykonaniu przedszkolaków z grupy najstarszej i wspólne kolędowanie. Nasi goście byli pod wielkim wrażeniem umiejętności  wokalnych swoich młodszych kolegów.W podziękowaniu za piękny program wręczyli wychowawczyni z grupy „Jeżyków” laurkę z podpisami oraz niespodziankę dla przedszkolaków.  Wychowawczyni klasy pierwszej pani Barbara Opozda zachęciła do częstszego odwiedzania szkoły przez naszych abiturientów .

Z wizyta w szkole

Dzieci z grupy „Niedźwiadki” w czwartek, tj. 08.01.2015roku po raz kolejny wybrały się do Szkoły Podstawowej Nr 9 na integracyjne spotkanie ,które ma przybliżyć im jak wygląda edukacja szkolna – czym ona różni się od przedszkolnej. Tym razem przedszkolacy uczestniczyli w zajęcia świetlicowych .Wykonały na nich wspólnie z nauczycielkami i starszymi koleżankami piękne laurki.Została im przybliżona informacja na temat sposobu spędzania czasu po zajęciach lekcyjnych a w oczekiwaniu na rodziców.Dzieci pełni wrażeń i samodzielnych przemyśleń wróciły do przedszkola.

 

 

Wesoły Odkrywca

Podczas kolejnego spotkania  (30.01.2015 r.) na warsztatach  prowadzonych przez panią Jadzię  z cyku „Wesoły Odkrywca”  dzieci realizowały temat – „Woda –  jej zaskakujące właściwości . Poprzez ciekawe doświadczenia sprawdzaliśmy co jest cięższe od wody a co lżejsze ; czy w wodzie są ładunki elektryczne , czy przewodzi ona prąd ;w jaki sposób rosliny pobierają wodę i  jak zachowuje się drewno w wodzie.Celem warsztatów było zaspokojenie naturalnej ciekawości dzieci, które brały w nich aktywny udział.

 

 

Spotkanie z pracownikami Wodociagów Dębickich

Dnia 29.01.2015 roku dzieci z  naszego przedszkola uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielami Wodociągów Dębickich , którzy przybyli by przybliżyć nam tematykę związaną z oczyszczaniem wody .Wspólnie omówiliśmy jak należy dbać i oszczędzać wodę. Pani Ula zapoznała dzieci  ze sposobem oczyszczania wody , uczuliła na przedmioty których nie należy wrzucać do kanalizacji, zaprezentowała doświadczenie pokazujące jak szybko wodę można zabrudzić a ile czasu i urządzeń potrzeba by ja oczyścić . Goście obdarowali przedszkolaków licznymi malowankami,ksiązeczkami i naklejkami. Za poświęcony czas , przekazana wiedzę i  prezenty bardzo dziękujemy.

 

 

Absolwenckie spotkania

Dzieci z naszego przedszkola (28.01.2015 r.) odwiedzili uczniowie Szkoły Muzycznej , okazja do spotkania było przybliżenie dzieciom muzyki . W rozumieniu tematu z rocznego planu pracy  „Granie i drganie – skąd się bierze dźwięk”  przedszkolakom pomogła nasza absolwentka pani  Klaudia Mruk organizując w naszej placówce muzyczne spotkanie, gdzie dzieci zetknęły się z utworami muzycznymi wykonywanymi na instrumentach znanych (skrzypce, flet, pianino) i tych które po raz pierwszy miały okazję zobaczyć i  wysłuchać  ich brzmienia (saksofon, ksylofon). W poranku muzycznym gościnnie wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej; Marci Grych, Natalia Garduła, Julia i Marcel Piwowar,  Kinga Wójcik oraz Hubert Mruk pod kierunkiem Nauczycielek: pani Klaudii Mruk i pani Alicji Stasiowskiej- Piwowar. Prezentowane utwory bardzo sie wszystkim podobały -wykonawców nagradzaliśmy gromkimi brawami . Jednak najbardziej intrygował nas ksylofon ; chętni mogli nawet tworzyć na nim swoje wirtuozowskie melodie. Bardzo dziękujemy gościnny występ .

 

 

Kochamy Was

Dzieci z naszego przedszkola w minionym tygodniu gościły w swoich skromnych progach  najwspanialszych gości – kochanych Dziadków i Babcie. Spotkania te stały się okazją by zrobić dla Nich wspaniałą niespodziankę. Dzieci z poszczególnych grup z wielkim zaangażowaniem prezentowały przygotowany program słowno- muzyczny; znalazły sie tam liczne wiersze i inscenizacje o babci i dziadku  przeplatane śpiewem wesołych i śmiesznych piosenek mówiących o tym ze nasi dziadkowie też kiedyś byli mali  i mieli podobne upodobania jak dziś ich wnuczęta .Dla miłych gości dzieci przygotowały pokaż pięknych tańców  wśród których królował walc i taniec współczesny. Kulminacyjnym momentem spotkania było wręczanie przygotowanych niespodzianek – na twarzach malował się uśmiech  a serce przepełniała radość .Wszyscy wykonawcy na koniec otrzymali gromkie brawa. Gosci zaprosiliśmy na słodki poczęstunek  .Miłe chwile spędzone z kochanymi dziadkami zostały utrwalone w obiektywie -do tych chwil jeszcze nieraz powrócą i  dziadkowie i wnuczęta.

 

 

Bal w przedszkolu

Dzieci z naszego przedszkola w piątek, tj. 09.01.2015roku  bawiły się na balu karnawałowym . Naszym milusińskim do tańca przygrywała muzyka  a tańce ,plasy i konkursy prowadziły dwie czarownice ale te dobre .Jak na prawdziwy bal przystało pojawiły się księżniczki, rycerze , wojownicy ,piraci, czarownice i wiele innych postaci bajkowych. W trakcie zabawy uczyliśmy się prawdziwego, głośnego śmiechu czarownic, czarodziejskich zaklęć i zabawnych tańców.W przerwie miedzy zmaganiami tanecznymi były liczne konkursy z nagrodami; m.in.,wybór królowej i króla tańca,łowienie żabek wędkom… Te niezapomniane chwile zostały uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.

 

 

Z wizyta w szkole

Dzieci z grupy „Niedźwiadki” w czwartek, tj. 08.01.2015roku po raz kolejny wybrały się do Szkoły Podstawowej Nr 9 na integracyjne spotkanie ,które ma przybliżyć im jak wygląda edukacja szkolna – czym ona różni się od przedszkolnej. Tym razem przedszkolacy uczestniczyli w zajęcia świetlicowych .Wykonały na nich wspólnie z nauczycielkami i starszymi koleżankami piękne laurki.Została im przybliżona informacja na temat sposobu spędzania czasu po zajęciach lekcyjnych a w oczekiwaniu na rodziców.Dzieci pełni wrażeń i samodzielnych przemyśleń wróciły do przedszkola.